Co vás zaručeně čeká během hubnutí a jak se na to připravit?

24.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 2030x

Během procesu hubnutí každého ze snaživců potká hned několik věcí. Je dobré se na ně předem připravit, protože jinak nám v životě mohou udělat takříkajíc „pěkný vítr“. Pokud si právě vy snad myslíte, že daným problémům utečete a že vás se přeci netýkají či týkat v budoucnosti ani nebudou, zvažte to ještě jednou. Možná právě sedíte s plným žaludkem a pročítáte poslední instrukce k tomu, abyste začali hubnout. Možná ještě nevíte, co všechno vás čeká – a to nejen po tělesné stránce, ale především pak po té psychické. Pojďme se tedy bod po bodu seznámit se situacemi, které na nás pravděpodobně čekají, včetně toho, jak můžeme tyto problematické stavy zkusit řešit.

Hypoglykemický šok

Tak předně byste neměli vůbec dopustit, aby k němu došlo. Dieta není hladovění, dieta je rozumné a vyvážené zásobování těla potřebnými živinami. K hypoglykemickému šoku může dojít i u jinak naprosto zdravého jedince. Dostaví se tehdy, kdy tělo cítí akutní nedostatek cukru v krvi, tedy tehdy, pokud jste například několik hodin vůbec nejedli, nebo jste ráno nenastartovali svůj organismus snídaní. Pro všechny případy byste u sebe i v době diety měli nosit něco sladkého. Například pár kostek čokolády nebo třeba hroznový cukr. Možné je i slazené kandované nebo sušené ovoce. Zkrátka cokoli, co obsahuje nějaký cukr, který se rychle dostane do krve. Nestresujte se, když se vám něco takového stane. Pouze si odneste zkušenost, že na šok musíte být vždy zkrátka a jednoduše připraveni. Nástup hypoglykemického šoku poznáte bezpečně a jednoduše. Začne vám být špatně od žaludku až k pocitům zvracení, náhle zeslábnete a přestanete být schopni velké fyzické námahy. Můžete mít i mžitky před očima a pocit na omdlení, ke kterému v extrémním případě může skutečně dojít. Také nejspíše shledáte třas končetin. Vše ale vyřeší rychle podaný cukr.

Podrážděnost

Není nic nelogického na tom, že hubnoucí člověk často hladoví. A hladový člověk je často nervózní. Nevyhne se to ani vám. Připravte se na to, že budete mít nervy na pochodu i v takových situacích, které si nic takového vůbec nežádají. Lidé, práce, děti, rodina, špinavé tlapky psa...to všechno bude spouštěč podráždění až hysterických záchvatů, které pomůže spravit skutečně jen pevná vůle nebo něco drobného do žaludku. Nelze než poradit, abyste se před každým výlevem citů zamysleli a několikrát zhluboka nadechli. Pokud budete vědět, odkud zdroj podráždění pramení, bude pro vás daleko jednodušší s takovou emocí dále pracovat. Lze také poradit jednoduchý trik. Vyberte si něco, co máte rádi, ale co zároveň patří do jídelníčku hubnoucího jedince. Například některý druh sušeného ovoce nebo oříšků. Mějte je pořád při sobě. Když na vás půjde nával vzteku, zhluboka dýchejte a slupněte trochu z této dobroty. Ne moc! Rozhodně není cesta ven z rozčilování spořádání celého balíčku nějaké věci! To byste se dostali do kolotoče, z kterého není úniku. A místo diety byste rychle přibrali a ještě měli nervy takříkajíc „odrovnané na dranc“. Musíte na to zkrátka rozumně. Zažeňte jen ten nejurgentnější pocit hladu nebo nepohodlí, a poté si racionálně proberte situaci – je skutečně taková, aby byla hodna hysterického výstupu?

Útoky na ledničku a tajné zásoby

Jednoduchým trikem, jak se podobnému chování vyhnout, je žádné tajné zásoby nemít. A také nemít v lednici nic, co se dá zkonzumovat jen tak. Případně svěřte dozor nad vámi i chladničkou svému partnerovi. Pokud byste však raději ovládli své tělo vůlí a ne svěřováním se do cizích rukou, zkuste jednoduchý krok – kupte si velké zrcadlo, které svými rozměry odpovídá ledničce. A to jednoduše na ledničku připevněte (například samolepicí fólií, kobercovou páskou a podobně). Budete si tak muset pohlédnout z očí do očí sami sobě – a také si zakažte s případným uloveným kouskem něčeho k jídlu utéct někam pryč. Ne. Pokud už se chcete ládovat v náhlém afektu a nepřekonatelné touze jíst, udělejte to před zrcadlem. Sledujte, jak si jídlo vůbec nevychutnáváte, ale necháte ho v sobě jen mizet. Sledujte, jak se v takových chvílích mění vaše tvář na tvář hladového zvířete. Nestydíte se náhodou? A víte co? Pokud ano, je to dobře! Ale cestou ven není zrcadlo odebrat, nýbrž si každou další cestu do ledničky nechat ujít. Totéž můžete aplikovat u spižíren.

Stres z toho, že dieta nefunguje

Nebojte, každá dieta funguje alespoň nějak. V prvních dnech budete natěšení na rychlé výsledky. Pokud ale mají být efektivní, rychlé ani být nemůžou. Piště si tabulky, měřte se, važte se, koukejte do zrcadla, kontrolujte se. A jednou za čas své záznamy vytáhněte a porovnejte s těmi předchozími. Tak uvidíte, že dieta funguje.

Tento výčet rozhodně není kompletní. Má však za touhu otevřít vám oči a přimět vás přemýšlet i jinak. Hubnutí není jenom hubnutí, ale je to i psychický pochod v těle, který na nás nějak funguje. Ale nenechme se vyvádět z rovnováhy!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články