O účinném cvičení powerplate

13.08. 2013 • Hubnutí a cvičení 2126x

V současné době jde o jeden z nejrychleji se šířících cvičebních přístrojů, které mohou dnešní fitness centra nabídnout. Umožňuje účinné formování postavy, zlepšuje kondici, stejně tak ale má i významný rehabilitační potenciál. I když je jednou z jeho mediálně nejvděčnějších tváří australská herečka a zpěvačka Kylie Minogue, bylo by chybou v Power Platu spatřovat další variaci na nesmyslné pomůcky propagované nočními teleshoppingy, které pravidelně konči u popelnic. Zkušenost posledního desetiletí totiž naznačuje, že tento cvičební stroj má možná před sebou ještě velice zajímavou budoucnost.

Technologii, na níž je dnešní Power Plate založen, pro účely péče o zdraví a pružnost těla světu objevil ruský vědec Vladimir Nazarov, aby relativně krátce na to našla uplatnění v ruském vesmírném programu. A to jako součást přístroje, který měl pomoci sovětským kosmonautům vyhnout se oslabení svalů a kostí, které hrozilo spolu s dlouhým vysedáváním na oběžné dráze Země. Tak jako v mnoha ostatních případech se však i tento vynález nakonec proslavil především v jiných souvislostech. V roce 1999 tak spatřuje světlo světa jeho první varianta určená striktně pro sportovní účely, která od té doby nese název Power Plate.

Oba přístroje dodnes spojuje společný princip přenášení vibrací z přístroje do svalových vláken, která se spolu s tím na základě přirozených reflexů začínají stahovat. Samotný Power Plate lze popsat jako speciální plošinu s držadlem vzdáleně připomínajícím řidítka rotopedu, které v případě potřeby skýtá nezbytnou oporu.

Tomu, kdo na Power Plate vstoupí, pak jde o to, aby nejrůznější cviky typu dřepu, napínaní bicepsů či procvičování břišního svalstva poctivě prováděl i přes nastavitelnou úroveň vibrování. Důležité je zde především to, že vibrující Power Plate tak rozehrává činnost odlišných skupin svalů, během čehož pracujeme vždy s konkrétní částí těla. Vtip je v tom, že vaše tělo během cvičení na Power Platu jaksi nemá na výběr. Svaly vibrace jednoduše nutí k reakci a následkem toho proto dochází opakujícím se svalovým stahům. 

Ačkoliv Power Plate určitě nepatří k přístrojům, jejichž zvládnutí by vyžadovalo bůhvíjaké zvláštní schopnosti či snad dokonce cit pro práci se strojem, měli bychom zde zdůraznit, že úplní začátečníci udělají nejlépe, pokud si pro své první kroky na Power Platu vezmou k ruce zkušeného trenéra. Jedině tak si hned na začátku osvojí nezbytnou techniku, která teprve může zaručit viditelné výsledky. Neopominutelný význam instruktora spočívá také v tom, že spolu s ním můžete probrat vaše hlavní motivace k cvičení, a na jejich základě se prostřednictvím stanovení podrobného tréninkového plánu zaměřit na konkrétní části čela či schopnosti, které byste rádi cvičením získali. 

Výsledkem tak může být cvičení prospívající jak při formování postavy, tak i například pro budování výbušné síly. I proto se Power Plate řadí mezi cvičební stroje určené jak mladým tak starým, jak bílým límečkům tak i profesionálním sportovcům.

Ani on však bohužel není určen úplně každému. Pozor by si tak měli dát například ti, kdo trpí kardiovaskulárními nemocemi, kýlou, epilepsií, rozvinutými formami cukrovky, či lidé s umělými klouby. Cvičení na Power Platu se stejně tak nedoporučuje ani nastávajícím maminkám, či těm, kdo za sebou mají čerstvě prodělanou operaci.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články