Jidelníček u proteinové (keto) diety

29.12. 2018 • Hubnutí a cvičení 1786x

Jablečná, melounová, banánová ... Tyto a mnohé další diety na hubnutí založené na konzumaci výhradně jedné potraviny jsou z hlediska dlouhodobého dodržování nevhodné. Co tak sáhnout po komplexnější dietě? Skvělou volbou může být právě proteinová dieta. Jaké jsou její výhody, nevýhody, jídelníček a zkušenosti s ní?

3 fáze proteinové diety

Proteinová dieta má 3 základní fáze. Pokud jste se ji rozhodli vyzkoušet, musíte počítat se striktním dodržováním zásad. Rovněž s tím, že je třeba projít všemi fázemi.

A to bez ohledu na to, zda už jste zhubli tolik, kolik jste chtěli. Snad nechcete, aby snaha vyšla na zmar a ztracená kila se na váze objevily opět.

1. fáze diety

Proteinová dieta nezačíná vůbec jednoduše. Tato fáze bude nejtěžší. Nicméně, ubývající kilogramy vám budou útěchou. V této fázi lze očekávat největší ztrátu kilogramů. Tělo je totiž šokované, rychle se zbavuje přebytečné vody a i kilogramů spalováním tělesného tuku.

Jezte v pravidelných intervalech 5 až 6 jídel denně. V první fázi je nutné nahradit všechny potraviny výhradně proteinovými. Povolené jsou samozřejmě i zeleninové přílohy. Vybírejte si hlavně bezkalorické potraviny - nízkokalorickou zelenou zeleninu, která obsahuje množství vitamínů a antioxidantů. Povolená je například chřest, rukola, špenát, salát, ředkvička, zelená paprika, brokolice, květák, houby a artyčoky. V této fázi ovoce vynechejte.

TIP:Porovnání nejlepších ketodiet

2. fáze diety

Fáze, která potrápí vaše sebezapření mnohem víc, než si myslíte. Dokonce více, než první. Vaše chuťové pohárky budou totiž podrážděné opět "běžnými" potravinami a je jen na vás, zda podlehnete pokušení a sklouznete zpět k běžnému stravování.

Druhou fáze nazývaná také jako stabilizační nebo normalizační fáze má připravit metabolismus na komplexnější stravování. Důležitá je zde posloupnost zařazování příloh.

Jednou do dne můžete přidat brambůrky, rýži nebo kousek ovoce. Zeleninu obohaťte io další druhy - rajče, avokádo, cuketa, dýně, zelí, kapusta, fazolové lusky a podobně.

Volnější ruku máte i ve výběru dochucovadel. Můžete přidávat sójovou omáčku, hořčici, kečup.

TIP: Přečtěte si recenzi nejoblíbenější proteinové diety

3. fáze diety

Proteinová dieta se pomalu blíží ke svému konci. Poslední fáze, nazývaná také jako fixační fáze je podobná druhé. Nicméně, návrat k původnímu jídelníčku je mnohem výraznější. Druhá fáze má zabránit jojo efektu. Pokud se mu chcete vyhnout, 3. fázi určitě za žádných okolností nevynechávejte.Během této fáze postupně přidávejte běžné jídla, ale snažte se jíst z rozumem. Začněte přidáváním příloh a postupným navyšováním sacharidů i tuků. Častěji a pravidelné jedení v menších množstvích vám zaručí, že nepřiberete.

Výsledkem vašeho snažení by měl být na konci třetí fázi zdravější jídelníček, než jaký byl před dietou. Měl by být pestrý a racionální. Nezapomínejte na dostatečný příjem bílkovin, rozumné množství tuků a sacharidů. Osvojte si zásady zdravého stravování a máte už navždy vyhráno.

Jídelniček 1. fáze - proteinová dieta

Snídaně: tvaroh s pažitkou, salát s ředkvičky

Desátá: řecký jogurt ochucený trochou proteinového prášku, hrst ořechů

Oběd: losos na páře s citronem a špenátovou oblohou

Svačina: smaženice s hříbky a se zeleninou

Večeře: kuřecí prsa s brokolicí

Jídelníček 2. fáze - proteinová dieta

Snídaně: tvaroh se strouhaným čéškou a mrkví

Desátá: proteinový nápoj (recepty na svačinu)

Oběd: kuře s rýží, zeleninová polévka

Svačina: hrst ořechů, proteinová tyčinka

Večeře: rybí filé na přírodně se zeleninovým salátem a zeleninová polévka

Jídelníček 3. fáze - proteinová dieta

Snídaně: vajíčka natvrdo, tvarohovo- Pažítková pomazánka, kousek chleba

Desátá: ovocný salát, proteinová tyčinka

Oběd: krůtí prsa se brambůrky

Svačina: hrst ořechů, bílý jogurt

Večeře: kuřecí prsa na přírodně se zeleninovou oblohou

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články