Chirurgické odstranění celulitidy

10.08. 2012 • Celulitida 2293x

Jestliže se v dnešní době mluví o dosažitelných postupech, jak se dá účinně bojovat s celulitidou, člověk celkem často narazí i na historky, které popisují až nadpřirozený efekt jejího odstanění pomocí chirurgického zákroku. V těchto situacích se chirurgův skalpel prezentuje jako tajuplný nástroj, jenž zaručuje rychlý a skoro nebolestivý lístek až do těch časů, kdy tzv. pomerančová kůže představovala pouze malé nebezpečí, kterým se člověk nemusel nijak extra zabývat. Jednalo se o ohrožení týkající se jen ostatních lidí, kteří nejsou schopni si zodpovědně vytyčit svůj způsob života a poté jej také dodržovat. Realita je ovšem i v této situaci daleko, což tak v životě někdy bývá, složitější. Případný účinek chirurgického odstranění celulitidy je poté značně nejistý.

Především si musíme ujasnit, že na celulitidu neexistuje žádná snadná a navždy účinná metoda. Jedná se o záležitost, která má často velmi mnoho různých důvodů. Proto by k nim měl daný jedinec také celkově přistupovat. Možná vám některý z vašich přátel řekl, že správné stravování, pitný režim, sportovní aktivita a masáže jsou určené jen pro ty, co nemusí dělat nic jiného, kdežto uvědomělý člověk, kterého trápí celulitida, se má raději rovnou objednat na chirurgický zákrok, přímo tahle „doporučení“ ze své hlavy vymažte.

V žádném případě nechceme našim prohlášením snížit vzdělanost ani dnešní technické zázemí českých lékařů a jejich pracovišť. Kamenem úrazu ovšem je, že tyto běžné představy zřetelně zkreslují fakt, co nám vlastně léčení celulitidy dokáže v chirurgii poskytnout, stejně jako objem případných pacientů. Pro ty může ztělesňovat jisté řešení, které bohužel nikdy není dostačující.

Celá otázka vězí v tzv. liposukci (jinak zvanou „odsávání tuků“), jenž představuje velmi zásadní zákrok do fungování lidského těla, a z toho důvodu se musí k jejímu provádění přistupovat s velkou rozvahou a opatrností.

Mimo to také platí, že vetšina lidí, kteří mají problémy s celulitidou, se verbuje ze skupiny lidí trpících delší dobu nadváhou či obezitou. Hlavně pro ně je to jistě velmi lákavá představa jednorázově se zbavit přebytečného tuku. Avšak pozor! Zrovna těmto lidem v konečném důsledku příliš nepomůže.

Sice není žádný problém odsát daný objem tuku, ale mnohem horší následně bývá dlouhodobě si nově získanou figuru udržet. Jinak řečeno, jestliže se po pár letech podíváme za postavami většiny lidí, kteří liposukci podstoupili, zjistíme, že prakticky není vidět, že vůbec někdy takovou operaci prodělali.

U lidí, kteří mají potíže s celulitidou primárně způsobeny větší tělesnou hmotností, doktoři použití této metody neradí. Naopak jako vhodný prostředek se chirurgické odstranění celulitidy z jejich pohledu ukazuje u těch pacientů, u nichž se prokázalo, že hlavní důvody jejich problémů s celulitidou jsou jiné.
Jako typický příklad se tu uvádí pacientka, která masivním způsobem přibrala na problémových partiích.V jejím případě se zjistilo, že to způsobuje její genetická podmíněnost. Zde není příliš vhodné bojovat s celulitidou dodržováním správné životosprávy a dlouhodobě sportovat.

A jak vlastně reálně taková liposukce vypadá? Základem celkového zákroku je provést několik malých řezů o velikosti jednotlivých bodů, jejichž prostřednictvím se pod kůži zavede velmi slabá kanyla. Tou se poté odsává podkožní tuk. Tento zákrok se obecně doporučuje většinou mladším ženám, které mají ještě dostatečně pružnou pokožku. Může se tedy stát, že v pokročilejším věku lékař liposukci ženě nedoporučí, ale samozřejmě úplně ji nezakáže.

Velmi důležité je potřeba poznamenat, že sice plastičtí chirurgové často v dnešní době dokáží přímo zázraky, ale zároveň zůstanou na těle pacientek po takové operaci drobné jizvičky. O jejich obvyklých rozměrech je vhodné si s lékařem před samotným zákrokem popovídat, aby potom člověk nebyl zaskočen.
Závěrem musíme opět zdůraznit, že důležitou roli v celé této záležitosti hraje konzultace se zkušeným lékařem, a to především s plastickým chirurgem, tak samozřejmě i s lymfologem. Liposukce opravdu znamená pro lidský organismus velký zásah, a proto ji nesmíme podstupovat bez obav a v žádném případě nás nesmí ani napadnout zajít k nějakému laikovi či felčarovi. Přece se nejedná o nastřelení náušnice nebo tetování.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Celulitida'
Tipy na jiné články