Jak na hubnutí běháním

10.12. 2013 • Hubnutí a cvičení 10980x

Běhání je jeden z nejúčinnějších metod pro zdravé hubnutí. Nejen, že při něm spálíte potřebné kalorie, ještě tím navíc posílíte i svoji svalovou soustavu a většinou běháte v přírodě, takže jste i na čerstvém vzduchu, prokrví se vám nejen tělo, ale i mysl a lépe se vám bude pak v noci usínat. Zvláště máte-li problémy se spaním a trávíte hodně času u počítače či televize.

Není běhání, jako běhání

Jenže také je nutné dodržování jistých zásad. Většina lidí, která nemá s běháním zkušenosti, a v jistém okamžiku se na něj neurvale vrhnou, dělá spoustu začátečnických chyb tak, že jejich vydaná energie nemá ten správný efekt, jaký by měla, pro hubnutí formou běhání, mít.

Běhání - oblíbený sport

Všeobecně na světě patří běhání k velice oblíbeným sportům, jak u mužů, tak žen, ale třeba ve srovnání národů, české země poněkud zaostávají. Třeba ve spojených státech, jak můžeme vypozorovat z filmů a seriálů, je běhání jistou formou zábavy, kterou snad provozuje každý, bez rozdílů věku a pohlaví. Pro Američany je běhání asi tak běžné, jako pro většinu Čechů letní dovolená v Chorvatsku a smažené řízky na cestu.

Dá se běháním zhubnout?

Občas se vyskytnou názory, že se běháním zhubnout nedá. Jenže to není až tak úplná pravda. Samozřejmě, že se běháním, stejně jako jiným pohybem, zhubnout dá, jen je potřeba dodržovat jisté zásady. Jestliže budete předpokládat, že pokud zítra začnete běhat, po týdnu bude vaše váha o několik kil lehčí, pak byste se možná šeredně zklamali.

Kdy mizí tuky a co je potřeba dodržovat

Tukové zásoby se začínají z těla odbourávat po dvaceti minutách vytrvalé fyzické aktivitě, což v případě, že budete běhat v kuse jednu hodinu, je bez potíží splněno a tuky mohou mizet jako neurvalé. Jenže pokud máte špatnou životosprávu, může se stát, že za vytrvalým a pravidelným běháním neubude na vašem těle ani gram tuku.

Změna jídelníčku

Za špatnou životosprávu se považuje nadměrná a častá konzumace tučných a smažených jídel, také nadměrné pití alkoholu, kouření a vůbec příjem nezdravých potravin. Pokud se dáte na hubnutí, nestačí pouze vyvíjet fyzickou aktivitu, ale i upravit jídelníček tak, aby nabrané kilogramy tuku, šli co nejrychleji dolů, lépe řečeno, aby se jich tělo rychleji zbavovalo. Zařaďte do jídelníčku více čerstvé zeleniny a ovoce. Důležitá je také vláknina a čistá voda bez přísad, nebo bylinkové čaje. Kdo chce zhubnout, musí být jeho energický příjem menší, než výdej. Jednoduché pravidlo, které zde platí se samozřejmostí.

Výsledky jsou znát až po nějaké době

Nutné je pamatovat, že jakmile začnete s běháním kvůli snížení tělesné hmotnosti, výsledky se nedostaví ihned. Než každý den sledovat osobní váhu a měřit ubyté centimetry v pase, se raději zaměřte na správný tréninkový plán a vlastní jídelníček, či jinou aktivitu, která uvolní vaší mysl tak, aby hubnutí bylo snadnější.

Jak často běhat

Není vhodné běhat každý den. To, proč má každý dospělý člověk právo na odpočinek, víkendy volné a také možnost čerpat dovolenou, má svůj důvod – tělo se potřebuje regenerovat, aby bylo výkonné k práci. Proto ani denní běhání není vhodné. Perfektní je běhat tak čtyřikrát nebo pětkrát týdně a při začátcích neběhat více, než hodinu a ne méně než třicet minut.

Držet se daných zásad

Nejtěžší, co pro začátečníky vždycky je a bude, a to nejen v běhání, ale i jakýchkoli jiných činnostech je, dodržet zásady tréninkového plánu. Někdo je zpočátku moc „hrr“, takže po nějaké době rychle klesá nadšení, když není vidno výsledky, anebo efekt opačný, že se zpočátku musí běžec do běhání nutit.

Tréninkový plán je více než nutný

Na začátku je nutné si stanovit čas běhu a také dny a toho se držet. Ne nadarmo je ve škole rozvrh hodin, který je nutno dodržet nejen proto, aby vše sedělo i s pedagogickým sborem, ale také aby se na hodiny dopředu dalo připravit a děti, studenti věděli, co je čeká. Jistě si vzpomenete, jak vám bylo, když jste zapomněli na změnu v rozvrhu hodin a tak jste si, za studentských let, zapomněli potřebnosti doma.

Proč je běhání dobré?

Můžete jej provádět kdykoli, i kdekoli a za jakéhokoli počasí. Nepotřebujete k tomu žádné zvláštní nářadí, a můžete běhat jak sami, tak v kolektivu. V zimě je nutné mít čepku, i rukavice a přes ústa je při mrazech skvělá šála. Je sic pravdou, že při studeném počasí je nutné vdechovat nosem, ale málokdo to jen tak dodrží. V zimě navíc mějte vždy vrstvu oblečení navíc. Pod běžecké kalhoty (šusťáky, nebo tepláky) si ještě oblečte teplé punčochy, nebo termo-prádlo. Ke správnému běhání je nutné dodržování konstantní tělesné teploty.

Kde běhat?

Nejlepší je běhat někde na polní cestě, která je dostatečně udusaná, aby nebylo moc měkká, ale ani tvrdá. Asfalt a dlážděné chodníky nejsou ideální pro naše klouby, a také lépe se nám bude dýchat v přírodě, v lese, kde je vzduch čistý, čerstvý a zdravý. Navíc vás zde nepotká tolik lidí, jako třeba na rušných cestách.

Před běháním

Před každým běhání je nutné si trochu zahřát svaly a protáhnout se. Jinak na druhý den, pakliže nejsme zvyklí, nás bude bolet celé tělo a rozhodně nebudeme schopni opět obout tenisky a vyběhnout.

Rovnoměrná tepová frekvence

Nutné je dodržovat stálou tepovou frekvenci, tedy běžet stejným teplem a stejnou rychlostí. Je zbytečné se hnát, když si tím jedině přiděláváme práci. A po běhání opět provedeme, jako na začátku protažení celého těla tak, abychom zabránili bolestivosti svalů na druhý den.

Po čase

Asi po měsíci, až šesti týdnech vytrvalého běhání si můžeme všimnout, že vzdálenost, kterou jsme dříve uběhli za jistý čas, je nyní kratší a také naše výkonnost je mnohem vyšší. Již nebýváme po běhání tolik unaveni, a cítíme, že bychom zvládli i více. To je dobré znamení, protože právě v tomto okamžiku si můžeme pogratulovat, že jsme začátek perfektně zvládli a dopracovali se do bodu, kdy nás běhání nejen baví, je součástí našeho života, ale také díky němu hubneme a dostáváme se do kondice. Spíše, než běhání navíc raději přidáme nějaké cvičení na zpevnění svalstva a s tréninkovým plánem – pětkrát týdne hodina vytrvalého běhu, vytrváme.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články