10 potravin, kterým byste se měli vyhnout při hubnutí

20.01. 2014 • Hubnutí a cvičení 12984x

Už nějaký ten čas se snažíte zhubnout, ale výsledek pořád nikde? Možná není chyba ve Vás, ale v potravinách, které jíte. Nemusíte se hned vzdávat všeho, co máte ráda. Pročtěte si následující seznam a až budete příště nakupovat, zkuste se těmto potravinám vyhnout.

1) Sladké limonády

Voda s vymačkaným citrónem dodá Vašemu tělu mnohem více živin, než nějaká přeslazená limonáda plná jedovatých éček. Pozor také na 100% džusy nebo ovocné šťávy. Na první pohled vypadají zdravě, ale skrývá se v nich velké množství kalorií. Dopřávejte si je maximálně párkrát do týdne a řeďte je vodou.

2) "Light" potraviny

Dnes již poměrně známá věc. Potraviny, které často v obchodem vídáme jako dietní, mají obvykle ještě horší složení, než normální potraviny. Umělá sladidla a náhražky bohužel v tomto případě nejsou řešením.

3) Vaječný žloutek

Vejce jako takové je pro hubnutí velmi přínosnou potravinou, avšak pozor na žloutky, které obsahují velké množství tuku. Mnohem přínosnější pro Vás budou bílky. Taková bílková omeleta po ránu může být optimálním řešením snídaně.

4) Paštiky a trvanlivé salámy

Stačí se podívat na složení těchto výrobků a bude Vám hned jasné, že na hubnutí tyhle věci nejsou tím pravým ořechovým. Často jsou do nich přidávané semleté kůže nebo nespotřebované zbytky, které jsou akorát tak dochucené kořením. Raději si místo nich kupte kvalitní kuřecí šunku.

5) Tavené sýry

Některé ženy zastávají při hubnutí mýtus, že normální sýry jsou moc tučné, takže je lepší jíst tavené sýry. Opak je ale pravdou. Tavené sýry obsahují velké množství soli. Dokonce tak velké, že při spotřebování větší dávky už přesáhnete denní doporučenou dávku soli. Nejvhodnější sýry jsou ty, které mají v sušině do 20% tuku nebo sýry typu "cottage".

6) Koblihy

Tuto oblíbenou pochoutku si ráno odpustí jenom málokdo. Zamýšlela jste se ale někdy nad tím, jak se vyrábějí? Přesně tak, smažením. Což není zrovna ten nejzdravější způsob zpracování potravin. Když k tomu přidáte ještě marmeládovou náplň plnou cukru, asi Vám dojde, že tohle Vaše hubnutí nepodpoří.

7) Majonéza

Jednou za čas se jí nevyhne nikdo z nás. Možná se doma pokoušíte dělat na Vánoce lehčí verzi bramborového salátu, jenže pak Vás čekají všechny ty návštěvy u babiček a známých, kde se majonéze prostě nevyhnete. Doma ji můžete nahrazovat například mnohem zdravějším bílým jogurtem.

8) Káva

Z uvedených potravin je káva asi ta nejméně škodlivá věc, ale při hubnutí je lepší pít pouze vodu a bylinné čaje. Jestliže si chuť kávy nemůžete odpustit, vsaďte na cereální nápoje, kterých je na trhů velké množství a chutnají velmi podobně.

9) Smetana, šlehačka apod.

Tyto ingredience byste při vaření  měla používat jen velmi střídmě. Víte, že smetana je jedna z nejtučnějších mléčných výrobků? Nemluvě o šlehačce, která se vyrábí z nejtučnější smetany. Zkuste tyto suroviny nahradit například odstředěným mlékem nebo nízkotučným tvarohem.

10) Bílý cukr

Nemusíte si sladkou chuť cukru odpírat, stačí jen používat jeho zdravější verzi – hnědý (třtinový) cukr. V poslední době je také velkým trendem nahrazovat normální cukr stévií, což je rostlina, jejíž listy mají vysokou koncentraci sladivých látek. Je vhodná i pro diabetiky a na rozdíl od cukru ani neškodí zubům.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články