Zumba a hubnutí

05.08. 2011 • Hubnutí a cvičení 3854x

Zumba – ještě do nedávné doby u nás neznámý pojem, přes noc doslova fenomén. V první fázi nejprve ovládla Spojené státy a jako lavina se rozšířila do celého světa. Kdo by ji neznal? Ti, kteří se ještě nezapojili do hubnutí pomocí tohoto tance, zcela určitě už o něm aspoň slyšeli. Není jediného města, kde by se nezakládaly studia a do větších vesnic alespoň instruktoři tance dojíždějí, aby i tito lidé poznali kouzlo zumby. A kdo ji jednou zkusil, stoprocentně přijde i podruhé.

O co že vlastně jde a jak vznikla tahle fantastická věc, která milionům žen na celém světě splnila přání a toužebné sny o dokonalé postavě bez faldíků? Zumba vlastně vznikla úplně obyčejnou náhodou. Jeden kolumbijský lektor klasického aerobiku si jednoho dne zapomněl přinést na hodinu cvičení cédéčko s hudbou. Z nouze tedy použil latinsko – americké písně, které poslouchal v autě při cestě na hodinu. A světe div se, zázrak byl na světě. Když si každý představí obyčejnou hodinu aerobiku, tak ví, že při tomto cvičení se šlape dopředu a dozadu, do stran a hop a tlesk.

Zpravidla vždy jede pořád dokola stejná sestava. Ale když se do tohoto hopkání přidá pár kroků z latinsko – amerických tanců a nedupe se do rytmu komerčních hitů, ale rozvlní se podle tradiční a hodně živočišné hudby ze Střední Ameriky, je tanec zumba na světě. V pohybu je více života, hudba linoucí se z reproduktorů nutí každého tanečníka k více spontánnosti a nadšení. A právě tohle se stalo při původní hodině aerobiku, kdy si lektor tance zapomněl tu správnou hudbu. Do klasického aerobního cvičení tak vpašoval prvky salsy, merengue, cumbie a reggaetonu a z původního rytmického poskakování se stala živá, taneční cvičení, která uspokojují všechny, kdo se jim poddal.

A pro koho je vlastně zumba určená? Odpověď je jednoduchá. Hodinu zumby zvládnou naprosto všichni. To znamená mladí, starší, baculatí i hubení, ale i pohybově nenadaní jedinci, kterým nikdy slovo tanec opravdu nic neříkalo. Kroky zumby jsou jednoduché a často se opakují, takže se je lehce naučí opravdu každý. Při různých tanečních cvičeních se rychlé rytmy střídají s pomalými a pohyby jsou soustředěné především na zpevnění oblastí nohou, hýždí, paží, trupu a břicha. Prostě všech problémových partií. Zumba také působí blahodárně na kardiovaskulární systém. Zde se uvádí jeden moudrý bonmot a to, že zumba se od srdce tančí a srdci tím také pomáhá.

Cvičit nebo tančit zumbu je možné na několik způsobů. Pro ty, kteří mají nemocné klouby nebo nemají rádi propocené tričko a přesto by rádi zumbu praktikovali, je určená aqua zumba. Jak už sám název napovídá, jedná se o cvičení ve vodě. Vodní prostředí, jak známo, je ze zdravotního hlediska méně zátěžové, přitom přináší velký rozměr posilování. Pracuje s odporem vody, působící při pohybech pod hladinou ve všech směrech. Nezatěžují se nijak klouby a přitom se hubne. Ideální pro lidi po nemoci nebo jako rehabilitace, jelikož cvičení ve vodě je jednodušší.

Jako první krok by měl každý začít s cvičením zumba Basic steps level 1. Jsou to základní kroky, velice vhodné pro začínající. Hned potom by měla následovat zumba Basic steps level 2. Toto už je rychlejší a podstatně náročnější cvičení, kde je daleko více tanečních kroků. Další možností je styl zumba gold. Tento program je určený pro starší nebo obézní lidi. Vyžaduje se u něho mírnější přístup při cvičení. Také se provozuje v případě zdravotních důvodů, když se ženy nemohou pořádně vrhnout do víru intenzivního svičení.

Jemná forma zumby je nejvhodnější především pro maminky po porodu. Zumba toning je kombinací posilovacích a tanečních prvků. Jejich účelem je spalování kalorií a tvarování těla. Při tomto cvičení se používají jako cvičební doplněk malé činky. Jako poslední je možnost využití zumbatomic. Toto cvičení je určené především dětem ve věku 4 až 12 let. V České republice se zakládají kurzy, které jsou určené i pro starší děti.

Modernímu trendu zumby propadly i celosvětově slavné krásky. Zpěvačky notoricky známých jmen, jako jsou Shakira, Jennifer Lopez nebo třeba Madonna podlehly tomuto světovému hubnoucímu trendu latinsko – amerického cvičení. Tanec, který kloubí kardio cvičení, aerobik a posilování, se zalíbil muzikálně založeným celebritám nejen díky žhavým rytmům, ale především díky skvělým cvičebním výsledkům.

Není se čemu divit, vždyť třeba Jennifer Lopez, která pochází z Latinské Ameriky, má tanec, jako drtivá většina jejích krajanů, prostě v krvi. Zumba je pro ni tudíž formou odpočinku od každodenních povinností. „Každá žena by o sebe měla pečovat alespoň z poloviny tak, jak se stará o své blízké. Nezáleží na tom, jestli relaxuje pomocí Zumby, kurzu kreslení, či vaření," říká o tomto svém koníčku J. L. Naproti tomu Madonna doslova spojila se zumbou svůj život prostřednictvím úzké spolupráce. Její módní značka Material Girl spolupracuje s několika profesionálními tanečníky zumby, od nichž se i samotná královna parketu přiučí nějaké nové pohyby a kroky. I taková hodně baculatá herečka Kirstie Alley nedá v poslední době bez zumby ani ránu.

Díky tomuto skvělému tanci dokázala ve svých letech konečně pohnout se svojí váhou. Vyprovokovali ji k tomu američtí diváci, kvůli kterým se rozhodla hubnout přímo před jejich očima, když každý týden soutěžila v taneční televizní show. Zumbu má dokonce v rodině. Její sestra ji dokonce předcvičuje, takže Kirstie nastolila zumba režim a úspěšně hubne.

Zumbu by měl zkusit každý. Je to prostě skvělý relax, dopomáhající ke skvělé postavě a perfektní fyzičce.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články