Kustovnice čínská (Goji plody)

18.06. 2017 • Zdraví 2454x

Kustovnice čínská má kořeny v Asii, ale dá se pěstovat i u nás, je totiž mrazuvzdorná (v našich podmínkách). Řadí se mezi lilkovité rostliny a má oboupohlavní květy, je samosprašná. Kustovnice čínská (zvaná též goji) má rada kvalitní zeminu dobrý přístup ke slunečnímu svitu a dostatek vláhy, nejedná se ale o rostlinu náročnou na pěstování.

Kustonice čínská je opadavý trnitý keř, dorůstá 1-3 metrů, zabírá dost místa i do šířky, proto je vhodné jej zastřihávat spíše tak, aby měl korunu a tendenci růst vzhůru.

Plody zvané Goji jsou cca 2 cm dlouhé, zbarvené oranžové až červené barvy, Kustonice čínská kvete od června do října a plodit začíná přibližně druhým až třetím rokem života.

Sklízení plodů Kustonice čínské je vhodné když jsou zralé zhruba z 90%, sklizené plody vyžadují jistou péči, případně otlačení či jiné poškození je nežádoucí. Není vhodné sklízet po dešti. 

Sušení musí být přirozené, sušit by jste měli v polostínu.

Rozmístěte plody přibližně 2 cm od sebe a nechte je být dokud nejsou suché. Jiné způsoby nemohu doporučit, protože při nich dochází ke ztrátě vitamínů a částečně plody ztrácí i po chuťové stránce.

Jistý příbuzný Kustovnice čínské roste i v našich končinách. Jmenuje se Kustovnice cizí, ale bohužel narozdíl od čínské nemá léčivé účinky, takže jestli opravdu chcete pěstovat Kustovnici, ujistěte se, že pěstujete Kustovnici čínskou a ne cizí.

Jako každé rostlině i Kustovnici čínské hrozí nebezpečí ve formě plísní, hmyzu a jiných škůdců. Je tedy dobré dbát na správné hnojení a dostatečnou vláhu. Proti hmyzu zajisté pomohou chemické postřiky, ale dejte si pozor, ať rostlině spíše neuškodíte, vybírejte tedy pečlive, nejlépe šetrné postřiky. Nakažené části rostliny je nutno spálit, aby se nákaza nešířila.

Kustovnice čínská je pravděpodno jedno z nejzdravějšího ovoce na světě a určitě stojí za vyzkoušení, ať už zakoupením v některé z eshopů nebo vlastním vypěstování, které si myslím prospěje jednak vašemu zdraví, ale také udělá radost z toho, že jste to dokázali sami.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články