Cvičení a hubnutí s pilates

11.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 5102x

Cvičení pilates se stalo poměrně známým pojmem, ale ne každý přesně ví, co by si pod ním měl představit a to se nyní pokusíme napravit a přidáme několik tipů, jak takové cvičení vhodně provádět. A co to vlastně takové pilates je? Jedná se o cvičební program, jenž v sobě kombinuje prvky rehabilitačního cvičení a východních cvičebních technik, jakými jsou jóga, tai-chi nebo chi-kung. Pilates se orientuje na lidi ze západního civilizačního okruhu, avšak současně uznává propojení těla a mysli. V podstatě je pilates hodně podobná metoda jako power jóga. Technika nepřináší úplně nové cviky, ale spíše pro západního člověka zprostředkovává východní metody.  Během cvičení dochází k zapojení svalů za pomoci dechové kontroly.

Co je cílem pilates cvičení? 

Cílem pilates je vybudovat silné, štíhlé a pevné tělo, posílit ochablé svaly a protáhnout svaly zkrácené, odstranit veškeré svalové dysbalance, špatné držení těla, zmírnit bolesti zad, hlavy a menstruační bolesti, zajistit vnitřní rovnováhu člověka a jeho psychickou i fyzickou pohodu a zlepší jeho dýchání, podpořit prokrvení a činnosti životně důležitých orgánů. Pilates dovede zpevnit a opticky zeštíhlit lidské tělo. Na první pohled se cvičení dokonce může jevit jako hodně snadné a bez potřeby pořádného úsilí, avšak opak bývá pravdou. Cvičení dokáže velice intenzivním způsobem aktivovat v lidském těle hluboko uložené svalstvo, jež dosud možná ani nemělo dostatečné využití.

Metoda samotná vyžaduje po cvičícím totální soustředění a vědomou koordinaci pohybů, dýchání a aktivního zapojování svalstva středu takzvaného centra síly. Je založena na menším počtu opakování jednotlivých cviků ve stanoveném pořadí a na precizním, kontrolovaném způsobu provedení, takže je podstatná konzultace a dohled vyškoleného instruktora obzvlášť v začátku cvičení. Špatně udělané cviky totiž nepovedou ke správnému výsledku, ale hlavně můžou velice nepříznivým způsobem ohrozit zdravotní stav. Z toho důvodu by se mělo postupovat s rozumem a nepřeceňovat vlastní schopnosti. Cvičení pilates je velice individuální a každý by tedy měl cvičit podle svých možností a naučit se rozumět vlastnímu organismu. Za žádných okolností byste neměli cvičení provádět přes napětí nebo snad přes bolest. Obtížný cvik raději vynechejte a znovu ho zařaďte na program až ve chvíli, kdy se budete cítit dostatečně silně. Je zapotřebí cvičit pravidelně a poctivě, aby se dalo postupovat dále a mít dobrý pocit z odvedené práce. Rozdíl byste měli pocítit již po deseti lekcích a po dvojnásobném počtu už byste ho měli i vidět. Základních principů cvičení pilates je šest - dýchání, plynulý pohyb, soustředění, důkladnost provedení, řízení pohybu a zacentrování, což znamená, že pohyb musí vycházet se středu těla.

Několik cviků pilates

Pilates disponuje širokou škálou cviků, a proto si jich několik popíšeme. Prvním cvikem si posílíte břišní, hýžďové a zádové svalstvo, rozvinete rovnováhu a zlepšíte celkovou koordinaci těla. Klekněte si na podložku a opřete se o ní oběma rukama, načež natáhněte levou nohu dozadu, aby byla v jedné linii se zády a při tom natahujte také pravou ruku dopředu. Celé tělo musí zůstat v jedné linii a měli byste dbát na rovná záda. Pokoušejte se natahovat ruku dopředu a nohu naopak dozadu, přičemž v krajních polohách chvíli vydržte. Po procvičení jedné strany opakujte to samé i pro stranu druhou.

Dalším cvikem se posiluje svalstvo a vhodný je hlavně pro zlepšení správného držení těla a zlepšení celkové koordinace pohybů. Jednoduše se posaďte na podložku a přitáhněte si kolena k hlavě. Nohy opírejte o špičky a rukama se držte za nárty nebo kotníky. Hlavu si položte na kolena a jelikož v rámci tohoto cviku není nutné mít rovná záda, měli byste dohlédnout na to, abyste zatínali svaly na nohou a hýždích. V této pozici vydržte.

Třetím cvikem si zpevníte hlavně zádové a břišní svalstvo, protáhnete si celé tělo a opět trochu rozvinete koordinaci pohybů. Lehněte si na podložku a pokrčené nohy si opřete chodidly o podlahu. Přitáhněte levou nohu oběma rukama, ale nekrčte ji, tudíž ze začátku radši přitahujte méně. Hlavu zdvihněte od země a v pozici chvíli vydržte. Poté opakujte cvičení i na druhou stranu.

Dalším cvikem do party si zpevníte hlavně zádové svaly a napomůžete vhodnému držení těla. Ke cvičení bude zapotřebí gymnastický míč. Tentokrát si klekněte na podložku a dosedněte na paty. Předkloňte se s nataženýma rukama a dotkněte se připraveného cvičebního balónu. V této pozici nějakou dobu setrvejte a celým tělem se pokuste tlačit na balón. Dbejte přitom na to, abyste měli záda rovná, svaly zaťaté a dýchání hluboké.

I k dalšímu cviku využijete gymnastický míč. Tentokrát vyztužíte zádové a břišní svaly a též svaly na rukou. Cvik pomáhá i ke zlepšení koordinace a k udržení rovnováhy. Pro správné provedení tohoto pilates cviku si klekněte na podložku a dosedněte na paty. Vezměte gymnastický míč do rukou a s nataženými pažemi se otočte na levou stranu. Hlava musí směřovat na totožnou stranu jako ruce. Pohlídejte si, abyste měli rovná záda a zatnuté svaly na břiše. V této pozici opět nějakou chvíli vydržte a následně si cvik zopakujte s obměnou stran.

Poslední ze cviků, které popíšeme, zpevňuje hlavně břišní svalstvo a napomáhá ke správnému držení těla a k rozvoji koordinace. Nejprve si lehněte na podložku a natáhněte nohy na míč. Následně nechte působit váhu nohou na míč. Paže jsou umístěny podél těla a mírně by měly tlačit proti podložce. Hlavu zdvihněte z podložky a zatněte též svaly na břiše. V pozici nějakou chvíli zůstaňte.

Některé cviky se tedy dají zvládnout v pohodlí domova, ale pro začátečníky se přeci jenom doporučuje absolvování několika lekcí se specializovanými trenéry, kteří dovedou předat potřebné rady do začátku. Navíc cvičení pilates se dá najít skoro v každém větším městě, takže by to nemusel být nikterak zásadní problém. Cvičení pilates je určitě vhodné pro každého, kdo si chce zpevnit tělo a udělat pro sebe něco zdravého a přitom celkem zábavného.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články