Jak zhubnout při běhání

05.08. 2011 • Hubnutí a cvičení 9126x

Kdo by nechtěl být štíhlý a mít postavu modelky, když se v poslední době nemluví o ničem jiném? Je to trend posledních let a snad každá žena už vyzkoušela nějakou tu úžasně zázračnou dietu. Znáte i vy tenhle stav, kdy se trápíte kolik dnů téměř hlady, po několika opravdu trýznivých dnech zjistíte, že nic moc na váze neubylo a tak se trošku víc najíte a ono se vám to úplně všechno vrátí? Ba naopak, ono se ukáže, že váha vám vrátila i něco navíc. Která žena by tohle neznala?

Málokdo si ale uvědomuje, že tohle všechno je špatně. Je potřeba začít pomaloučku, polehoučku. A přidat nějaký pohyb. Bez toho to vážně nejde. Vždyť všichni, kdo chtějí zhubnout, si mohou sehnat nějakou informaci, která je dovede ke kýženému cíli. A mohou opravdu využít bohaté zdroje informací. K dispozici je internet, časopisy, televize, reklamy a spousta dalších. Dozvíte se nejnovější informace o tom, jak nejlépe dosáhnout štíhlých tvarů. V neposlední řadě je dobré navštívit specialistu na tento problém. Dietolog vám doporučí denní příjem kalorií a k tomu vás vybídne k pohybu. Bez něho to opravdu nejde. A záleží čistě na vás, pro jaký druh pohybové aktivity se rozhodnete.

Jako prvním a bezesporu vynikajícím sportem se jeví běh. Ten má spoustu nesporných výhod. Za prvé můžete běhat, kde chcete a kdy chcete, nejste svázáni žádným časovým omezením, jak je tomu například ve fitcentrech a jiných sportovních zařízeních. Běhat se dá v parku, v lese, na dovolené, prostě kdykoli a kdekoli. Finanční náklady jsou nulové. Neplatíte žádné předražené vstupné, prostě se obléknete do starých tepláků a můžete vyrazit.

Další výhodou běhu je společnost. Domluvte se s kamarádkou a vyrazte za svojí vysněnou štíhlou tajlí. Uvidíte, že ve dvou se to lépe táhne. A v tomto případě tohle úsloví platí dvojnásob. Nejen, že budete mít společnost, ale navíc se vyprovokujete k výkonům, které o samotě možná nebudete schopni splnit.

Ale i tady je potřeba dát pozor na několik základních pravidel. Je doslova nutné, nepřepínat svoje síly. Začněte pěkně pomalu. Přece nechcete, aby vaše rozhodnutí konečně zatočit s nějakým tím faldíkem, skončilo hned po prvním vyběhnutí z domu. Dávkujte si napřed malou vzdálenost a pomaloučku, až se budete dostávat do kondice, si začněte zvětšovat okruh běhání.

Další důležitou věcí, je správně vybraná trasa. Je potřeba brát ohled na tvrdost a členitost terénu. Zcela určitě je výhodnější vybrat si měkkou lesní půdu, než se hned vrhnout na tvrdou asfaltovou silnici. Jako nejideálnější se jeví upravené cesty v parku. Nehrozí zde takové riziko vymknutí kotníku, půda je měkká a přehledná. Navíc jsou v parcích lavičky, kde je možné si v případě únavy odpočinout.

Dalším důležitým krokem, než vyrazíte na svoji trasu, je potřeba se pořádně rozhýbat, protáhnout ztuhlé svalstvo a to jak na nohou, tak v celém těle. Nechcete přece, abyste hned po prvních krocích chytli křeč nebo si natáhli některý důležitý sval. I Achillovy šlachy hodně trpí, proto je tak strašně důležité se napřed pořádně protáhnout. V případě provozování běhu se také nesmí zapomínat na pohodlnou a měkkou obuv.

Dalším, velice důležitým předpokladem, jsou stravovací návyky. V dnešní, hodně uspěchané době málokdo dodržuje tento vskutku opomíjený fakt. Nejideálnější pro naše tělo a pro hubnutí obzvlášť, je častější přísun potravin. V praxi to znamená – jíst je zapotřebí nejméně 5x denně menší porce s tím, že poslední jídlo musí být lehké a 2 – 2,5 hod. před spaním.

Velmi vhodné jsou potraviny bohaté na vápník, neboť se nejlépe vstřebává na večer. Jezte hodně zeleniny a ovoce. Je to výborný zdroj energie, kterou využijete při běhání. Nejdůležitější je ovšem pořádný příjem tekutin. Optimální je množství 2,5 – 3 litry vody denně. Nejlepší je klasická voda, neslazené ovocné čaje, minerálky jen minimálně. Bublinky obsažené v drtivé většině minerálních vod se nedoporučují vůbec a to z důvodu usazování v těle.

K zamyšlení také stojí důvod, proč člověk vlastně přibere a potom zoufale bojuje s nadváhou. Hned na prvním místě je zapotřebí jmenovat stres. Ten je naším každodenním společníkem. Spousta lidí má v ten moment potřebu se přejídat a to z důvodu velké únavy, kterou se snaží zahnat zvýšenou konzumací jídla a to je právě ten velký problém. Dalšími faktory je nedostatečná doba spánku a samozřejmě minimální pohybová aktivita. Proto zvolněte, popřemýšlejte o prioritách a zkuste se zamyslet a odpovědět si na to, co je doposud špatně a jak z toho ven. Ze všeho nejdůležitější je uvědomit si, co vlastně chcete a očekáváte. I psychika totiž hraje nemalou roli.

Pokuste se přehodnotit veškeré vaše priority. V případě, že opravdu toužíte zatočit se svými nadbytečnými kilogramy, sedněte si a v klidu si to sami se sebou proberte. Vždyť jednou z hlavních podmínek, pokud chce člověk opravdu zhubnout, je uspořádat si všechny myšlenky v hlavě, pochopit a sami si zodpovědně odpovědět, proč vlastně chcete zhubnout. Co vám to dá a co pro to budete muset udělat. Napište si svůj tajný plán, čeho chcete hubnutím dosáhnout a poctivě se jím potom řiďte.

Udělejte něco pro svoje zdraví a sebevědomí. Obecně totiž platí, ideální váha + štíhlá postava rovná se zdraví. Pamatujte si, že nikdy není pozdě začít s něčím novým, s něčím, co vám dodá sebevědomí a v neposlední řadě vyřeší i spoustu zdravotních problémů.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články