Povánoční předsevzetí a hubnutí

26.12. 2014 • Hubnutí a cvičení 2064x

V rámci nového roku si lidé dávají často nová předsevzetí, aby udělali tlustou čáru za uplynulým rokem i vlastními špatnými návyky nebo nepohodlným stylem života. Přichází nová motivace něco dělat a dělat to pořádně, protože na přelomu roku často hodnotíme vlastní čas a události, které se v rámci tohoto roku odehrály. To samozřejmě souvisí i s tím, že se díváme víc než v průběhu roku do budoucnosti a tak trochu plánujeme další činnost. Obzvláště v České republice jsou svátky znamením jídla, pití a gaučové pohody u knihy, filmů nebo seriálů, takže pravděpodobně nejčastější předsevzetí do nového roku je zhubnout.

Zbavit se nechtěných nadbytečných kil ale není zas až tak jednoduché a lidé, kteří se o to dlouhodobě snaží, ví své. Jestli patříte mezi tzv. sezónní jedlíky, kteří si dopřejí spoustu mimořádných kalorií jednou za čas, ale jinak jste s váhou spokojeni, pravděpodobně se s tím tělo vypořádá celkem snadno, pokud si trochu zpřísníte režim. Jestli jste ale celoročně se svým tělem nespokojeni a Vánoce a přelom roku Vás jen utvrdí v domnění, že je s tím třeba něco dělat, budete muset vynaložit větší úsilí k dosáhnutí úspěchu.

Tak jako tak je jenom dobře, že jste se rozhodli něco podniknout a udělat změnu. Standardní postupy určitě všichni známe nebo jsme o nich minimálně mnohokrát četli v různých článcích a příspěvcích na blogu. Jde o správnou stravu, vyvážený denní režim, hodně tekutin a pohyb. Je ale velký rozdíl mezi tím, jestli chcete zhubnout a jste muž nebo žena. Muži jsou na tom s hubnutím trochu jinak. Je pro ně geneticky jednoduší zpevnit své ochablé a tukové partie. Jejich přeměna tuků ve svaly je o něco jednoduší, je to způsobeno také umístěním těchto tuků. Ukládají se totiž především do oblasti břicha případně zad ve stejné lokaci. Ženy to mají složitější. Jejich tukové partie jsou obvykle rovnoměrně rozloženy v rámci celého těla, takže pokud ženy tloustnou, nejde jen o břicho a oblast zad. Nejvíce se obaluje tukem oblast břicha, zad, stehen, zadku, ňader, paží, lýtek a krku. Pokud se tedy muž snaží shodit nějaká kila, může zaměřit cvičení a pohybové aktivity na určitou tělesnou partii. Může jít do fit centra a posilovat oblasti, které chtějí zpevnit, a výsledek se po nějaké době dozajista dostaví. Pro ženy je vhodné trochu jiné cvičení. Pokud teprve začínáte a nejste zrovna sportovní typ, volte takovou aktivitu, ve které zapojíte celé tělo. Ve zbývající části uvedeme pár možností obzvláště pro ženy, které jsou zajímavé a mají smysl i pro ne příliš sportovní povahy.

  1. Plavání – jde o sport, který je zdraví velice prospěšný. V okolí vody je vlhkost vzduchu výrazně vyšší, než standardně ve městech, a proto se v těchto prostorách lépe dýchá. U moře je navíc vyšší koncentrace minerálních látek, což je organismu ještě prospěšnější. Ať už plavete v bazénu, jezeře nebo moři, pohybem ve vodě zapojujete všechny části těla, samozřejmě především paže. Je dokázáno, že plaváním spálíte opravdu velké množství kalorií a zpevňíte celé tělo. Díky tomu, že se při plavání hodně zapojují paže, posilujete ve značné míře také prsní svaly, což jistě ženy ocení. Jde totiž zároveň o přirozenou metodu, jak zpevnit ňadra. Dokonce i stretching ve vodě je příjemný a je rehabilitačně doporučován. Voda tlumí nárazy a její odpor znemožňuje dělat příliš rychlé pohyby. Musíte proto vynaložit více síly k samotnému pohybu, ale protahování zkrácených šlach a svalů je jednoduší a plynulejší. Při plavání byste si měli dávat pozor na jednu věc a tou je držení hlavy – můžete si ublížit, pokud budete plavat jako pejsek se zakloněnou hlavou. Pokud víte, že máte problém s krční páteří, raději plavte pod vodou nebo se poctivě naučte plavat způsobem, který Vám neublíží.
  2. Vesling – veslování je málo propagované a moc lidí neví, co se s tělem děje při této činnosti. Existují i veslovací trenažéry, díky kterým můžete veslovat i doma nebo v zařízeních, kde jsou umístěny a nemusíte být přímo na vodě. Kdo to jednou zkusil, tak moc dobře ví. Při veslování se zapojuje snad 80 % všech svalů, které v těle jsou. Jde o náročnou aktivitu, která je oblíbená spíše u opravdových sportovců a u lidí, kteří mají zálibu v posilování. Pokud se ale snažíte zhubnout případně jen zpevnit tělo, určitě veslování zkuste. Lidé, kteří veslování nikdy pořádně nezkusili, jsou většinou velmi překvapeni, jak náročná je to činnost. Často také zjistí, jaké svaly v těle vůbec mají, před tím o nich ani nevěděli…
  3. Běh – běhání není pro každého, ne každý jej má rád. Moc lidí si ale neuvědomuje, že běhat se dá i jinak než tak, že vyrazíte někam do parku a prostě běžíte. Samozřejmě jsou k dispozici běžecké pásy, na kterých můžete běhat a přitom se prakticky nehnout z místa. Odehrávají se také různé zajímavé aktivity jako orientační závody, sprinterské štafety, různě motivované hry po lesích aj., o kterých ale moc lidí neví, protože se o ně zkrátka nezajímají. Jde ale o varianty běhu, které mají i další účel v podobě hry nebo soutěže, což může spoustu lidí přitahovat a motivovat mnohem víc, než pouhopouhé běhání s jediným cílem běhat a hubnout. Pokud jste si dali novoroční předsevzetí zhubnout, mohl by být pro Vás běh jednou z variant, jak toto předsevzetí naplnit. Zpevňuje se při něm totiž celé tělo, upevňuje se držení těla (především zad a hlavy) a díky nutnosti naučit se u běhání dýchat, je prospěšné paradoxně i lidem s dýchacími obtížemi.
  4. Squash – jde o velice náročný sport, který ale na začátečnické úrovni zvládne každý. Je náročný z jednoho prostého důvodu, stejně jako u veslingu objevíte svaly, o kterých jste možná doposud nevěděli, že je máte. U obou sportů je důležité nejprve se zahřát a pořádně protáhnout, abyste se vyvarovali svalovým bolestem, které by Vás mohly přepadnout následující den. Squash nejde hrát jen tak někde, jsou pro Vás k dispozici squashové kurty. Je to ale, stejně jako všechny doposud uvedené aktivity, sport, který se dá praktikovat s více lidmi i o samotě.

Snad jste nalezli novou a zajímavou inspiraci, která Vám pomůže dodržet daná předsevzetí. Bude to chtít odvést kus práce, takže do toho!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články