Jízda na kole a hubnutí

28.09. 2011 • Hubnutí a cvičení 12337x

Krásná a hlavně zdravá osobnost je cílem prakticky každého člověka, jelikož pokud je člověk zdravý, tak se pochopitelně těší plnohodnotnému životu, který si v případě nemoci nemůže absolutně užívat. Když bychom se měli soustředit na zdravý životní styl, který k harmonicky se rozvíjející osobnosti zcela určitě patří, tak zjistíme, že základem je stoprocentně kvalitní jídelníček a také hodně pohybu. Jestliže pomineme již zmiňovaný jídelníček, tak zjistíme, že je možné se věnovat mnoha různým aktivitám, které mohou vést k velmi efektivnímu hubnutí.

Jednou za takovýchto aktivit je stoprocentně také jízda na kole. V současné době jsou možnosti jízdy na kole vynikající, takže není problém si vybrat prakticky jakoukoli možnost využití kola jako takového při získávání kvalitní kondice. Základní možností jízdy na kole je zejména běžné dojíždění na kole třeba do zaměstnání anebo do obchodu či někam jinam v rámci každodenní činnosti. Takovýto pohyb je většinou automatický a je třeba říct, že se jedná o opravdu ideální záležitost, která je výhodná hlavně v tom, že si člověk kolikrát ani neuvědomuje, že dělá něco pro své zdraví.

Když bychom měli rozdělit jízdu na kole do několika základních kategorií dle toho, kde je takováto jízda provozována, tak zjistíme, že hlavní záležitostí týkající se jízdy na kole je pochopitelně zejména to, na jakém povrchu se jede. Jakousi nejoblíbenější jízdou na kolem je jízda na takzvané trekovém kole za objevováním mnohých krásných koutů ze sedla kola. ideální volbou jsou treková kola zejména pro ty, kteří prostě chtějí jezdit vesměs po cyklostezkách, které jsou zpevněné a také po silnicích, které zpevněné nejsou. S trekovým kolem se člověk dostane prakticky všude, jelikož se jedná o bicykl, který se vyznačuje poměrně širokými koly. Bez problémů se s trekovým kolem můžete vydat klidně i na cyklostezky, které jsou položeny z hlediska nadmořské výšky poměrně vysoko. Treková kola jsou ideální prakticky pro každého, kdo se chce vydat na výlety, které nebudou nijak omezeny povrchem, po kterém se bude pohybovat. Z hlediska hubnutí je jízda po cyklostezkách a cyklovýlety jako takové naprosto ideální variantou, jelikož člověk je neustále v pohybu a také je schopen ujet v podstatě všechno.

Jinak je třeba také upozornit na cyklistiku silniční. Ta se pochopitelně vyznačuje zejména tím, že veškeré cesty vedou po silnici. Jen velmi těžko je možné si silniční cyklistiku představit někde na stezkách, které nejsou vybaveny kvalitní asfaltovým podkladem. Silniční cyklistika se vyznačuje hned v několika různých směrech. Mimo již zmiňovaný charakter silnic je zapotřebí mluvit zejména o tom, že na cyklistiku silničního typu je zapotřebí mít hlavně kvalitní silniční kolo, které je schopno bez problémů brázdit zpevněné silnice. Silniční kolo se vyznačuje zejména poměrně úzkými koly, která takto umožňují pohyb cyklisty s co možná nejmenší námahou. Jedná se zejména o takzvaná galusková kola, která jsou velmi úzká. Díky tomuto faktu je možné říct, že na nich lze na silnici vyvinout mnohem rychleji větší rychlost, než by tomu bylo na kolech trekových. Vše je ovšem nevýhodné v tom, že treková kola jsou určena pouze na kvalitní asfaltové silnice, na nichž nejsou hrboly, nerovnosti ani další nečistoty, které na silnici primárně prostě a jednoduše nepatří. Silniční cyklistika se u nás poměrně hodně rozvíjí a spousta lidí se do tohoto typu sportu zamilovala.

Určitě je třeba ovšem říct, že trekové výlety jsou z pohledu hubnutí a také z pohledu zábavnosti stále ještě více oblíbené. Velmi nepříjemné je také v mnohých případech i to, že české silnice nejsou zrovna nejkvalitnějšího ražení, takže mnohdy dochází k častým defektům silničních kol, která se propíchnou mnohem jednodušeji.

Mimo trekový typ cyklistiky a také silniční cyklistiku je nutné také ještě uvést cyklistiku na horských kolech, která je mnohem více specifičtější hlavně v tom, že se jezdí na terénech mnohdy hodně nedostupného charakteru. Horská kola mnohdy nabídnou naprosto fascinující přírodní scenérie, které by na silničním kole rozhodně nebylo možné spatřit.

V poslední době se z pohledu hubnutí také hodně rozvíjí halová cyklistika na trenažérech. Takzvaný spinning je velmi zajímavou variantou pro hubnutí prakticky v kterémkoli věku. Jedná se prakticky o jízdu na rotopedu, která je organizovaná a člověk má k ruce osobního trenéra, který přesně určuje tréninková dávky, jež jsou potřebné k tomu, aby došlo ke spálení potřebného množství kalorií. Jinak je možné také podotknout, že rotoped jako takový si člověk může pořídit do domácnosti také, nicméně osamělá jízda na něm často končí tím, že to člověk prostě a jednoduše vzdá. Jízda ve skupině při tréninku spinningu je mnohem zábavnější a velmi často není ani poznat, že se hubne, jelikož se u takové jízdy prostě bavíme.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články