Žlučníková dieta

15.05. 2014 • Diety 1955x

Při hubnutí se velice často využívají různé diety, které jsou jinak určené při zdravotních komplikacích. Jako zářný příklad můžeme uvést třeba žlučníkovou dietu, která se hodí pro nemocné s onemocněním žlučníku a žlučových cest, při žlučových kaméncích, během chronických střevních poruch, nemocích slinivky břišní, ale také se hojně využívá pro zhubnutí přebytečných kilogramů. Dieta je lehce stravitelná a neměla by ani příliš zatěžovat trávicí ústrojí. Vhodná je také po břišních operacích. A o co přesně v rámci žlučníkové diety jde, si popíšeme na následujících řádcích.

Co dělat při žlučníkové dietě

Typickým znakem pro žlučníkovou dietu je omezení tuků ve stravě. To se týká množství i druhů. Jako nejvhodnější druhy tuků se dá označit máslo a olivový olej. Všechny ostatní druhy tuků jsou zapovězeny. Přepálený tuk je během žlučníkové diety obzvlášť špatná, takže pokrmy by se měly mastit až dodatečně, nejlépe čerstvým máslem nejlepší kvality. Celkové množství používaného tuku by mělo být zhruba poloviční než u ostatních typů diet. Tuky v čerstvém stavu ovlivňují poměrně zásadním způsobem přípravu jídel. Nedá se péct, opékat, dusit, ani zahušťovat za pomoci jíšky. Bez těchto úprav by ovšem nebyla dostupná některá kvalitní jídla, takže se pokusíme obměnit kuchyňskou úpravu jídel. Péct a dusit se dá s přídavkem tekutiny, bez tuku a podobně je na tom i zahušťování, kde se mouka dá opražit na sucho. Při žlučníkové dietě také nepoužívejte ostré koření. Nevyplatí se podávat ani příliš nadýmavé potraviny - luštěniny, zelí, čerstvé kynuté pečivo apod. 

Kromě samotných tuků byste se měli vyvarovat také látkám, které jsou tukům podobné, takže vyřadíte vaječné žloutky obsahující v sobě cholesterol. Samotná vejce vůbec nekonzumujte a k přípravě jídla využijte nanejvýš půlku vejce na jednu osobu. Z jídelníčku by se měly vyřadit i další pochutiny bohaté na cholesterol, mezi něž lze zařadit ledvinky, brzlík či mozeček. Během žlučníkové diety se snažte o konzumaci jednoduchých pokrmů a vyhýbejte se kombinování cukrů s tuky a tuků s bílkovinami. Pokud se podává hlavní jídlo bez masa, mělo by se stále volit raději slané než sladké jídlo. Sladká jídla jsou složitější a mnohem častěji se po nich dostavují trávicí obtíže.

Hlavní zásady úpravy jídla

Pro výběr vhodného druhu masa je ideálním vodítkem obsah tuků. Konzumovat nesmíte vepřové, tučné hovězí, kachnu, husu, tučnou slepici či skopové. Zapomenout můžete také na tučné ryby, k nimž patří tuňák či úhoř. Příliš se nedoporučuje ani konzumace zvěřiny. Povolena je pak třeba libová šunka, ze které byla odkrojena povrchová část tuku. Při kuchyňské přípravě masa se musí precizně dodržovat zásada o nepřepáleném tuku. Maso z toho důvodu pečte i duste bez tuku, pouze s tekutinou. Jako nejvhodnější úprava zeleniny při žlučníkové dietě se jeví vaření a dušení bez tuku. Zahušťovat můžete za pomoci opražené mouky a máslo poté přidáte až do dodělaného jídla. 

Ovšem zde je nutno poznamenat, že i dovolené druhy zeleniny mají omezení, aby nedošlo ke zvýšenému kvašení buničiny ve střevě, čímž by následně vznikala nežádoucí plynatost. Ze syrové zeleniny lze zařadit hlávkový salát nebo čínské zelí. Z ovoce můžete konzumovat dobře vyzrálá, loupaná jablka, broskve, banány či pomeranče. Od běžného způsobu přípravy se odlišuje také úprava omáček, kdy se tentokrát připravují z mouky na sucho opražené a máslo se znovu přidává až do hotového jídla.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Diety'
Tipy na jiné články