Jak to má vypadat v lednici

06.09. 2013 • Zdraví 3033x

Správně skladované potraviny vydrží déle čerstvé, více prospívají vašemu zdraví a navíc šetří vaši peněženku. Nezapomeňte, že i lednice má svůj vnitřní řád.

Rozděleno na patra

§  V nejvyšších patrech ledničky je teplota nejnižší (5-8°C). Proto sem ukládejte potraviny rychle podléhající zkáze - čerstvá uvařená jídla, salámy, saláty, domácí pomazánky, syrové maso, ryby. U některých ledniček může při dotyku jídla a chladícího agregátu dojít k zmražení pokrmu.

§  Prostřední patra patří mléčným výrobkům - máslo, jogurty, smetana, tvaroh, sýrové pomazánky. Mléčné výrobky, při umístění do nižších teplot, ztrácejí svou charakteristickou chuť.

§  Ovoce a zeleninu uložte do patra nejnižšího. Nejlépe do šuplíků, protože se zde drží vlhké klima, které svědčí zejména zelenině..

§  Nezapomínejte na dvířka. Dvířka jsou nejteplejším místem v celé lednici. Uložte do nich vše, co je určeno k rychlé spotřebě. Džusy, mléko, plechovky, vejce. Léky k uchování v lednici patří právě do dvířek.

Jak je tomu v mrazáku?

Ideální teplota mrazničky by měla být okolo -20°C. Při takto nízké teplotě dochází k zástavě bujení mikroorganismů způsobujících rychlou zkázu potravin. Potraviny, které chcete zamrazit, uzavřete do plastové mísy, igelitového sáčku či alobalu. Nezapomínejte na to, že ani to, co je zmražené nevydrží věčně. Pečivo a mléčné výrobky vydrží tři měsíce, ryby až čtyři měsíce, maso maximálně rok a zelenina a ovoce také rok. Vejce se do mrazáků vůbec nehodí.

Praktické vychytávky

§  Do lednice patří jen čisté a umyté potraviny.

§  Lednici nepřeplňujte. V přeplněné lednici dochází k horšímu proudění vzduchu a tím k menší konzervaci potravin.

§  Potraviny, kterým se blíží doba expirace, přesuňte na okraj regálu, ať je máte při ruce.

§  Lednici je třeba pravidelně odmrazovat.

§  Snažte se lednici co nejméně otvírat. Při častém otvírání dveří dochází k nárůstu vnitřní teploty lednice. Ta pak spotřebuje mnohem více energie ke zpětnému snížení teploty.

§  Do lednice nedávejte horké jídlo. Zvyšuje se teplota v celé lednici. A navíc může dojít k procesu množení bakterií.

§  Syrové maso skladujte vždy v nějakém obalu. Nikdy jen tak volně na talíři. V lednici může dojít k množení bakterií, které se sice při tepelné úpravě masa zahubí, ale než tomu tak bude, může dojít ke kontaminaci i jiných potravin.

§  Aromatické potraviny skladujte co nejdál od mléčných výrobků. Mléčné výrobky snadnou nasáknou jiné pachy.

§  Ovoce a zeleninu skladujte neomytou a bez sáčků.

§  Do lednice nepatří banán a rajčata. V lednici totiž nemají možnost dozrát a ztrácejí chuť. Stejně tomu může být i u paprik.

§  Snažte se jídlo přenášet v termotaškách, aby došlo k co nejmenšímu rozmrazování.

§  Plesnivé potraviny ihned vyhazujte, aby nedošlo k nákaze jiného jídla.

Vyhněte se chybě, aneb co do ledničky nepatří

Do lednice nepatří banány. V lednici rychleji zčernají, což ubírá banánu na atraktivitě, nestačí dozrát a ztrácí chuť. Dále by se do lednice neměly ukládat brambory, neboť škrob v nich obsažený se v chladu mění na cukr a brambory tak sládnou. To samé platí u cibule. Rajčata a papriky také není vhodné skladovat v lednici. Ztrácí svojí charakteristickou chuť. Lednice není příliš vhodná skrýš pro arašídové a kakaové krémy a med. Ty pak nejdou roztírat a také postupně ztrácejí na své pravé chuti.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články