Pro kapsaicin z chilli papriček do lékárny

07.04. 2016 • Zdraví 5689x

Kapsaicin je rostlinný alkaloid, který se vyskytuje v chilli papričkách. Právě díky němu chilli papričky tolik pálí. Krom konzumace chilli papriček má kapsaicin další řadu využití. Používá se do pepřových sprejů, v kosmetice i v lékařství. Čistý kapsaicin z paprik izoloval P. A. Buchtholz v roce 1816 a pravděpodobně tak dal základ jeho širšímu využití.

Jak kapsaicin funguje?

Kapsaicin dráždí nervové receptory, které jsou určeny pro vnímání bolesti. Jakmile s nimi kapsaicin přijde do styku, receptory vyšlou signál do mozku, který si jej vysvětlí jako pocit horka. A právě tato vazba je v lékařství nejvíce využívána, kdy se na lokální bolest používají například hřejivé náplasti s kapsaicinem. 

Kapsaicin funguje i jako analgetikum. Používaný je v léčbě bolesti osteoartrózy, zmírňuje bolest diabetické neuropatie, zabraňuje bolesti hlavy, dutin a zmírňuje migrénu. Kapsaicin umí bojovat i se zánětem. Jelikož má antibakteriální vlastnosti, umí léčit chronické záněty dutin, vedlejších cest dýchacích, působí proti rýmě a zahlenění.

Kapsaicin je výborným pomocníkem při léčbě žaludku a střev. Pravidelná konzumace kapsaicinu v žaludku zabíjí bakterie, které vedou k žaludečním vředům. Kapsaicin podporuje činnost žaludečních šťáv a tak i trávení. 

Kapsaicin chrání srdce, zprůchodňuje cévy a podporuje krevní oběh. Zmírňuje tak riziko infarktu nebo mrtvice. Kapsaicin má však řadu dalších účinků, doporučený je pro hubnutí, zrychlení metabolismu, posílení imunity,při cukrovce i nachlazení. Pro jeho léčebný účinek je dobré konzumovat alespoň 400 miligramů kapsaicinu 3krát týdně, což odpovídá asi 5-8 pálivým papričkám.

Pro kapsaicin do lékárny

Kapsaicin se doporučuje konzumovat v přirozené formě. Pokud chilli papričku do svého jídelníčku zařadíte pravidelně, uděláte tak spoustu dobrého pro své zdraví. V lékárně však kapsaicin také najdete. Nejčastěji ve formě hřejivých mastí a gelů, náplastí, v tabletách na hubnutí, kapsaicin najdete i ve formě nosních kapek a sprejů proti rýmě.

Chilli produkty: http://eshop.thechillidoctor.cz/

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články