Základní principy Power Plate

13.08. 2013 • Hubnutí a cvičení 2504x

Cvičení na přístroji Power Plate podle slov mnoha vyznavačů zdravého životního přineslo do světa fitness center malou revoluci. Hlavní důvod stojící v pozadí těchto superlativů je zřejmý. Pokud se rozhodnete své tělo trápit právě tímto způsobem, může vám k dosažení žádoucích výsledků stačit dokonce až pouhá polovina času, který byste jinak strávili tréninkem na běžných cvičebních přístrojích. Kromě toho však Power Plate představuje další dimenzi jak kondičního, tak i wellness cvičení také proto, že jde o nástroj vhodný prakticky pro každého. Mohou tedy po něm sáhnout zástupci téměř všech věkových skupin, podobně zde v podstatě neexistují jasná omezení ani co do vaší aktuální tělesné kondice. Jak je to možné? Na vině je zde pochopitelně netradiční technologie.

Jde zde zejména o to, že základem nebývale efektivního účinku času stráveného na tomto posilovacím přístroji je princip tzv. akceleračního tréninku, kteréžto slovní spojení se dokonce stalo ochrannou známkou, jíž dnes samozřejmě drží autoři Power Platu. Akcelerační trénink je důležitý zejména proto, že jeho prostřednictvím dochází ke stimulaci odezvy, kterou lidské tělo přirozeně reaguje na vystavení vibracím.

Spolu s tím je stejně tak podstatné i to, že během cvičení na spuštěném Power Platu musí svalstvo pružně reagovat nikoliv pouze v omezených variantách, ale naopak do všech tří směrů, v nichž se svalstvo člověka stahuje. Což je také jedním z důvodů, proč je Power Plate tolik efektivní , pokud jde o schopnost zlepšení síly či celkového fyzického výkonu. 

Pokud se na princip, na němž tento stroj funguje, podíváme blíže, pak zjistíme, že tajemství celé věci tkví ve fungování Newtonem popsaných pohybových zákonů. Protože síla vyvinutá tělesem odpovídá součinu jeho hmotnosti a zrychlení, můžeme zlepšení naší práce svalů napomoci dvěma způsoby. Jednak zvýšením překonávané zátěže, ale také větším zrychlením. 

A právě nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Dosud bylo zvykem naprostou většinu posilovacích zařízení konstruovat právě tak, aby mohlo docházet ke zvyšování hmotnosti závaží. Myšlenka stojící za vynálezem Power Platu však šla přesně opačným směrem. Práci svalů, jak jejich sílu, stabilitu či celkový výkon, proto během cvičení na Power Platu zlepšujeme nikoliv zvyšováním hmotnosti, ale naopak zapojením zrychlení, k němuž dochází za stálé hmotnosti, kterou je v tomto případě samozřejmě naše tělesná hmotnost.

Toto důvtipné řešení však není jen zajímavou kuriozitou ze světa vývoje cvičebních přístrojů, ale především má z dlouhodobého hlediska několik velice důležitých důsledků pro zdraví našeho těla. Pokud totiž provozujeme jak posilovací, tak i kondiční cvičení právě tímto způsobem, tedy na Power Platu, nevystavujeme svůj organismus nežádoucímu působení nadměrné zátěže, nárazů či dopadů. To však ani v nejmenším neznamená, že by si cvičení na stroji Power Plate bylo možné představovat coby jakousi procházku růžovým sadem pohybu, kde obvyklé formy zažívané tělesné námahy přestávají být hlavním tématem dne. Již první minuty strávené pohybem na tomto přístroji totiž jasně naznačí, že během akceleračního tréninku se zdá, jakoby spolu s každým zrychlením daným vibracemi naše tělo vážilo více než doposud.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články