Tipy jak správně běhat

07.09. 2014 • Hubnutí a cvičení 3536x

Sport a pravidelný pohyb je důležitý nejen pro dobrou kondici, ale i zdravé tělo. Posílí se tím svaly, dostanete se do kondice, ale také shodíte nadbytečná kila a budete celkově zdravější. Cítit se skvěle, svěží, plný sil, ale i energie, to je jen základ. Při sportování se uvolňují endorfiny, tak zvané hormony štěstí, které způsobí dobrou náladu a pocit. Odplaví se tím stres i úzkostlivé stavy a člověk získá jakoby energii navíc. Kdo má hodně stresující zaměstnání, kde ho šéf jen peskuje a téměř i šikanuje, uvítá po práci si jít zaboxovat a nehromaděný stres i vztek vybije právě do boxovacího pytle. U tance si zas procvičíte tělo celkově a také naladíte na správnou vlnu, budete šťastnější a veselejší. U plavání zpevníte všechny svaly v těle a přitom nezatížíte klouby.

Ono je vůbec jedno, jaký sport si zvolíte, jakoby ten nejlevnější a nejjednodušší, který můžete provozovat v kteroukoli roční dobu, ale i při různém počasí a jak sami, tak ve dvojice, nebo skupině, je běh. A ač se zdá jako zcela jednoduchý a na provedení nezajímavý, také má svá jistá pravidla. Při špatném běhu se dokonce totiž můžete i nehezky zranit, přivodit si natažení svalu a další nepříjemnosti. Zvláště, když po nějaké době pravidelného běhání neshodíte třeba ani kilo, pak jistě děláte něco špatně a je potřeba se zaměřit na to, kde je chyba. A když se k tomu přidají takové problémy, jako bolestivé dýchání, což je poměrně dost časté, pak je ale již nutností se nad problémem s běháním zaměřit.

Dobrá obuv i oblečení

Mohlo by se to zdát jako zcela nedůležité, ale opak je pravdou. Zejména pak obuvi je nutné věnovat jistou pozornost. V botách se musíte cítit skvěle a musí vám dobře padnout. Pokud plánujete pravidelné běhání, určitě se vyplatí zajít do prodejny sportovního vybavení a nechat si od dobrých prodejců poradit. Oblečení volte podle aktuální sezony. Pokud je léto, postačí šortky a tričko, tílko. V zimě nezapomínejte na teplé ponožky, rukavice, ale i šálu a čepici.

Před během

Aby se vám dobře běhalo, a po takovéto fyzické námaze jste se cítili správně fit a skvěle, je nutné dbát nezbytných zásad pro správný běh. V první řadě před během, tak dvě až tři hodiny nic nejezte. I když si dáte malou svačinku, v natřásajícím žaludku asi nebude ráda a tak se snadno může stát, že vás po běhání popadne nevolnost, bolest břicha, až zvracení. Také se před běhání protáhněte. Jednoduše procvičte svaly tak, aby byly zahřány a vás tak po běhu neskolila svalová horečka.

Technika běhu

I když se toto může zdát jako zanedbatelná složka běhu, je více než důležitá. Ta určuje právě to, jestli se budete po běhu cítit skvěle uvolnění, nebo naopak napjatí a zmožení. A také to, zda si přivodíte úraz, nebo i výron kotníku. Důležité je střídání našlapování na špičky a pak také paty. V případě pouze špiček je takový běh neodporučuje, pouze v případě, že běžíte na boso. Jedině pro tento typ běhu jsou špičky povoleny, je to totiž přirozené. Naopak neustálé našlapování na patu může způsobit poranění Achillovy paty, a kdo to zná, moc dobře ví, že se léčí bolestivě a dlouho.

Správné dýchání

Při běhu a ostatně i při jakémkoli jiném sportu, je velice důležité správné dýchání. Kdo špatně dýchá, toho pak, jak se s oblibou říká „píchá u srdce“. Zkrátka – dýchání je takové bolestivější, často člověk nemůže popadnout dech a musí zastavit. Takový jev se obvykle vyskytuje u těch, co nejsou zvyklí a jednou je popadne běžecký amok a s rychlostí světla vyběhnou ven, a protože je to nápřah pro takto netrénované tělo, samo se proti tomu brání. Proto běhejte raději s klidem, a soustřeďte se na správné dýchání.

Co s rukama?

Lidé při běhu většinou neví, co s rukama. Nejlepší je sevřít dlaně v pěst a s ohnutými lokty držet při těle. To je ideální pozice pro běh. Ruce tak nezatížíte, a naopak si jimi při běhu budete pomáhat, tedy střídavě posouvat dopředu a dozadu.

Po běhu

Jakmile doběhnete, nezapomeňte se opět dostatečně protáhnout, a tím tak běh zakončit. Když absolvujete běh bez rozcvičení a závěrečného protažení, nejspíš vás postihne později bolest ve svalech, a takové nepříjemné stavy, jako ztuhlost a omezená hybnost. Po běhu také nezapomeňte doplnit tekutiny, ale pozor na příliš studené, pro rozpálený organismus to není dobré.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články