5 nejčastějších mýtů o hubnutí

06.04. 2014 • Hubnutí a cvičení 1622x

Poslední dobou se s radami ohledně hubnutí doslova roztrhl pytel. Slyšíte je v rádiu, v televizi, čtete je v novinách, na internetu a tak dále. Jenže mnoha z těchto informací a rad je buď nepravdivá, nebo naopak až moc přibarvená. Mnoho žen jim ale v honbě za dokonalou postavou věří a poctivě je dodržují, a to i přesto, že zmíněné rady mají často opačný efekt – přibírání.

1) Zhubnu tak, že nebudu nic jíst

Neustále omílaná věc. Bohužel mnoho žen této myšlence stále skutečně věří a trápí se hlady. Zbytečně. Tím, že nebudete tělu dodávat žádné jídlo, Vám hrozí v lepším případě kolaps, v horším selhání orgánů. V lepším případě pouze na jojo-efekt. Při hubnutí je jídlo dokonce důležitější než cvičení, musíte ale jíst zdravě a pravidelně. Nevěřte ani dietám typu "celý týden jezte pouze mrkev". Tělu totiž začnou po pár dnech chybět základní živiny, takže si opět akorát zaděláváte na zdravotní problémy.

2) Tuky jsou nezdravé a nebezpečné

Média vsugerovala lidem do hlavy, že zhubnout se dá pouze po těch jídlech, které obsahují málo tuků. A tak najednou všichni začali tuky okamžitě omezovat a pečlivě zkoumají, kolik jich která potravina obsahuje. Pravdou je, že tuky nejsou takovým strašákem, jako se na první pohled zdá. Ba dokonce jsou v naší potravě důležité a měly by tvořit jednu pětinu denního příjmu. Volte raději rostlinné tuky před živočišnými.

3) Light potraviny jsou méně kalorické a lépe se po nich hubne

Už jste někdy zkoumala složení takové light coca-coly? Nebo light jogurtu? Jestli ne, buďte ráda, protože byste je určitě pěkně rychle vrátila zpátky do regálu. Takto označené výrobky totiž často sice obsahují méně cukru, ale na úkor nezdravých a tělu škodlivých éček nebo konzervantů, které výrobku dodávají alespoň nějakou chuť. Etikety proto pečlivě sledujte!

4) Doplňky stravy jsou pro mé tělo prospěšné

V drogériích a lékárnách obvykle procházíte okolo dlouhých regálů s nejrůznějšími doplňky stravy, možná jste si dokonce nějaké koupila. Dejte si ale pozor na dávkování těchto preparátů, které by Vám údajně měly zajistit silnou imunitu a pevné zdraví. Pokud má totiž tělo nějakého vitamínu nadbytek, můžou zmíněné doplňky stravy mít spíše opačný efekt – imunitu oslabují a nahrávají do karet mnoha různým onemocněním. Pokud Vás lákají přípravky, které slibují snížení hmotnosti, rozhodně jim nevěřte. Kdyby fungovaly, není na světě obezita.

5) Žádné jídlo po 18.hodině

Velmi rozšířená fáma, kterou dodržuje tisíce žen po celém světe. Pravdou ale je, že vůbec nezáleží na tom, zda budete večeřet v šest nebo v osm (možná se prostě dříve z práce nedostanete). Záleží na tom, co a v jakém množství večeříte. Dejte přednost bílkovinám (například kuřecí maso), vláknině a vitamínům (zelenina). Například takový talíř zeleninového salátu s kuřecím masem je pro hubnutí ideální. Vynechání večeře také není řešením – v noci Vás prázdný žaludek pěkně potrápí!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články