O původu cvičení pilates

10.06. 2013 • Hubnutí a cvičení 1297x

Joseph Hubertus Pilates, zakladatel tohoto stejnojmenného cvičebního systému se narodil roku 1883 v západoněmeckém Monchengladbachu. Již od raného mládí dlouhodobě trpěl hned několika nepříjemnými nemocemi (např. astma nebo křivice),  jež ho poměrně záhy přivádí k zájmu o pěstování zdravého a silného těla. Ten konkrétně přetavuje do vášnivého zaujetí pro gymnastiku či sjezdové lyžování, stejně tak se ale intenzivně věnuje studiu fyziologie člověka, konkrétně především jeho svalové soustavě. Poslední inspirační linií budoucího otce pilates potom představovaly cvičební systémy východních kultur, samozřejmě se zvláštním přihlédnutím k józe.

K prvním výraznějším pokusům s vlastním cvičením podle nově promyšlených zásad vztahu těla a duše člověka však v Pilatesově případě dochází až krátce po dosažení třicítky, a to za poměrně zajímavých okolností.

Dva roky před vypuknutím první světové války se totiž Joseph Pilates vydává pokoušet štěstěnu do Velké Británie, kde se krátce na to uchytí coby boxer vystupující v cirkuse, přičemž si mimo tohoto svého angažmá zároveň přivydělává jako soukromý učitel základů sebeobrany.

V této situaci jej také na Britských ostrovech zastihne vypuknutí válečného konfliktu. Jako držitel německého pasu a občanství je Pilates následně umístěn v internačním táboře. A právě zde také spatří světlo světa první cviky, které dnes představují součást cvičení pilates, jemuž sám autor dává  jméno kontrologie. Tyto cviky, jež zde Joseph Pilates svědomitě piluje, následně nabízí k vyzkoušení svým táborovým sousedům, načež se s jejich pomocí společně udržují v kondici a dále rozvíjí možnosti celého systému.

Brzy po skončení války a s ním spojeným propuštěním z internačního tábora se Pilates vrací do vlasti, kde pokračuje v tréninku. Jeho služeb zde využívají mnozí umělci především z řad profesionálních tanečníků, ale stejně tak třeba i hamburští strážci veřejného pořádku.

V druhé polovině dvacátých let pak dostává nabídku již není radno odmítnout, a to aby se svojí cvičební metodou seznámil na novém základě vznikající německé vojsko.

Joseph Pilates v předtuše možných problémů raději volí okamžitý odjezd do Ameriky. Během plavby se blíže seznamuje se zdravotní sestrou, která sdílí jeho přesvědčení o nezbytnosti pěstování zdravého těla v situaci, kdy rychle se rozmáhající technické vymoženosti moderního světa člověku přináší více škody než užitku v podobě nadměrného vystavení stresu a nebezpečí civilizačních chorob.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články