Jak vybrat posilovací stroj na břicho

12.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 7159x

Břicho jako pekáč buchet je snem snad každého běžného muže. Ženy zase nejčastěji touží, co se břicha týče, po ploché a pevní břišní stěně. Jenže ani jedna varianta není jen tak a kdo chce být majitelem výstavního břicha, musí tomu obětovat pořádný čas, trpělivost a mít opravdovou výdrž. Rozhodně nevěřte reklamám, že s jejich posilovacím strojem můžete mít takové břicho do týdne. To jsou jen marketingové tahy, které cílí na zvýšení prodeje. Vychází totiž za studií, že většina těch, kteří si přístroj za tímto účelem koupí, stejně předepsané cvičení nevydrží, nebo je budou šidit, takže se smi tito spotřebitelé budou zlobit pouze na sebe a ne na společnost, která právě z tohoto efektu profituje.

Proč si posilovací stroj pořídit

Kdo chce však mít tvrdé břicho jako z kamene, nevyhne se pravidelnému posilování břišních svalů. Obvykle postačí klasické sedy-lehy, sklapovačky apod., ale pro zvýšení efektivity, je vhodné si pořídit i posilovací stroj přímo na břišní svaly.

Posilovací stroje včera dnes a zítra

Vzhledem k tomu, že posilování a cvičení se věnuje poměrně velká část populace (ač to možná na první pohled nejde znát), vědí to i výrobci právě těchto posilovacích pomůcek a na trh chrlí jednu za druhou. Což je sice možná poněkud nadnesené, ale k právě podobnější než to, že skvělý posilovací stroj, který byl před deseti lety vrcholem v oblasti cvičení, se na špici drží dodnes.

Důležité jsou o okolní prvky

Můžete cvičit jako pominutí, ale pokud necvičíte správně, rovná se vaše úsilí stejnému výsledku, jako když na zeď házíte hrách – zbytečné a úmorné. Mimo to, že při posilování svalstva, tak všeobecně, je důležité dodržovat správnou životosprávu, mít upravený jídelníček, aby bylo dost energie na cvičení, ale současně i dostatek bílkovin pro růst svalů. Pokud máme vše srovnáno a jsme si vědomi, čeho chceme dosáhnout, pak nám už vše záleží na tom, co vše jsme ochotní do dosažení cíle investovat.

Co udělat ještě před výběrem posilovacího stroje

Ještě před tím, než se pro jistý typ posilovacího přístroje nadchneme, a než vůbec zajdeme do prodejny či prolistuje nabídkový katalog, vždy zvážíme, kolik místa pro přístroj máme. Pokud bydlíme v rodinném domě, kterému navíc přísluší dvorek, zahrada a třeba i hospodářské stavení, není pro nás většinou otázka místa vůbec důležitá. Lidé, kteří posilují a žijí v takových domech, si obvykle vytvoří konkrétní místo, anebo rovnou celou místnost pro cvičení a velikost nového posilovacího přístroje pro ně není až tak důležitá.

Kde bydlíme? Málo nebo více místa

Jiné je, když bydlíme v běžném, malém panelákovém bytě, kde rozhodně není možnost si zřídit jen posilovací koutek, na tož celou místnost. Musíme si také určit místo, kde budeme cvičit a mít možnost přístroj v případě nutnosti odklidit.

Kolik chceme investovat

Dalším důležitým parametrem je to, kolik jsme ochotni do přístroje investovat. Jsou různé cenové kategorie a neznamená vždy, že čím dražší, tím lepší. Pro nováčky v oboru posilování je lepší zvolit vždy posilovací stroje levnější, jednodušší, protože ne každý u cvičení vydrží. Drahé stroje mají většinou více funkcí, které spíše ocení zkušení sportovci, než začátečníci. Je zbytečné netrénované tělo zatěžovat mnohými cviky, jež by pro tělo nebyly ani tak přínosné, jako zatěžující. S cvičení je také důležité začínat pozvolna a postupně cviky přidávat. Začátečníkovi se může zdát, že ještě zvládne, ale na druhý den si bude stěžovat na silné bolesti svalstva.

Co vše chceme zpevnit

Při výběru také přemýšlíme o jiném zaměření posilovacího stroje. Protože asi málokdo touží pouze po tom mít zpevněnou jen část svého těla, respektive velice omezenou, když současně může posilovat i svaly na pažích, tak proč ne. Ale vždy zezačátku se nenechme unést touhou ihned přístroj kupovat. Ideální je si nejprve stanovit cíle, které je nutné splnit k tomu, abychom si jako odměnu posilovací přístroj koupili. Příkladem může být například denní cvičení sklapovaček v počtu dvacet po dobu jednoho kalendářního měsíce. Jakmile se tak stane, je naší usilovnou odměnou právě koupě pomocného přístroje.

Zkušenější sportovec

Další výhodou, proč přístroj kupovat až po tom, co máme nějaké zkušenosti, byť malé se cvičením je, že již zhruba víme, co od posilovacího stroje očekáváme. To nám mnohonásobně ulehčí výběr z nepřeberné nabídky. Pro sportovce je pak snadnější zvolit vhodný typ stroje, protože ví, co mu vyhovuje a co potřebuje.

Jaké posilovací stroje jsou

Nejoblíbenějším a také často vyhledávaným přístrojem na posílení svalů je šikmá posilovací lavice, jež se dá nepolohovat do několika úrovní, v závislosti na obtížnosti cvičení. Podporuje ještě více klasické cviky sedy-lehy. Přímo na břišní svaly a také na svaly paží se používá v poslední době velice oblíbená pomůcka a to powerball nebo powerspin. Jde o poměrně jednoduché pomůcky, které se dají používat kdykoli a téměř kdekoli. Jsou malé, skoro nenápadné a při určitém stylu cvičení skutečně posílí výrazně i vaše břišní svalstvo. Lidé mají rádi i eliptický trenažér, kde komplexně posilují nohy, paže, také břišní svaly, a tento posilovací přístroj je šetrný ke kloubům. Vhodný je tedy i pro starší osoby, zatížené nějakou tou kloubní nemocí. V poslední době si lidé oblíbili i balanční podložku – balančník. Ta posiluje svalstvo nepřímo viditelné – hluboce položené. Zpevňuje tak břišní stěnu, kterou v běžném denním životě jen tak neposílíte a tvoří tak základ pevnému a plochému břichu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články