Hubněte zábavně - hubněte cestováním

04.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 1671x

Možná se vám to nezdá jako vhodná rada, ale je skutečně pravdivá. Nejlépe a nejvíc přirozenou cestou zhubnete právě na cestách. Cestováním se však nemíní to, že si zaplatíte nějaký libovolný poznávací zájezd do evropské destinace s plnou penzí a ubytováním v prvotřídních hotelech, kde jsou k mání každé ráno snídaně formou nekonečného švédského stolu. My Češi jsme na švédské stoly obzvlášť náchylní – máme pocit, že když si něco platíme, musíme to využít úplně „do mrtě“. Proto také rádi zkoušíme, co se do našich žaludků ještě vejde, a co už zase ale ne.

Tak přesně o přejídání, švédských stolech a pětihvězdičkových hotelech tento článek nepojednává. Na mysli je to cestování, kdy zažijete nějaké to nepohodlí, dobrodružství, adrenalin, sport i náročné situace. Například takový výlet na kolech a se stanem na zádech. Nebo výlet do Afriky nebo takřka jakékoli asijské destinace. Ať již to bude cokoli, musí to splňovat následující pravidla:

1) strava jiná než doma
2) jiná fyzická zátěž než doma
3) dobrodružství
4) jistá míra nepohodlí (libovolno, zda fyzického nebo psychického)

Nyní se asi ptáte, proč vlastně? Odpověď je velmi snadná. Protože svoje tělo vystavíme novým podnětům, které musí nějak zpracovat a zvládnout. Pojďme si bod po bodu projít vytyčené mezníky.

1) Strava jiná než doma

Radu oceníte zejména tehdy, kdy jedete někam za hranice. Někde mají kuchyni výbornou, jinde to trochu pokulhává. Když si vyberete stát, kde nejste schopni některá jídla zkonzumovat pro svoji chuť, máte půl diety za sebou. Jinde narazíte na to, že vaří daleko zdravěji než u nás v republice (což není tak nesnadný úkol, buďme upřímní). To znamená, že dostanete přímou příležitost konzumovat spoustu ovoce, zeleniny, lehkých jídel a podobně... ještě jinde (například v Asii) vás mohou postihnout střevní problémy v souvislosti s pálivou stravou nebo nějakou bakterií. Není to nic příjemného, ale věřte, že taková „průjmová estráda“ náramně pročistí váš organismus. V celé Asii se také konzumuje mnoho ovoce a zeleniny, rýže, ryb a dalších zdraví prospěšných potravin. V každém slova smyslu se jedině vyplatí změnit na své dovolené alespoň o kousek svůj jídelníček. Můžete pak čekat, jak na to vaše tělo zareaguje.

2) Jiná fyzická zátěž než doma

Tato rada myslím dává smysl i sama o sobě. Pokud tedy nezvolíte ten typ dovolené, kdy se chcete na několik dní vyvalit na pláž u moře. Pokud jste takový typ zvolili, zkuste krom opalování se také hodně plavat, sehnat tým na plážový volejbal, informovat se, zda v hotelu není fitness centrum a podobně. Pokud už jedete na dovolenou, naplánujte si nějakou fyzickou námahu – treky do hor, dlouhé procházky parkem, výlety na kole, plavání v řece či rybníku, jezeře...

3) Dobrodružství

Právě míra dobrodružství, které si při dovolené zažijete, snižuje pocit hladu. Zkrátka a jednoduše musíte řešit důležitější věci, než je hlad. Zvláště když je váš denní rozvrh věcí, které chcete zaručeně stihnout, velmi dlouhý. To na jídlo zkrátka nezbývá čas a vám nezbude, než hodit režim stravování trochu za hlavu. Pokud se vám povede minimalizovat denní příjem potravy, vaše tělo (a zejména tedy žaludek) si na snížený příjem zvykne a už ani nebude vyžadovat více. To velmi nahrává hubnutí – tělo bude brát energii z rezerv.

4) Jistá míra nepohodlí

Pokud vám na dovolené nic nechybí, nic vás nestresuje, nijakým dobrodružstvím netrávíte svoje dny, pak zhubnete asi jen málo. Pokud ale někdy musíte přespat v podmínkách, které jste nečekali, nebo jste nuceni čekat dlouhé hodiny například na vlakovém nádraží či se někdy nemáte jak a kdy vyspat, vaše tělo zkouší, co svede a co už ne. To je někdy velmi vyčerpávající, ale právě díky vyčerpání dostáváte šanci hubnout. Tělo opět musí brát jedině z rezerv, a to se na vašem vzhledu, respektive váze, náležitě projeví.

Šlo by ještě dlouho filosofovat o tom, proč je leckdy účinnější odjet na týden či dva na dovolenou, než se snažit půl roku shodit doma během všedního života. Jakákoli změna naše tělo mírně vykolejí, a díky tomu musí tělo reagovat odlišně než v dobře známých podmínkách. To rozvrací běžné mechanismy a nastartovává zcela jiné. Tělo stojí nějakou energii se se vším vyrovnávat, a proto mu často nezbývá než brát energii z tukových rezerv těla. A to přece chceme! A ještě něco zažijeme, užijeme si spoustu zábavy a dobrodružství – a hlavně, zhubneme. Necháme svá kila také na dovolené....Tak si to koukejte užít!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články