Zelená káva a její účinky na hubnutí

23.02. 2015 • Hubnutí a cvičení 3487x

O zeleném čaji i o tom, jak působí, jste jistě slyšeli již mnoho informací. Málokdo ale ví, že mimo zelného čaje existuje i zelená káva. Co zelená káva vůbec je a jak působí?

Několik informací o kávě

Káva je velice známý a oblíbený nápoj napříč mnoha zeměmi. Do těchto zemí patří i Česká republika.

Jedná se o nápoj, který se pije většinou horký a připravuje se z kávovníku, tedy jeho plodů. Kávou označujeme i jemný prášek, ze kterého se připravuje nápoj a který se vytvoří umletím upražených semen z kávovníku.

Připravený nápoj má výraznou chuť a tmavou barvu. Kofein obsažený v kávě navíc podporuje aktivitu organismu a má pozitivní vliv na srdeční činnost.  

I kávu můžeme mít různě kvalitní, záleží na typu kávovníku, ze kterého je připravovaná, na pražení atd. Existují také různé možnosti přípravy kávy a každý si tak může najít tu svou oblíbenou, například: instatní káva, mokka press, espresso, filtrovaná káva, turecké mokka a další.

Jak vypadá kávovník

Kávovník patří mezi rostliny a jejich plody se nazývají kávová semena a řadí se mezi ovoce. Sklízí se v době, kdy mají červenou až červenofialovou barvu a vevnitř plodu jsou uložená dvě semena proti sobě, to jsou kávová semena. 

Kávovník zařazujeme do čeledi mořenovitých rostlin a pěstuje se na mnoha místech světa. Jsou to buď stromy, nebo keře a většinou se pěstují na kávových plantážích. Kávovník má své kořeny v Etiopii, odkud se dále rozšířil do Arábie. Tato země je dnes také považována za průkopníka kávy. Pěstování kávovníků ale není doménou již jen Arábie, pěstuje se takřka po celém světě.
Nejoblíbenější a nejlepší druhy kávovníku je Arabský kávovník, Robusta a Coffea liberica. Mezi nejoblíbenější druhy kávy, které se nejvíce pijí, patří arabika a robusta.

Zelená káva a její účinky

Rozdíl v zelené kávě oproti klasické černé je ten, že se nepraží, a tak jsou zachovány důležité látky, které jsou pražením zničeny. 

Vlastnosti kávových zrn se totiž pražením mění, a to chemické i fyzikální. Také dochází  ke změně chuti kávy a snížení obsahu kofeinu. Nepražená káva ho má totiž více. Pražení může být světlé, střední a tmavé. 

Zelenou kávu můžete zakoupit buď klasicky jako sypkou směs pro přípravu nápoje (s různými příchutěmi) nebo v podobě kapslí. 

Mimo většího obsahu kofeinu obsahuje i kyselinu chlorogenovou, což je antioxidant, který spolu s kofeinem působí pozitivně na metabolismus cukrů. Někteří odborníci jsou i toho názoru, že kyselina chlorogenová může snižovat riziko cukrovky a má mnoho pozitivních zdravotních účinků na náš organismus, např.: na oběhový systém.

Můžete zhubnout nebo je to nesmysl?

Pokud se o zelenou kávu a její účinky na hubnutí začnete hlouběji zajímat, objevíte spousty různých názorů.  Mnoho lidí, kteří rychle a bez námahy zhubli a přisuzují tento účinek zelené kávě, na ní nedají dopustit a stejně tak i lidé, kteří neshodili ani deko, jí budou odsuzovat.
Jaká je tedy skutečnost? Zelená káva skutečně obsahuje látky, které mohou při hubnutí pomáhat, ale podle odborníků není jejich účinek až tak markantní. Je tedy jasné, že spolu s pitím zelené kávy je potřeba přidat ještě další procedury podporující hubnutí. 

Pokud si myslíte, že vypijete pár šálků zelené kávy a kila poletí dolů, musíme vás zklamat. Bez změny životního stylu, pohybu a jiných stravovacích návyků kila dolů nepůjdou. Také musíte vzít v úvahu i vaše genetické dispozice, zdravotní stav či léky, které užíváte a které mohou mít na hubnutí vliv. 

Jestliže chcete podpořit hubnutí pitím zelené kávy, dodržujte doporučené množství. Kofein má sice pozitivní účinky, ale jen v určitě míře, při jeho nadbytku může dojít až k poruše metabolismu cukrů a účinek bude přesně opačný. Do množství kofeinu počítejte i ten, který vypijete v klasické kávě, pokud jste zvyklí ji pravidelně pít.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články