Zelený čaj a účinky na hubnutí

01.12. 2014 • Hubnutí a cvičení 2051x

Blahodárné a pozoruhodné účinky zeleného čaje zná lidstvo již po celá staletí. Dá se pít v téměř neomezeném množství a je kromě zdravotních účinků je oblíbený také pro schopnost povzbuzení unavené mysli i těla. Ale i další pozitivní účinek zeleného čaje se poslední dobou dostává do obecného povědomí. Jeho souvislost s hubnutím. Zkuste i vy jednou místo všech možných tabletek pochybné pověsti využít klasickou cestu čaje, pokud chcete shodit nějaké to kilo.

Zelený čaj a hubnutí - kde je pravda?

Ovšem není možné spoléhat se jen na čaj. Pokud chcete zbavit svoje tkáně přebytečného tuku, čaj samotný vás nespasí. Ten proces je samozřejmě o něco komplikovanější.

Účinky zeleného čaje

Prvním účinkem zeleného čaje je schopnost potlačit trochu chuť a nutkání k jídlu. Umí to díky schopnosti zlepšení inzulinové citlivosti organismu. Tento čaj pomáhá navíc velmi dobře nastartovat spalování tuků a také celé tělo zahřát. Ale bez spoluúčasti člověka nesvede nic. Ale pokud chcete vyladit metabolismus, se zeleným čajem nemůžete šlápnout vedle.

Nebudeme tu ale opěvovat různé studie, které se zabývají vztahem čaje a hubnutí. Musíme ale konstatovat, že při pravidelném režimu a pohybu se díky zelenému čaji může rozdíl ve spalování tuků pohybovat i v desítkách procent. Dle různých zdrojů i 45%. Takže jak na to?

Za prvé se zeleným čajem  není potřeba jakkoli troškařit a klidně si dopřejte i 5 – 8 šálků denně. Dbejte ovšem klasické čajové zásady čerstvého šálku i nádobí. Jen díky čerstvosti budou v každém šálku obsaženy ty podstatné substance, kvůli kterým zelený čaj pijete. Tedy hlavně antioxidanty a katechiny. V tomto ohledu je výborný i čaj pu erh.

Šálek pijme buď přímo horký, nebo rozhodně minimálně teplý, protože plně může účinkovat jen při vyšší teplotě.

Když zelený čaj, tak jedině bez dochucovadel

Milovníci sladkého asi nebudou potěšeni informací, že bychom zelený čaj jako součást léčebné kůry neměli dochucovat cukrem, ani doplňovat mlékem nebo smetanou. Cukr je jen dalším zdrojem kalorií. Pokud skutečně potřebujete správnou chuť, použijte třtinový. Mléku se ale vyhněte obloukem – váže na sebe ty složky zeleného čaje, které mají naopak účinkovat ve vašem těle a nastartovat spalování tuků, které tolik chcete.  

Jo a ještě ledové čaje. Ne, tudy cesta nevede. Katechiny a další sloučeniny nezbytné k posílení hubnoucího efektu jsou jen v pravém zeleném čaji. Jestli je vám pravý zelený čaj z jakéhokoli důvodu skutečně upřen, podívejte se po nápojích či potravinových doplňcích s co nejvyšším obsahem katechinů či tzv. EGCG.

Zkuste oblíbené zelené čaje

Pokud pátráte přímo po zelených čajích, zkuste například Gunpowder, Perlovou rosu, Jasní spirálky nebo legendární Lung Ching. Na zdraví…

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články