Jak začít s power plate

13.08. 2013 • Hubnutí a cvičení 1864x

Power Plate patří mezi mimořádně variabilní cvičební přístroje. Proto je možné již první lekci prakticky ušít na míru potřebám i naprostých začátečníků, kteří se do tělocvičny opět dostávají třeba i po desítkách let.

Samotný začátek cvičení je poměrně prozaický. Postavíme se na „plošinu“ Power Platu, zvolíme vhodnou intenzitu vibrací, připravíme se do některé z devíti základních pozic. Samozřejmě určitě není třeba mít čerstvě nastudovanou příčku pro optimální skladbu tréninku. Instruktor nám na základě našich individuálních cílů doporučí několik základních cviků s ohledem na to, na které partie těla se primárně hodláme zaměřit. Obvykle však platí, že v každé pozici setrváme zhruba po dobu půl minuty, přičemž máme nastavenu jako „začátečnickou“ výchozí hodnotu úroveň třiceti vibrací za sekundu, kterou následně můžeme postupně zvyšovat až k padesáti. 

Právě ono postupné zvyšování je zde klíčové. Spolu s tím se začátečníkům zpravidla doporučuje vlastní cvičení odstartovat devíti minutami zátěže, po nichž by v ideálním případě mělo následovat nastavení dalších devíti minut programu strečinku a masáží. I zde je na místě začínat s pozvolnými vibracemi.

Samozřejmostí by měl být rovněž správný postoj. Ten poznáme podle toho, že v naší pozici jasně cítíme, jak jsou svaly vystaveny vnějšímu tlaku. Jedině tímto způsobem lze dosáhnout toho, že cvičení povede k účinnému formování daných partií, ale stejně tak i budování výbušné svalové síly.

Poměrně často přehlíženou zásadou správného cvičení na Power Platu je potom skutečnost, že bychom své síly nikdy neměli zbytečně přepínat. Vždy bychom se proto měli snažit mít na paměti, že lepší službu našemu tělu prokážeme sice krátkým, ale technicky poctivým prováděním jednotlivých cviků. Plně tak zde postačí věnovat Power Platu zhruba třicet minut čistého času.

Každá takto dlouhá lekce by přitom měla sestávat ze čtyř odlišných částí, jejichž význam není radno podceňovat, ačkoliv k tomu jak přehnaný zápal, tak i naopak únava může velice snadno svádět. Nikdy bychom se proto do hlavních triků neměli vrhat po hlavě hned poté, co se převlékneme do tepláků. 

Hodinu cvičení proto vždy otvíráme protažením. Bohužel je smutnou skutečností, strečink je často velice opomíjenou složkou tréninku. Z hlediska potenciálního výkonu našeho těla je však naprosto zásadní. Jedině tak totiž tělo vhodným způsobem připravíme na nadcházející fyzickou zátěž. Umožní dostatečně prokrvit svalstvo, ale stejně tak jde i o nejlepší způsob, jak rychle rozhýbat klouby.

Druhou součástí dobře zpracované hodiny cvičení je potom soubor cviků zasvěcených zlepšení naší stability i koordinace jednotlivých pohybů. Mimo celkového zlepšení rovnováhy se zde zároveň učíme správnému držení těla, což ocení především ti, kdo mají pocit, že téměř celý svůj život prožili na nepohodlném kancelářském křesle.

Teprve poté může přijít na řadu stěžejní část tréninku, kdy se plně soustředíme na posilování předem stanovené části těla. Právě zde můžeme zužitkovat nejrůznější cvičební pomůcky od činek třeba až po medicinbal. 

Čas věnovaný Power Platu pak pravidelně uzavírá odpočinková část, během níž jednoduše relaxujeme za nastaveného masážního programu. Zde ještě připomeňme, že právě tato fáze představuje důležitou součást boje s celulitidou prostřednictvím cvičení na tomto stroji.

A to nejdůležitější na závěr: hlavně nezapomínejte pít! Podle dostupných studií totiž během cvičení na Power Platu naše svaly pracují minimálně třicetkrát rychleji něž za běžného pohybu, a proto se také rychleji zahřívají. Trpět žízní by proto během cvičení neměl trpět nikdo.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články