Breussova dieta

12.03. 2012 • Diety 4285x

Breussova dieta vznikla původně jako alternativní léčebná metoda, jejímž cílem bylo pomoci nemocným rakovinou. Její tajemství spočívá v jednoduché, ale zároveň v praxi poměrně náročné zásadě. Příjem veškerého jídla na předem určenou dobu nahradíme výhradně pitím zeleninových šťáv a bylinných čajů. I když v případě rakovinného bujení je možný přínos Breussovy metody vědci zpochybňován, jako očistná kůra nebo prostředek hubnutí evidentně funguje. Určitě však není vhodná úplně pro každého.

Tvůrce této metody byl při jejím vymýšlení veden jednoduchou úvahou. Chtěl nemocné zbavit rakovinného nádoru tím, že tento nádor vyhladoví. Právě proto měla být kompletní výživa člověka nahrazena pouze pitím zeleninových šťáv. Ty totiž dokáží zajistit naprosto minimální přísun živin nezbytných pro další fungování organismu. I když další vývoj ukázal, že rakovinový nádor se v lidském těle chová spíš podobně jako plod v těle matky, kdy živiny přednostně putují právě do něj, ukázala se Breussova jako zajímavá technika očisty organismu, a pochopitelně i redukce tělesné hmotnosti.

Pokud jde o konkrétní náplň Breussovy diety tak, jak se s ní dnes můžeme setkat, jde o očistnou kůru obvykle trvající asi 40 až 42 dní. Během této doby máte před sebou „jednoduchý“ úkol. Nepozřít ani sousto, a místo toho se stravovat pouze zmíněnými šťávami v dopředu poměrně přesně stanoveném rozsahu i pořadí.

Typicky tak člověk během této diety za celý den vypije asi jen mezi 125 až 500 ml zeleninových šťávy. Dobrou zprávou zde může být alespoň fakt, že bylinných čajů zpravidla můžete vypít kolik zvládnete. Jen je opět třeba dbát na správné pořadí jednotlivých jejich druhů.

Už ze samotného tohoto popisu je zřejmé, že podle všeho určitě nepůjde o žádnou procházku růžovým sadem, a podle toho bychom také k Breussově dietě měli přistupovat. Protože jde z hlediska našeho organismu o velice drastický zásah do jeho běhu, měli by se k tomuto druhu diety uchylovat raději jen ti, jejichž problémy s nadváhou jsou závažné, a neúspěšně už vyzkoušeli všechny ostatní varianty. Případně pak lze tuto dietu doporučit také těm, kteří z nějakého důvodu potřebují co nejrychleji ztratit několik kilogramů své hmotnosti.

Protože u Breussovy metody samozřejmě vůbec nemá žádný smysl hovořit o vyváženém příjmu většiny nezbytných živin, je důležité celou proceduru dodržovat opravdu jen po nezbytně dlouhou dobu. A především vždy začít až po konzultaci s naším lékařem, který by měl zároveň po celou dobu jejího trvání mít dohledem nad naším aktuálním zdravotním stavem.

Také bychom na tomto místě měli zdůraznit, že během Breussovy diety je nezbytné pokud možno omezit valnou část našich fyzicky náročnějších aktivit. „Jídelníček“ složený pouze ze zeleninových šťáv totiž pochopitelně neobsahuje žádné bílkoviny ani sacharidy, díky čemuž je například naprosto nemyslitelné, abychom po dobu diety vykonávali jakékoliv náročnější sportovní aktivity. Náš celkový energetický výdej by totiž daleko převýšil jeho příjem, čímž bychom si mohli přímo přivodit závažné zdravotní problémy.

Samozřejmě ale i z tohoto důvodu je tato metoda redukce tělesné váhy natolik účinná. Ze všeho co jsme si zatím o Breussově dietě řekli je jasné, že zde určitě nemáme nic do činění s žádným prototypem zdravého stravování. A podle toho bychom se také na tuto dietu měli dívat. Určitě jde o zajímavý způsob, jak si zorganizovat několikadenní očišťující kůru, ale jako k prostředku snížení tělesné hmotnosti bychom k ní měli přistupovat opravdu s rozmyslem, a jen v těch skutečně důležitých případech.

Na samotný závěr ještě dodejme, že potřebné zeleninové šťávy si nemusíte vždy vyrábět doma takříkajíc na koleni, ale lze je již pořídit hotové přímo pro tento druh použití.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články