Jak cvičit po porodu

10.12. 2013 • Hubnutí a cvičení 3711x

Mnoho žen má po porodu dilema. Chtěly by zhubnout kilogramy, které nabraly během těhotenství, ale přesně neví, kdy a jak mohou po porodu začít cvičit. Cvičením se dá pohodlně zbavit veškeré přebytečné tukové hmoty nabrané těhotenstvím. Je nasnadě, že začátek cvičení bude u každé čerstvé maminky naprosto individuální záležitostí. Ale i přesto se dají najít různá doporučení, při jejichž dodržování neprohloupíte. 

Důležitým bodem je uvědomění, že tělesné změny, jimiž ženský organismus během těhotenství projde, budou vyžadovat nějakou dobu, než se všechno navrátí do normálního stavu před otěhotněním. První den po porodu by žena měla pořádně odpočívat a hodně pít.

Vlastní pocity jsou důležité

Velký rozdíl je samozřejmě v tom, jestli žena rodila přirozenou cestou, nebo musela podstoupit císařský řez. V obou možnostech je ovšem nejprve nutné nechat všechno zahojit, potom zpevnit pánevní dno a teprve nakonec se dají trénovat ochablé svaly. Po běžném porodu se dá začít třeba již druhý den lehnutím na břicho pro lepší zavinování dělohy. Vyplatí se ležet tak dvě až dvacet minut tři až pětkrát za den. 

Po císařském řezu je však všechno jiné a je zapotřebí nechat nejprve jizvu pořádně zahojit, než se začne s jakýmkoliv cvičením. První den po císařském řezu má žena většinou velký problém se zvednout jenom z postele přes bok. Počátek tréninku po porodu se stanovuje v závislosti na individuálních pocitech a stavu ženy, také na její zdatnosti a na zmíněném způsobu porodu. Každopádně musí být zvyšování zátěže postupné. Je nutné zohlednit i období šestinedělí, během něhož u matky proběhne množství fyziologických a morfologických proměn. To ovšem neznamená, že by ženy nemohly zahájit přiměřené cvičení už před šestým týdnem. Ihned po porodu se většinou doporučuje začít s dýchacími cviky, následně se můžete začít pomalu protahovat, posilovat pánevní dno a až základy dokončíte, můžete se přesunout k trošku náročnějším cvikům. Na první pohled se sice může zdát, že jde o snadné cviky, jež ale dovedou ženskému tělu opravdu pomoci. Když se na to žena cítí, klidně může začít cvičit už v porodnici. 

Po běžném porodu se za dobrý cvik dá označit třeba obyčejný leh na břiše s polštářem, vytáčení kolen do stran a propínání špiček jako prevence proti otokům. V domácím prostředí už se dá začít s posilování šikmých břišních svalů a celkem časně se dají provádět i balanční cviky, jež posilují hluboký stabilizační systém. Jedná se o různé výdrže na předloktí či na rukách ve vzporu nebo posilování šikmých břišních svalů na boku a lehu na zádech.

Cvičení po císařském řezu

Císařský řez je naprosto jasný chirurgický zákrok a přesně takovým způsobem by se k němu mělo i přistupovat. Proto je po císařském řezu nutná hlavně důkladná starostlivost o vzniklou jizvu. S aktivním dynamickým sportem by se v takovém případě určitě mělo vyčkat minimálně dva měsíce. Pokud snad chcete svoje tělo procvičit hned, tak můžete nějakou dobu po císařském řezu začít třeba s nepříliš obtížnými a zatěžujícími cviky na aktivizaci pánevního dna. Položte se na záda, pokrčte kolena a s výdechem stáhněte pánevní dno. Zároveň se snažte vtáhnout pupík dovnitř. V takovém stavu vydržte aspoň deset vteřin a potom povolte. S posilováním přímých břišních svalů je po císařském řezu nutné čekat minimálně tři měsíce. Zhruba po dvanácti hodinách po císařském řezu můžete zkusit pokrčit obě nohy v kolenou a vytáčet je do stran. Takové cviky by měly pomáhat s peristaltikou střev a také poslouží jako prevence proti trombóze nohou. Jizva za žádných okolností nesmí bolet. Při pohybu a v pozdější době při vstávání si jí můžete přidržovat.

Pokud by vás nebavilo cvičení v domácím prostředí a přemýšlíte, jak si najít vhodnou dobu na cvičení, když neustále trávíte čas s miminkem, pak nemusíte úplně zoufat. Existují totiž různé fitness programy, kde vaše dítko pohlídají už od šesti týdnů, nebo si je klidně můžete vzít s sebou na cvičení. Cvičení po porodu je velice důležité pro samotnou ženu, protože jí pomáhá cítit se zase jako dříve. Cvičit se musí také záda. Jeden z cviků se provádí takto: postavte se mírně rozkročeně, ruce mějte za hlavou a dělejte mírnou rotaci doprava a doleva s drobným záklonem trupu. Další možností je leh na zádech, nohy pokrčené, ruce ve svícnu, obě nohy vytočené doprava, hlava doleva, přičemž posléze dělejte to samé jen v opačném směru.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články