Obezita

12.03. 2012 • Hubnutí a cvičení 2510x

Podle posledních průzkumů z dílny VZP v současné době obezitou trpí asi 55% obyvatel ČR. Nadváhu navíc má více než třetina Čechů. Podle slov lékařů jsou tato zjištění alarmující. I samotná polovina Čechů ve výzkumech přiznává, že by si přála zhubnout. Ptáme se proto: Jaké jsou hlavní příčiny obezity? A jak je možné s obezitou účinně bojovat?

Důvodů vzniku obezity je hned několik. Bylo by proto ve skutečnosti velice bláhové si jednoduše myslet, že obézní je zkrátka ten, kdo hodně jí a vůbec se nehýbe. To, jestli se člověk v některé fázi svého života bude muset potýkat s obezitou totiž není jen otázkou jeho jídelníčku, ale z výrazné části také už samotných genetických dispozic.

V praxi to pak obyčejně znamená, že u skutečně obézních lidí je v podstatě jasné, že jejich problémy jsou částečně způsobeny právě geny. Důležité je tady ale hlavně to, že v žádném případě nemůžeme říci, že by se takový člověk kvůli rodovým předpokladům nemohl obezity zbavit. Jenom to zkrátka bude mít o něco obtížnější než jiní.

Druhý faktor výrazně přispívající k obezitě vychází z evoluční podstaty člověka jako druhu. Jednoduše řečeno lidské tělo funguje i dnes podobně jako v pravěku. Po úspěšné výpravě lovci často hladověli, a proto je tělo zvyklé si ukládat zásoby tuku na horší časy. Pokud tak po drastických dietách přichází obávaný jo-jo efekt, jde právě o příklad tohoto ukládání zásob na horší časy.

Jeden z hlavních důvodů rostoucího výskytu obezity v populaci však spočívá ještě v něčem jiném. Jde samozřejmě o nedostatek pravidelného pohybu. Velká část z nás tráví většinu dnes v sedavém zaměstnání, cestuje do práce autem a pěšky toho moc nenachodí. Kdo pracuje manuálně zas podobně často během pracovního dne pořádně nejí, a dohání to večer během odpočinku. Výsledek je prostý. Kalorie přijaté za celý den zkrátka nestihneme spotřebovat.
Neměli bychom však zapomínat ani na to, že k obezitě se můžeme snadno propracovat také tím, že se budeme snažit ošidit přípravu našeho jídla, a dáme přednost instantním jídlům nebo uzeninám, a samozřejmě fast-foodům. Právě podobné poživatiny totiž obsahují vysoké množství tuku i soli, což opět znamená jediné.

Ptáte se, jak z tohoto začarovaného kruhu ven? Zajímavá otázka. Na kterou bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. V případě obezity je totiž všechno o něco obtížnější než v případě jiných starostí. U obezity totiž na rozdíl od takového kouření nebo pití kávy nemůžeme jednoduše zaujmout nesmiřitelný postoj, který zaručeně vede k úspěchu. Není možné si říct: „Tak, když se neumím ovládat, tak od zítřka prostě už nebudu jíst nic!“ Právě proto, že jídlu se není možné úplně vyhnout, bývá boj s obezitou natolik obtížný.

Obecně ale platí, že prvním krokem na naší cestě ke snížení tělesné hmotnosti musí být změna nežádoucích stravovacích návyků. Jestli se potřebujete zbavit jen několika málo kilogramů, často postačí, pouze upravit některé oblíbené položky našeho jídelníčku. Například nahradit tučný ementál tvarůžky, nebo máslo margarínem.

Pokud se ale vaše problémy pohybují spíše už v řádu desítek kilogramů, bude už přece jen třeba radikálnějších změn. V dnešní době existuje množství přípravků, které mohou být ve snaze o redukci váhy účinnými pomocníky, ale samozřejmě úplně samotné vám nejspíše nepomohou. Zvýšení fyzické aktivity a zapojení pohybových aktivit do našeho denního režimu se většinou prostě nevyhneme.

A jedna praktická rada na závěr. Jestli jste právě na začátku vaší ozdravné cesty, a přemýšlíte jakých potravin se zbavit, jednejte postupně. Nejprve z jídelníčku vyřaďte potraviny, u kterých je evidentní, že se bez nich obejdete. Škvarky ani smažené brambůrky určitě nejsou žádnou nutností, a brzy si na ně už ani nevzpomenete. Po určité době se ohlédněte, abyste zjistili, k jaké změně toto vyřazení vedlo. A podle toho se můžete rozhodnout, které další potraviny je možné nahradit nebo úplně vypustit.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články