Dieta podle krevních skupin

07.03. 2014 • Diety 2271x

Na počátku dvacátého století český psychiatr Jan janský popsal všechny čtyři krevní skupiny, což byl významný objev. V dnešní době už jsou krevní skupiny samozřejmostí, ale stále se s nimi dá pracovat a jednou z nově objevených možností je i dieta podle krevních skupin. 

Dieta patří k důležitým prvkům, pokud se chystáte shodit nějaké to přebytečné kilo. Existuje celá řada rozmanitých diet, a proto se blíže podíváme na zmíněnou dietu podle krevních skupin a její funkčnost a vliv na lidský organismus.

O dietě podle krevních skupin

Již dopředu můžeme poznamenat, že při dietě podle krevních skupin nemůžete očekávat nikterak zázračné výsledky. Navíc s ohledem na vědu nebyla žádná redukce hmotnosti v souvislosti s krevními skupinami prokázána. Jako výhoda se ovšem dá označit zlepšené zažívání po absolvování diety podle krevních skupin. 

Každý člověk má nějaké trávení a jeho kvalita by se teoreticky měla dát odvodit z krevní skupiny. Snížení váhy by mělo tvořit omezení lektinů, které jsou obsaženy v každé potravině. Jakmile jsou lektiny v rozporu s naší krevní skupinou, pak mohou v lidském těle působit jako alergeny a způsobovat potíže s trávením či nadváhou. 

Základní princip diety podle krevních skupin spočívá v tom, že se z jídelníčku vyřadí potraviny s vyšším energetickým indexem a hlavně specifické skupiny potravin jako přílohy, uzeniny nebo mléčné výrobky. V zásadě se dá aplikovat tvrzení, že by člověk měl jíst podle svojí krevní skupiny a mohl by tím redukovat tělesnou váhu díky snášenlivosti. Můžete se ovšem setkat s názory odborníků, kteří tvrdí, že dieta není vůbec účinná a že k úbytku váhy dochází ze samotného snížení kalorického příjmu. 

Lidé, kteří dietu drží, si začnou hlídat to, co sní a také pravidelnost jídla. Mnoho lidí má stejnou krevní skupinu, nicméně neexistuje žádný zákon, podle něhož by měli všichni stejnou reakci na jednotlivé potraviny. Dieta podle krevních skupin však lidskému organismu nikterak neškodí, ale ani při jejím stoprocentním dodržování není jistý výsledek. Pro snížení hmotnosti je zapotřebí kompletně pozměnit stravovací návyky.

Rozbor na klinice

Pokud se rozhodnete, že získáte více informací o vztahu těla ke konkrétním potravinám, pak se můžete s klidným svědomím obrátit na soukromé kliniky, kde se zaobírají anti-ageing medicínou. Na klinice se lékaři podívají na krevní obraz a provedou podrobný test na potravinovou intoleranci. Výsledky tohoto testu prozradí, jakým potravinám byste se měli začít vyhýba, protože je organismus nedokáže zpracovat nebo je přímo nesnese. Výsledkem správného dodržování diety by mělo být lepší trávení a také úbytek tělesné hmotnosti. 

Ovšem určitou komplikací může být zpoplatnění testu. Jelikož si je hradí kompletně celé klient, musíte se připravit na investici kolem dvaceti tisíc korun. Sice se jedná o vyšší částku, ale dostanete velice důležité informace spojené s potravinovou intolerancí. Podobné informace můžete získat také na alergologii či imunologii. Lékaři by vám měli na základě stížnosti na špatné zažívání v souvislosti s intolerancí některých potravin udělat krevní test. Tento úkon už by měl být z části hrazen pojišťovnou, nicméně je nutné počítat s doporučením dalšího vyšetření trávicího traktu.

Konkrétně ke krevním skupinám

Krevní skupiny tolerují určitý druh potravin, ale také některý nesnášejí. Skupina 0 může konzumovat větší množství masa, rýže, luštěnin a zeleniny, zatímco vyvarovat by se měla mléčných výrobků, ořechů a obilovin. 

Skupina AB může kombinovat potraviny rostlinného původu, libové maso, mléčné výrobky, luštěniny a vejce, zatímco vyhnout se musí tučným výrobkům, vepřovému a hovězímu masu. 

Skupina A si klidně může dávat stravu rostlinného původu, luštěniny, rýži a také minimální množství libového kuřecího a rybího masa, zatímco povoleny nejsou mléčné výrobky, uzeniny, maso a všeobecně tučné výrobky. 

Pro skupinu B se doporučuje zelenina, vejce, rýže a mléčné výrobky, přičemž se zakazuje drůbeží a vepřové maso, luštěniny a obiloviny.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články