Vytvořte si rituály, které vám pomohou zhubnout

20.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 1818x

Možná máte za to, že hubnutí je jen o striktní dietě a o tělesném pohybu. Tak to ale být nemusí. Dejte do svého odhodlání shodit něco na své váze také nějakou kreativitu, hravost a klidně i to, co vám ve vašem věku přijde až trochu moc dětinské. No a co? Navíc, zhubnutím vaše tělo prokoukne a omládne, tak proč by nemohla ruku v ruce s tím omládnout i duše.

Pojďme si projít krok za krokem nejen tyto mírně „vtipné“ rituály, ale i všechny další. Ritualizovaná činnost nám nedovolí takové stanovené zásady porušovat. Jakmile si uděláte návyk, bude pro vás z volního hlediska mnohem těžší takový obyčej nedodržet. Proto jsou při hubnutí rituály velmi důležitou součástí mentálního tréninku a mentální složky vaší osobnosti při hubnutí, která, jak sami dobře víte, je často velmi otřásána tělesným chtíčem.

 1. Vypijte před každým jídlem sklenici vody

  Pokud své tělo navyknete na to, že před každým jídlem musí vypít sklenici čisté vody (dejme tomu 0,2 litru), pomůže to vašemu žaludku cítit se dřív sytý. Navíc se vám do pití asi ne vždy bude chtít, a proto tento návyk funguje dobře i jako prevence příležitostných jídel, jako je například „drobné a neškodné“ mlsání. Však to asi znáte. Máte na něco nepřekonatelnou chuť, a tak si v mysli sto důvody opodstatníte, proč vám vlastně v ničem neublíží, když si dáte dvě kostičky čokolády. To vám ale nestačí, a proto do lednice zabrousíte pro něco zdravějšího a dáte si třeba jablko. Ve výsledku pak máte pocit, že se nic moc nestalo a že šlo jenom o příležitostnou svačinku. Zkuste si ale před každým pozřením kousku čokolády vypít dvě deci! Jednou to možná zvládnete, ale jestli si záhy dojít ještě pro něco dalšího, to, věřím, si už dobře rozmyslíte...Pokud na sebe chcete být o kapku přísnější, můžete si natočit vlažnou vodu, která žaludku při trávení údajně dělá lépe.

 2. Rozmístěte po svém bytě zábavné lístečky

  Hry nejsou jen pro děti, dopřejte si je také! A zvláště pak, když vám mohou pomoci zhubnout! Vymyslete si způsob, který vám bude připadat nejzábavnější. Třeba si do lednice nebo do spižírny dejte lístečky s nápisy: „Dej si deset kliků“, nebo „Udělej dvacet dřepů!“ Rychle uvidíte, že efekt má tato „hra“ dvojí. Jednak vás donutí si zacvičit pokaždé, co dostanete na něco hlad či chuť a jednak vás tato „odstrašující povinnost“ vyvaruje zbytečných návštěv těchto „zásobáren“. Určitě to znáte i vy – klidně i několikrát denně se v návalu hladu či chuti zajdete podívat do ledničky „jen tak“. Jenže ne vždy to u „jen tak“ vydrží – a vaše dieta tím značně trpí.

 1. Za každé jídlo nějaký úkol!

  Podobně můžete hrát na stejnou notu i po jídle. Samozřejmě že ne bezprostředně, ale po tom, co vám alespoň trochu vytráví. Spočítejte, kolikrát denně jste vzali něco do úst a pak to vynásobte například deseti. Tím vám vznikne jakási ritualizovaná povinnost odklikovat tolik kliků, oddřepovat tolik dřepů, odběhat tolik minut sprintem a podobně. Skákat můžete i přes švihadlo. Způsob, který bude bavit právě vás, si zajisté najdete.

 1. Za každé shozené půl kilo pozitivní motivace

  Pokud na sebe chcete být tvrdší, můžete si tento rituál zavést až po shozeném celém kilu. Většina lidí však kilogram tělesné váhy nezhubne jen tak, a proto i půl kilo je dobrým úspěchem! A tak, jako je to u jiných úspěchů, i tento by se měl nějak oslavit. My jej však pochopitelně nebudeme slavit dortem nebo sklenkou alkoholu, ale nějakou, vámi zvolenou, pozitivní motivací. Nakreslete si třeba veselý obrázek, který do světa jasně zahlásí: „Jsem zase o kus lehčí!“ Nebo vykřikne: „Mému tělu je zase o něco lépe!“ Vymalujte tato „výtvarná díla“ pestrými barvami a rozmístěte je všude tam, kam rádi chodíte. Oslava z úspěchu vás naladí pozitivní energií i tehdy, kdy už budete pomalu pracovat na dalším takovém.

 1. Černý puntík za každý prohřešek

  Na opačném principu pak může fungovat jiný rituál, který si můžete stejně tak dobře osvojit. Aneb přidělování „trestných bodů“ či „černých puntíků“ za každý prohřešek, který ve svém denním plánu uděláte. Opomněli jste pro jednou cvičení? Dali jste si sladkost? Přidali jste si dvojnásobnou porci? Jedli jste méně jak dvě hodiny před spaním? Otázek by se dalo položit ještě mnoho, záleží jen na vás, jaká kritéria si stanovíte. Předem ale upozorňuji na to, abyste si je stanovili před začátkem udělování – nebudete pak mít prostor pro to, abyste si sami před sebou obhajovali, proč zrovna v tomto případě černý puntík nezasluhujete. Zkrátka a jednoduše – pravidla jsou stanovená a nelze je obejít. A vy si tak připomenete sladká léta z doby, kdy jste ještě měli žákovskou a nebo snad notýsek, kam se psaly drobné poznámky za nesplněné úkoly.

Jistě si už dovede vymyslet mnoho dalších způsobů, kterými se hravě a pestře donutit zhubnout. Neberte to přeci tak vážně, zkuste hledat hravost a kreativní možnosti, které vaše hubnoucí metody posunou zase o kousek dál... A pokud si snad najdete někoho, kdo do hubnutí půjde s vámi, určitě ho chytněte všema deseti. Zajisté vám pomůže vynalézt a do praxe uvést ještě mnoho a mnoho dalších zajímavých technik! Tak ať se daří...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články