Nejdůležitější jídlo dne

30.09. 2013 • Zdraví 1845x

Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, vždyť i známé rčení říká: Snídani sněz sám, o oběd se poděl, večeři dej nepříteli. Tato lidová moudrost poukazuje na odlišnou důležitost jídel během dne a můžeme z ní odvodit i vhodné rozložení energetického příjmu v potravě.

První jídlo dne by mělo mít energetickou hodnotu přibližně stejně vysokou jako oběd, oběd by měl být jen o něco málo vyšší. Je tedy jasné, že na snídani si můžete dopřát kousek od všeho, co máte rádi. Pokud nejíte stoprocentně zdravě a občas zhřešíte, pak je ideální dopřát si kousek koláče nebo čokolády právě na snídani.

Jistě jste se  již setkali s obrazem klasické anglické snídaně – míchaná vajíčka, slanina a toast s marmeládou. Sportující a fyzicky velmi vytížený člověk si může dovolit i slaninu, ačkoliv není zdraví příliš prospěšná. Pokud však vyměníte onen tučný plátek za kus kvalitní šunky, pak si připravíte tu nejlepší možnou snídani. V této sestavě jídelníčku naleznete všechny základní živiny – bílkoviny, tuky i sacharidy. Pokud byste ale jedli to samé jídlo každý den, pravděpodobně by se vám rychle zprotivilo a po čase byste sáhli po něčem méně vhodném, na co byste měli chuť. V této anglické sestavě navíc chybí potřebná zelenina a ovoce, které by dodávaly tělu potřebné vitamíny.

Pokud si potrpíte na sladkou snídani, pak si zamilujete nejrůznější kaše, které můžete osladit například medem, ovocným sirupem nebo kousky čerstvého či sušeného ovoce. Nejoblíbenější kaší je nejspíše kaše ovesná, kterou můžete připravit rozličnými způsoby. Ovesné vločky lze uvařit v mléku i ve vodě nebo je pouze zalít horkou tekutinou. Oblibu si získaly i takzvané „overnight oats“, v překladu oves přes noc. V tomto případě namočíte vločky večer do studeného mléka nebo vody a necháte je do rána nabobtnat. Dalšími oblíbenými kašemi jsou například rýžová, jáhlová nebo pohanková.

Bílkoviny ve snídani vám může zajistit mléko či tvaroh, který přidáte do kaše, pokud vám ale tato strava nevyhovuje, pak můžete proteiny doplnit například v podobě sýru typu eidamu či libové šunky, ideální bude, pokud si tyto výrobky dopřejete k cereálnímu nebo celozrnnému chlebu potřenému tvarohem či pomazánkou z tofu nebo sóji. Ideální jsou také míchaná vajíčka nebo volská oka doplněná celozrnným pečivem či obyčejné palačinky nebo lívance z více vajec a celozrnné mouky.

Aby tělo mohlo začít co nejrychleji fungovat, potřebuje ráno doplnit jednoduché cukry, které nalezneme v ovoci. Vhodné jsou všechny druhy, u snídaně není třeba brát zřetel na kalorickou hodnotu tolik jako v odpoledních hodinách. Doplňte proto nejen svou snídani, ale i svačinu alespoň jedním kusem ovoce, mezi nejvhodnější patří jablka díky vysokému obsahu vlákniny. Upřednostňujte především sezónní ovoce, je nejenom nejlevnější, ale i nejvíce čerstvé.

Pokud vás i přes dodržení všech doporučených informací honí mlsná nebo máte hlad, pak do snídaně zařaďte i malé množství méně vhodných cukrů, jako je například lžička marmelády nebo cukru. Nemusíte si však kvůli těmto sladkostem dávat snídani celou sladkou, lžičku cukru můžete nasypat i do čaje nebo kávy.

Nesmíte však zapomínat ani na pitný režim, protože díky nedostatku vody můžete mít hlad i přesto, že jste se najedli dosyta. Ráno je vhodné dát si sklenici vody nebo neslazeného čaje ihned po probuzení a další pití si dopřát po jídle. Zůstanete déle nasycení a vaše tělo bude fungovat tak, jak má.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články