Atkinsonova dieta - zhubla jsem

15.07. 2014 • Diety 3288x

Snižovat svou váhu jde různými způsoby. Dietami, cvičením, omezováním se v jídle. Každý způsob je více či méně účinný. Jedno je však jisté, je potřeba zapracovat na svém jídelníčku a samozřejmě do toho zapojit také pohyb. Jen s dietou to rozhodně nepůjde, tomu věřte. Diet je v dnešní době velká spousta, ovšem ne všechny stoprocentně účinkují, některé dokonce vážně ohrožují váš život a mohou snadno způsobit potíže se zdravím a dlouhodobé problémy, což nechce nikdo. Proto diety držte, ovšem je dobré si ji vybírat s rozumem. Například takové diety kdy jíte jen ovoce, jen zeleninu, hladovíte, pijete jen vodu a podobně nejsou ty nejvhodnější a nejlepší, právě naopak. V tomto článku se zaměříme na Atkinsonovu dietu, kterou určitě zná mnoho z vás.

Atkinsonova dieta je dieta, která ze stravy vylučuje sacharidy. Zkrátka je jídelníček sestavený tak, aby se sacharidy v jídelníčku neobjevovaly. Dieta je to kontroverzní, jednu dobu dokonce vyvolala poprask. Je na ni zvláštní to, že zde nejsou zakazovány potraviny, které jsou v jiných dietách naprosté tabu. Jen ty sacharidy. I tak však zastánci této diety tvrdí, že můžete dosáhnout úbytků na váze. Mnozí zastánci této diety dokonce tvrdí, že jejím držením přišli o několik desítek kilogramů. Je pravda, že i ženy v České republice si tuto dietu oblíbily a držely či stále ji ještě drží. U této diety se musejí držet přísná pravidla, na to pozor, protože ne každý je pravidlům nakloněn a ne každý je zvládne dodržovat.

Kdo tedy tuto dietu může držet a pro koho je vhodná? Tato dieta je vhodná pro lidi, kteří při dietě nechtějí hladovět. Při této dietě se rozhodně nehladoví. Můžete u této diety dokonce i konzumovat tučné potraviny. Avšak pokud jste milovníci sladkého a potravin, které v sobě mají sacharidy, tato dieta není pro vás to pravé a raději se jí vyhněte. Pokud u vás jiné diety nezabírají, nevěšte hlavu, tato dieta je považována za účinnou, i když u vás jiné diety neuspěly. Dietu lze držet dlouhodobě, tudíž se s Atkinsonovou dietou můžete dočkat větších váhových úbytků.

Na čem vlastně dieta staví? Jak už bylo výše zmíněno, dieta výrazně omezuje ve stravě sacharidy. Právě sacharidy zvyšují hladinu glukózy, tedy krevního cukru, díky tomu se tělo připravuje k nějaké aktivitě. Pokud ovšem tělo aktivní není, glukóza přechází k tukovým zásobám, kde se začne ukládat. Takže se u této diety předpokládá, že pokud nebudeme přijímat žádné sacharidy, tělo si je bude brát z těch, které jsou uloženy v tucích, čímž bude docházet k jejich úbytku. Jako povolené potraviny jsou například i uzeniny, mléčné výrobky a nehledíme na to, kolik obsahují tuku, vejce, zeleninu a ovoce, neslazené nápoje, v malém množství také víno, cereální pečivo v malém množství, hořká čokoláda je rovněž povolena v malém množství. Co dovoleno rozhodně u této diety není, jsou tyto potraviny slazené nápoje, pivo, alkohol (kromě vína), rýže, brambory, těstoviny, jakékoliv přílohy, veškeré sladkosti, ovoce a zelenina, které jsou nasládlé (mrkev, kukuřice, hrášek, banány, ananas, meloun).

Atkinsonova dieta má takzvané tři fáze, v první fázi můžete jíst maximálně dvacet gramů sacharidů denně. Tato první fáze trvá přesně dva týdny. Druhá fáze trvá po dobu vašeho hubnutí, přesněji po dobu, dokud se nedostanete na svou vysněnou váhu. Sacharidy zůstávají na začátků stejné, ovšem každý týden si přidejte navíc do jídelníčku pět gramů navíc. Třetí fáze je jen o udržení váhy. Pečivo jíst můžete celozrnné, pokud možno v co nejmenším množství. Myslete také na tekutiny, denně je dobré vypít dva litry neslazených tekutin jako neslazené čaje, voda a podobně. Při dietě můžete pít i čaj. Lepšího výsledku dosáhnete také tehdy, když k dietě přidáte také fyzickou aktivitu. Stačí třicet minut denně kardio cvičení a lepší výsledky budou hned vidět.

Máme zde pro vás vzorový jídelníček na čtyři dny, ať vidíte, že u této diety se opravdu hlady netrpí. Dále si již jídelníček sestavte sami, podle vlastního uvážení. Zároveň, když zapátráte na internetu po jídelníčku přímo pro Atkinsonovu dietu, rozhodně najdete několik jídelníčků, kde budete mít možnost čerpat inspiraci.

Snídaně: florentinská omeleta (2 vejce, hrnek nasekaných špenátových listů, 3 plátky slaniny, 56g čedaru)
Svačina: půl avokáda
Oběd: kuřecí polévka
Svačina: 5 černých oliv
Večeře: kuřecí prsa s tomatovou omáčkou (225g kuřecích prsou, 28g čerstvé mozarelly, půl hrnku lilku, hrnek salátových lístků, kapka vinného octa, tomatová šťáva)

Snídaně: 100g pochoutkových kuřecích párků 
Svačina: 200g neochuceného jogurtu
Oběd: 200g hovězího steaku s křenovou omáčkou, nezahuštěnou
Svačina: jedno vejce na hniličku
Večeře: 100g olomouckých syrečků a zeleninová obloha

Snídaně: 2 míchaná vejce, cibule, 40g šunky
Svačina: 1 vařené vejce
Oběd: plátek pečeného lososa a zeleninový salát
Svačina: proteinová tyčinka
Večeře:tuňákový salát

Snídaně: 200g jogurt s musli
Svačina: čtvrt hrnku ricotty s pažitkou
Oběd: 225g steaku s houbami a cuketou, dresing a půl hrnku nakrájené okurky
Svačina: 28g eidamu
Večeře: zeleninový salát s kuřecím masem

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články