Jak se zbavit chuti na sladké

02.09. 2013 • Zdraví 4303x

Touha po sladkých věcech provází člověka už od nepaměti. V minulosti bychom bez chuti na sladké mnohdy nepřežili, neboť cukr zaručuje rychlý přísun energie, která se může ve formě tuku uložit na horší časy, kdy se budeme potýkat s nedostatkem potravy.

Nepřekonatelná chuť na sladké však neznamená, že jste po svých prapředcích zdědili tuto vlastnost o něco silněji než vaše okolí, ale že vašemu tělu něco chybí. Často to bývají vitamíny nebo minerály, o které býváme ochuzeni vlivem vysoké konzumace instantních a nekvalitních potravin.

Nejčastěji můžeme předejít záchvatům nákupů v cukrárně správným složením jídelníčku s dostatkem bílkovin, sacharidů i tuků. Zvláště velkou pozornost byste pak měli věnovat nejrůznějším semínkům a ořechům, protože jsou to jedny z nejbohatších přirozených zdrojů důležitých prvků. V dnešní době se jejich konzumace omezila a řada lidí má kvůli jejich nedostatku potíže, počínaje třepícími se nehty a suchými vlasy až po přejídání se nebo deprese.

Vinit můžete také nedostatečný pitný režim, neboť chuti na sladké se dá předejít dostatečným pitím čisté vody. Tělo odvodňuje zejména káva, alkohol a namáhavá fyzická aktivita. Na oba tyto faktory byste měli brát zřetel a týká-li se vás některý z nich, měli byste svůj pitný režim zvýšit. Než příště půjdete slídit do spíže, zkuste si dát sklenku čisté studené vody a počkejte alespoň deset minut, vaše touhy pravděpodobně ustanou.

Jestliže jste si jisti, že ve své životosprávě chybu neděláte a přesto se chuti na sladké zbavit nemůžete, pak se zamyslete, v jaké formě do svého těla cukr dodáte. Nejméně vhodný způsob je zakoupení cukrovinky v obchodě, která organismu dodá pouze nezdravý řepný cukr a spoustu tuku. Ideální bude, pokud zavítáte do obchodu se zdravými potravinami a nakoupíte si do zásoby sušené ovoce nebo ořechy. Obě potraviny jsou ale kaloricky velmi vydatné a při jejich nadměrné konzumaci můžete přibrat stejně, jako kdybyste spořádali tabulku čokolády. V bioproduktech a jiných řetězcích zaměřeným na racionální stravu můžete zakoupit i tyčinky nebo oplatky vyráběné ze zdravých surovin, jako je například kokos, nejrůznější semínka nebo ovoce. Tyto výrobky jsou doslazovány zdravějšími sladidly jako například med nebo ovocné sirupy.

Mnoho lidí tiší svou denní potřebu jednoduchého cukru posnídáním chlebu s medem nebo kvalitní domácí marmeládou. Čas od času si můžete dopřát kvalitní hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa.

Pokud se rozhodnete pro domácí přípravu dezertu nebo moučníku, mějte na paměti, že byste měli dbát na použití co nejkvalitnějších výchozích surovin, jako je celozrnná mouka a namísto bílého rafinovaného cukru cukr třtinový nebo med. Při pečení upřednostňujte ovocné koláče bez přílišného množství tuku.

Než se příště rozhodnete dodat svému tělu cukr, zvažte, zda vaše chuť nepramení ve špatném složení jídelníčku, stresu nebo nedostatečném pitném režimu a zkuste se pro příště těchto věcí vyvarovat. Pokud svým choutkám neodoláte, volte cukrovinky, které si připravíte doma, případně zakoupíte ve zdravé výživě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články