Vánoční hříchy na postavě? Odčiňte je! 1.část

05.02. 2014 • Hubnutí a cvičení 1456x

Vánoce jsou krásné svátky. Sejde se celá rodina, máte volno, dáváte si dárky, navštěvujete příbuzné a hodně jíte. Dáváte si cukroví, na štědrovečerní večeři máte salát a kapra, obvykle pak jdete na Vánoce k rodině, kde máte další dobroty. Přichází Silvestr a s ním konec roku, oslava se také neobejde bez jednohubek, chlebíčků a různých pochutin. O Vánocích zkrátka jíte pravidelně, často, nehlídáte se, necvičíte, maximálně vyrazíte lyžovat nebo na nějakou procházku. Užíváte si klidu a pohodlí. Když se však po Vánocích postavíte na váhu, mnozí se zhrozí. Číslice, na které se počet zastaví, je vyšší, než byla předtím. Přicházejí výčitky, naštvanost, zklamání a podobně. Vyčítáte si, že jste neměli tolik jíst, měli jste se více hýbat, čtyři knedlíky už bylo moc, neměli jste si přidávat salát, řízek, kachnu a podobně. Chlebíčků jste neměli sníst šest, ale méně. Ihned začnete uvažovat, jak co nejrychleji shodit nabrané kilogramy, abyste mohli dopnout kalhoty, nebyli v nich tolik napresovaní a cítili se lépe. Obvykle nějaké rychlé diety nemají moc velký smysl, vrátíte se do svého běžného tempa a nabrat kilogramy můžete zpátky, nejlepší je zbavit se nechtěných vánočních kilogramů najednou a hlavně napořád.

Tento článek vám poradí pár tipů a triků, jak odčinit právě naše vánoční hříchy v podobě různých pochutin a lenošení. Ukážeme, na co je potřeba se zaměřit, co je dobré si pohlídat, čemu se vyhnout a celkově vám poradíme. A věřte tomu, že s našimi tipy a našimi triky se nebudete trápit hladem, nebudete jíst jen jednou denně, ač si to myslí mnoho žen, že právě tímto lze zhubnout, není to dobré. Sice tím opravdu zhubnete, ovšem přivodíte si další možné zdravotní potíže, které se pak velmi těžce odstraňují a mnohdy způsobí poměrně velké komplikace. Někdy i hladovění může ublížit tak, že budete mít potíže, které vás budou provázet po zbytek života a to za to opravdu nestojí. Pojďme se tedy podívat na to, jak vánoční hříchy odčinit a mít zase postavu takovou, jako před Vánocemi.

Reálné cíle jsou základ

Mnoho lidí chce hubnout, ale stanovují si naprosto nereálné cíle. Chci zhubnout třicet kilo, dvacet kilo a podobně. Musíte být realisti a stanovit si menší cíle, který dosáhnete dříve a rychleji. Dejte si závazek, že shodíte pět kilogramů a jakmile se tak stane, budete nadšení a mít ze sebe radost. Pak si dáte nový cíl, shodit dalších pět kilogramů a takto budete postupovat. Pokud máte doma například letní oblečení, které rádi nosíte, ale momentálně se do něj nevlezete, poslouží vám toto oblečení jako hnací motor pro hubnutí. Ten pocit, který ucítíte, když se do letního oblečení vlezete, zapnete jej a podíváte se na sebe do zrcadla, je k nezaplacení a stojí opravdu za to.

Hlavně žádné hladovění

Mnoho lidí si myslí, že hladověním se nejlépe hubne. To rozhodně není pravda a nejlépe se hubne tím, když budete jíst zdravě, pestře a hlavně pravidelně. Když budete hladovět, tuky se budou mít tendenci se ukládat a to na horší časy, protože mu nedopřáváte a trápíte ho. Navíc se k trápení žaludku přidávají i jiné zdravotní potíže jako zácpa, vředy, bolesti v břiše, bolesti žaludku. V horších případech se může objevovat bulimie, anorexie a podobně. Hladovění teda rozhodně není dobrý nápad a rozhodně neřešte vánoční kila navíc tím, že budete bez přísunu jídla.

Cukry? Ne, těm se vyhněte

Cukry nejsou pro vás to pravé, když se rozhodnete zahájit hubnoucí proces. Když si snížíte cukry, vaše tělo si je bude odebírat z vašich tukových zásob a tím se zásoby budou tenčit a tak budete hubnout, což samozřejmě chcete. Navíc cukry vám sice dodají rychlou energii, ale poté vás zpomalí, budete unavení a podobně. Samozřejmě, když máte na něco chuť a honí vás mlsná, něco si dejte, přece si nic nebudete odpírat, jinak budete mít špatnou náladu, budete podráždění, nevrlí a podobně. Samozřejmě to s cukry nepřehánějte, ale občasná výjimka není od věci a navíc uvidíte, jak moc vám to pomůže a budete spokojená a šťastná.

Samá zelenina

Zelenina sama o sobě je prospěšná pro tělo. Dostanou se vám do těla vitamíny, minerály, látky, které pomáhají tělu a podobně. Co se týče cukrů, těm se vyhýbejte, zeleninu si dopřávejte a to plnými doušky. Nemusíte nutně jíst jen samou zeleninu, ale ke snídani se dejte například jako oblohu papriku, k obědu si udělejte zeleninový salát nebo zeleninové rizoto a večer si k večeři udělejte salát nebo si dejte cereální housku se sýrem a k tomu rajče a okurku. Takovéto dávky zeleniny jsou vhodné a pro vás dobré, ale nic se nemá přehánět, takže i zeleninu jíme s mírou.

Mlsejte, ale zdravě

Ovoce je rovněž dobrým pomocníkem, ovšem u něj se musíme mít na pozoru přeci jen trošku více, než je tomu u zeleniny. Ovoce obsahuje přírodní cukry, takže je potřeba jej konzumovat s mírou. Ovoce je dobré na snídani, před samotným sportovním výkonem. Pokud vás honí mlsná a vy máte velkou chuť na něco sladkého, místo čokolády, oplatků nebo velkého kusu dortu si dejte jablko, kiwi, pomeranč, jahody nebo rovnou ovocný salát. Uděláte něco pro své chuťové buňky a zároveň budete mlsat zdravěji, což se také na vaší postavě ukáže.

Bez pohybu to nepůjde

Jestliže si myslíte, že můžete hubnout, když budete sedět doma a jen zdravě jíst, nepočítejte s extra výsledky. Pohyb je u hubnutí a shazování kilogramů nesmírně důležitý a bez něj zkrátka nezhubnete, i když se budete snažit sebevíc. Kombinace pohybu a zdravého jídelníčku je pro vás ta nejlepší a díky ní shodíte kilogramy rychleji, lépe, efektivněji. Navíc pohyb vylučuje do těla dobrou náladu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články