Středomořská dieta je zdravá změna jídelníčku

10.02. 2014 • Diety 2011x

Většina diet je spojena s více či méně tvrdými stravovacími pravidly, která mají mnozí spojeny s utrpením ve formě zákazů nebo příkazů. Ani jo-jo efekt není pro „dietáře“ neznámým pojmem a o mnohdy zbytečném hubnutí nemá cenu ani mluvit. U středomořské diety se nikdo nemusí bát žádných záporných doprovodných jevů a i odborníci považují tuto dietu za nejzdravější způsob stravování. Pokud si chcete snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, přidat si nějaký ten rok života a žít ve znamení zdravého životního stylu, tak klidně můžete začít, protože splnit cíl středomořské diety není nic těžkého. A v dlouhodobém horizontu představuje středomořská dieta jeden z nejzdravějších přístupů ke životosprávě vůbec. Určitě budete během jejiho dodržování spokojeni s oku lahodícím formováním postavy, zmenšíte podíl živočišných tuků a v neposlední řadě, olivový olej jako jeden z pilířů zdravé středomořské stravy se snadněji přeměňuje na pro tělo použitelnou energii a zabraňuje ukládání tělesného tuku.

Výhody středomořské diety

Základem středomořské diety jsou kvalitní a zdravé suroviny bohaté na minerály, vitamíny a nenasycené mastné kyseliny. Určitě nemusíte mít strach, že byste hladověli, neboť „dietní“ jídelníček vyniká pestrostí, chutností a je dost výživný. Středomořská dieta by vás měla zbavit přebytečných kil a věřte, budete spokojeni i s hladinou cholesterolu.

Průběh diety

Středomořskou dietu necharakterizuje žádný pevně sestavený jídelníček, který by vám přikazoval, co máte obědvat, večeřet a svačit. Pravdou ale je, že pro pokrm, který si nandáte na talíř, některá pravidla platí. Základem stravy by měla být čerstvá zelenina, kterou byste měli konzumovat i k masu jako přílohu. Určitě si připravujte  zeleninové saláty zakapané kvalitním extra panenským olejem lisovaným za studena.  Nesmíte zapomenout pravidelně konzumovat ovoce, ořechy, ryby, drůbež a celozrnné výrobky, neboť vláknina je vedle olivového oleje základem jídelníčku diety. Třikrát týdně by se měly na vašem stole objevit ryby a kromě lososa nebo tuňáka se nevyhýbejte rybám sladkovodním, protože takový pstruh nebo okoun se mohou stát základem lehkého a současně vynikajícího jídla. Zařazením jednoho mléčného výrobku denně nic nezkazíte a vaše chuťové pohárky to pohladí. A pití? Obyvatelé středomořské oblasti nedají dopustit na červené víno, které si občas klidně dopřejte.

Účinky olivového oleje

Není náhodou, že o blahodárný vliv extra panenského oleje na lidský organismus se začali zajímat odborníci z lékařství. Proto by měl být přidáván do většiny pokrmů středomořské diety. Existují prokazatelné důkazy, že pravidelná konzumace olivového oleje razantním způsobem upravuje zvýšení HDL ( používá se i název „hodný“) cholesterolu na úkor toho „zlého“. Navíc je olivový olej bohatý na oxidanty a díky jeho konzumaci klesá vysoký krevní tlak. Z výše napsaného je jasné, že  využití  olivového oleje ve středomořské dietě má více než pozitivní vliv na zdraví lidí, kvalitu a délku života a extra panenský olej by měl být součástí každého jídelníčku, nejen toho středomořského..

Deset rad pro úspěšný start

  • Běžné tuky vyměňte za kvalitní olivové oleje
  • Jídelníček obohaťte o více ořechů
  • Omezte příjem tučného hovězího a vepřového masa, taktéž vajec
  • Naopak přidejte více ryb a libového drůbežího masa
  • Každý den nezapomeňte na čerstvé ovoce a zeleninu
  • Hlavní jídlo doplňte luštěninami
  • Konzumujte více celozrného pečiva
  • Jeden mléčný výrobek denně neuškodí
  • K přípravě pokrmů používejte bylinky
  • Občas si k jídlu dopřejte červené víno

Je možné, že nebude dieta fungovat?

Bohužel, takové případy mohou nastat. I když se výživoví odborníci shodují, že středomořská dieta je zdaleka nejzdravější a jde o pravděpodobně nejlepší způsob, jak zhubnout, tak riziko, že ne všichni s nadbytečnými kily zatočí, zůstává. Některé zdravotní komplikace a skryté příčiny nadváhy mohou stát za „nefunkčností“ středomořské diety.

Nadváhu může coby typický důvod způsobovat problém se štítnou žlázou. Jako prevence takových potíží je tělu dodáván jód nad klasicky spotřebované množství. Jestliže vám štítná žláza správně nepracuje, tak zkuste požádat svého lékaře o předepsání  preparátu s obsahem tyroxinu, který by vyrovnal nedostatek jódu v těle.

Další komplikací, jež často způsobuje nadváhu, bývá překyselení organismu. Navenek se tento stav projevuje např. nespavostí, migrénami či artrózou. Jedním z velmi častých projevů překyselení organismu je zadržování vody v těle, což si se štíhlou linií moc nerozumí. Překyselení organismu můžete identifikovat i sami. Stačí, když si v lékárně koupíte lakmusové papírky s barevnou  stupnicí a dáte je do styku se slinami či s močí. Podle jejich zbarvení a podle škály poznáte, zda máte překyselený organismus a do jaké míry. Test si musíte provádět minimálně 1,5 hodiny po jídle. Pro stoprocentní jistotu můžete o test požádat svého lékaře, pro kterého je jeho provedení jednoduchou záležitostí.

Nadměrné zadržování vody v těle nebo poruchy metabolismu mohou způsobit i některé hormonální látky. Dalším typickým důvodem může být nedostatek kvalitních tuků, vitamínů a podobně. V takovém případě vyrovnání hladiny tuků a vitamínů do normálního stavu trvá delší dobu.

Středomořská dieta není žádnou drastickou metodou, naopak se jedná o velmi příjemný životní styl a potraviny tak typické pro středomořské státy budou určitě chutnat i vám.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články