10 potravin pro efektivní hubnutí

01.05. 2014 • Hubnutí a cvičení 3516x

Potraviny a složení stravy ve velké podstatě rozhoduje o tom, zda hubnete, nebo přibíráte. Jsou potraviny, kvůli kterým posléze uroníte slzu, neboť vám tvoří a pěstují faldíky a jsou naopak ty, které podporují efektivní hubnutí. Obecně je známo, že ovoce a zelenina jsou těmi „dobrými“ potravinami, naopak zas uzeniny, sladké a tučné jsou ty špatné. Jenže i mezi nimi, tedy těmi dobrými jsou ty, které ještě o něco více přispějí k tomu, aby vaše tělesná váha šla dolů o něco rychleji, než s jinými, také skvělým potravinami. Inspirujte se a sestavte jídelníček právě z takových potravin (převážně). Jakou radost budete mít, až ručička osobní váhy půjde strmě dolů a s každým vážením odhalí nižší a nižší hodnotu. A přitom je to tak jednoduché.

Ananas

Byl kdysi dokonce vyhlášen králem přírodních spalovačů tuků. Je voňavý, lahodný a exotický. Někteří lidé sice po jeho zvýšení konzumaci trpí prlením jazyka, ale jinak je to perfektní potravina při dietě. Jestliže patříte mezi ty, co pociťují po jeho konzumaci nepříjemný pocit na jazyku, postačí ho jíst méně. V žádném případě však ne kompotovaný, konzervovaný, či jinak upravený. Jedině čerstvý ananas je tou správnou potravinou, která díky vysokému obsahu bromelinu, se tak skvěle podílí na spalování tuků, bromelin je enzym, který štěpí bílkoviny a pomáhá tak k urychlení metabolismu, lepšímu spalování a hlavně – zanechává pocit plného žaludku ještě dlouho po konzumaci. Proto je tak skvělý. Před Vánocemi bývá ananas obvykle za nižší cenu, tak si udělejte vánoční zdravé mlsání, které nejenže nepřiberete, ale naopak zhubnete. V dobré prodejně zeleniny a ovoce seženete ananas po celý rok. Pozor však, aby nebyl přezrálý a tak nedobrý. Lepší je koupit raději zelený a doma jej nechat dozrát, podobně jako banány.

Avokádo

Plno vitamínů i minerálů a dalších potřebných látek obsahuje avokádo. Hlavně je v něm také vláknina, potřebná pro správné a bezproblémové trávení. Lecitin zas snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, tedy obrazně řečeno – snižuje krevní tlak. Dalším plusovým bodem pro lidský organismus je to, že obsahuje esenciální mastné kyseliny, potřebné pro tělo a povzbuzující látky pro hubnutí. Výrazně podporují rychlost ve spalování tuků a zrychlují metabolismus. Další z těchto látek má tu skvělou vlastnost, že snižuje rychlost uvolňování inzulinu, čímž předchází vzniku nadváhy. Avokádo také dost zasytí a tak nemáme po něm takový hlad.

Brokolice

Nejlépe chutná dušená na troše másla, mírně osolená. Nezapomeňte ji však nepřidusit, aby byla stále krásně zelená a neztratila ze svého vysokého obsahu vitamínu, minerálů a takových látek, jako je vláknina, podporující trávení a snadné vylučování. Obrovský obsah kyseliny listové je perfektní i pro podporu dobrého vývoje plodu. Brokolice vás skvěle zasytí a upraví chuť tak, aby nebyla podpořena a vy po ní neslídili po spíži. Je skvělá právě pro své účinky na chuťové buňky a zasycení. Připravuje se jednoduše a rychle.

Skořice

Když už nevíte jak redukovat tělesnou váhu, sáhněte po skořici. Koření, které má tu magickou moc, že v těle perfektně prohřívá a zrychluje metabolismus, také urychluje trávení a v kombinaci s takovým avokádem dokáže divy. Dokonale pročistí tělo a mezitím stihne i redukovat hladinu krevního cukru. Hodí se tak do pití, čajů, ale také jako koření do různých pokrmů, dýňových polévek, a dušené zeleniny. Dokonale to podpoří urychlení metabolismu.

Vejce

Vejce sice obsahují dost cholesterolu, a nesmí se to s nimi přehánět, ale zase mají obrovské množství bílkovin. Jsou prakticky potravinou bílkovinnou a díky tomu se mohou bezostyšně konzumovat při dietě. Je to právě tím, že jako bílkovina posilují svalstvo, ale nepřeměňují se na tuk. Také výtečně zasytí a tak jsou právě skvělá při dietě. Nespojovat však s tukem. Něco jiného jsou vejce vařená, a z pohledu redukci váhy zas něco jiného jsou vejce smažená, připravená na tuku, slanině apod.

Grapefruit

Úžasná ovoce plné vitamínu C, které díky své chuti dokonale pohladí chuťové pohárky a zaženou tak chuť na sladké, ale i na cokoli jiného. Hlavní složkou, která však podporuje snadné spalování tuků, je pektin. Když si při každém jídle, ideálně před každým jídlem dáte alespoň čtvrtku grapefruitu, pak toho méně sníte a přitom nepřijdete o žádné potřebné látky.

Losos

Obsah omega 3 mastných kyselin zaručuje dostatek těchto potřebných látek pro správné fungování organismu a zejména se soustředí na boj s příznaky stárnutí. Bylo jasně prokázáno, že v zemích a oblastech, kde je tradicí rybolov a lidé hodně jedí ryby, jsou zdravější a také pomaleji stárnou, respektive jejich fyzické znaky těla jsou znatelně mladší, než o nich hovoří údaje v osobních dokladech. Obsah esenciálních mastných kyselin pomáhá efektivně spalovat tuk a současně zabraňovat vzniku řady nemocí. Proto všechno jsou ryby tak důležité a z toho důvodu se často propaguje, aby se konzumovali minimálně třikrát týdně.

Rajčata

Zanedbatelná energetická hodnota a taktéž podobné množství obsahu sacharidů. To jsou rajčata, s obrovským božstvím vlákniny i vody. Málokdo ví, že obsahují i znatelní množství chrómu, který omezuje chuť k jídlu, zejména pak na sladké, protože udržují potřebnou a stálou hladinu krevního cukru v krvi. Mimo to vysoký obsah vitamínů a dalších důležitých látek jsou skvělou kombinací pro naše zdraví. Rajčata mají i diuretický účinek, takže podporují rychlejší trávení a díky tomu tak podpoří i snadnější vylučování.

Fazole

Vůbec nejlepší jsou ty černé, ale ať sáhnete po jakémkoli balíčku fazolí, neuděláte chybu. Fazole jsou na hubnutí skvělé v tom, že díky vysokému obsahu bílkovin podporují růst svalové hmoty, navíc v žaludku dokonale zasytí a tak dává pocit dlouhodobému nasycení. Jenže to pořád není všechno. Fazole jsou přímo vlákninovou bombou. Obsahují obrovské množství vlákniny, díky které bude samotné trávení velice usnadněno a trávicí soustava, zejména pak tlusté střevo se dobře pročistí. Pokud máte obavy z nadýmání, nemusíte mít. Po pravidelném konzumování budou i vaše střeva tohoto nepříjemného pocitu zbavena. Obecně luštěniny, či jiné potraviny zdravé tělo nenadýmají, pakliže je tělo na jejich konzumaci zvyknuto.

Ořechy

Je všeobecně známo, že ořechy obsahují tuky a s jejich konzumací se to nemá přehánět. To je sice pravda, ale tuky, které obsahuje, jsou zdravé tuky, jež udržují stabilní hladinu cukru v krvi, což se na našem těle projeví tak, že nemáme chuť na sladké a ani hlad dlouho po konzumaci nepociťujeme. Pravidelné a častá konzumace ořechů také povzbuzuje myšlení, a správnou funkci mozku. Také obsahují plno bílkovin i vlákniny. Takže opět další povzbuzující látky pro štíhlou postavu. Dovoleny jsou všechny ořechy – vlašské, buráky, mandle, para ořechy, pistácie, či makadamové ořechy, nicméně zcela jsou zakázány jakékoli ochucené. Solené, obalené v cukru a další, ty jsou pro redukci tělesné váhy zcela a jistě zapovězeny.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články