Zhubněte s exotickou kuchyní!

16.02. 2014 • Hubnutí a cvičení 1622x

Nezbývá než konstatovat, že naše česká kuchyně mnoho zdravých věcí nenabízí. A už vůbec není zvyklá kombinovat pokrmy s velkým množstvím zeleniny, která je ale pro udržování kalorií na uzdě a pro zachovávání našeho zdravého stavu nezbytně nutná. Naštěstí žijeme v době neustávající globalizace, a tak máme mnoho šancí svůj jídelníček zpestřit o exotickou kuchyni nejednoho druhu. A nejlépe, pokud na dobu redukční diety přesedláte na kuchyni dálných končin úplně. Pojďme se tedy podívat, co všechno pro náš organismus může udělat exotické stravování.

Potrava bohatá na mořské ryby

Ať již se bavíme o Číně, Japonsku, Vietnamu nebo třeba Indonésii, mořské ryby a další mořské „příšery“ nebo plody jsou na pořadu dne takřka denně. My, obyvatelé států mimo dosah moře, máme holt smůlu. Nezbývá nám než konzumovat ryby sladkovodní, kupovat ryby dovezené přes půl světa, nebo jód a další zdravé látky obsažené v rybím mase doplňovat jinak. Je však nepopiratelné, že čím víc ryb budete jíst, tím lehčí jídlo do sebe dostanete a vyhnete se kalorickým bombám jako je vepřové či hovězí maso.

Mořské řasy

Zní nám to možná trochu nevábně, ale pojídání mořských řas namísto jiných pochutin přiměje naše tělo ztrácet na váze. Mořské řasy lze přimíchávat do zeleninových salátů, nebo je chroupat samotné – třeba namísto kalorického prohřešku číslo jedna, totiž chipsů. Na internetu najdete v dnešní době již mnoho receptů, které vás naučím, jak do své stravy mořské řasy co nejlépe zařadit.

Kari, chilli

Jedná se sice „jen“ o exotické koření, ale určitě jejich účinky oceníte. Jednak dezinfikují žaludek a urychlují trávení, jednak pomáhají dosáhnout pocitu sytosti dříve. Většinou se totiž stane, že konzument velmi pálivého jídla shledá, že další sousto již není s to pozřít. Ne jen kvůli pálivosti celého pokrmu, ale i kvůli působení těchto druhů koření na trávicí soustavu.

Zázvor, zázvorový čaj, nakládaný zázvor

Zázvor oceníme nejen v podobě nápoje, který lze z nakrájeného či nastrouhaného loupaného kořene zázvoru lehce připravit zalitím horkou vodou (a případným dodáním medu či citrónu). Ale i při dietě. Zázvor, který skvěle pročišťuje, má antibiotikální účinky a aktivizuje funkci žaludečních šťáv, ocení každý na redukční dietě, kdo má zájem se i náležitě pročistit. Navíc je zázvor přirozeně málo kalorický, což z něj v nakládané podobě tvoří vhodný pokrm při redukci váhy. S nakládaným zázvorem se můžeme setkat například v souvislosti s japonským suši.

Suši

Japonský hit posledních let. Kdo nemiluje suši, jako by nebyl. Kombinace mořských řas, vařené rýže, syrové ryby nebo zeleniny na všechny způsoby v sobě nese vše, co by mělo ve správném jídelníčku rozhodně být. Suši je také (nejen pro svoji vysokou výrobní cenu, ale i pro odkaz střídmé japonské kultury) podáváno jen po menším množství, například po šesti, osmi, deseti či dvanácti kouscích. Není tedy možné, že byste se suši přejedli. Rýže totiž patří k těm potravinám, které v sobě nesou až překvapivě mnoho energie, proto se to s ní při redukci váhy nesmí moc přehánět. Oproti kalorické hodnotě však obsahuje mnoho minerálních látek, které naše tělo jen ocení. Proto rýže do dietny neodmyslitelně patří, ale v rozumném množství.

Tofu

Exotická potravina číslo jedna, zejména pak pro vegetariány. Skvělý, lehký a výživově hodnotný pokrm, který se dá upravit formou studené i teplé kuchyně. Pokud redukujete svoji váhu a zajímáte se o zdravou výživu, tofu by na vašem jídelníčku nemělo chybět. Klidně jej konzumujte každý den, případně obden.

Sója, sójové boby

Sóju známe zajisté i z naší domácí kuchyně, kdy jsme zvyklí ji upravovat například do podoby číny či studeného salátu se zeleninou. Nikdo však není v úpravě sóji takový mistr, jako Asiaté. Vezměte proto jejich kuchařky a nalistujte sto plus jedna receptů na úpravu sóji, ruku v ruce se sójovými boby jako takovými. Sója je výživná a obsahuje mnoho bílkovin, stejně jako vlákniny. Sója také přirozeně nadýmá, čímž pročistí střeva a navíc propůjčí pocit sytosti.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články