Jak se přestat přejídat? Při stresu, úzkosti, depresi

12.10. 2013 • Zdraví 4426x

Stres, úzkosti a deprese. Pořád jsou tyto slovíčka jakoby začarované a pro mnoho lidé také ještě pořád tabu. Ovšem v dnešní uspěchané a hektické době se tomu mnoho lidé, bohužel nedokáže ubránit. Ono se ani není čemu divit. V práci na vás útočí, chtějí po vás víc a víc práce za stejné peníze, i když všechno se zdražuje a lidé nemají finance nazbyt, vy musíte víc a víc prodávat vaše produkty, vaše předměty a šéf chce po vás stále víc, tlačí na vás, že nemáte výkonný tým, musíte pracovat rychleji, efektivněji, nejlépe přesčas a ten vám nezaplatí, a když si stěžujete? Na vaše místo čeká stovka dalších lidí, takže si nestěžujte!! Když přijdete domů, ze stresu nevyjdete, musíte šetřit, kde se dá, nikde není uklizeno, žijete od výplaty k výplatě, děti mají problémy ve škole, stresuje vás zkrátka všechno. Úzkosti se projevují podobně. Máte úzkost z toho, že ztratíte práci, nebudete mít finance, nebudete mít na zaplacení hypotéky, na jídlo, na oblečení pro děti, na tábor pro děti, manžel vás opustí, dětem se něco stane, manželovi se něco stane, zraníte se, umřete, umřou vaši rodiče, prarodiče a podobně. Mnoho lidí takovouto situaci řeší tím, že přestanou jíst. Ze stresu a z úzkosti jíst zkrátka nemohou. Zvedá se jim žaludek při pomyšlení na jídlo, a když jej dají do úst je jim špatně. Někteří, pro klid ostatních, jídlo sní, ale žaludek jej nedokáže zpracovat a tak po chvíli vyjde ven. Nervy jsou opravdu záhadné a u každého se projevují jinak. Mnoho lidí jej prožívají například přes tělo, kdy se potí, rudnou, je jim zima, je jim horko, bolí je břicho, zvrací, mají průjem, padají jim vlasy, klepou se jim ruce, omdlévají a podobně.

Při stresu a úzkosti se mohou vyskytovat také stavy, kdy se lidé přejídají. Zkrátka zajídají svůj smutek. Je to podobné jako, když si stres něčím kompenzujete. Dobrou hudbou, knihou, masáží, relaxační koupelí, plaváním, sportováním a podobně. Jsou také lidé, kteří právě takový stres a úzkost kompenzují jídlem. Přejídají se. V práci mají po ruce neustále čokoládu, čokoládovou tyčinku, sladké nápoje a podobně. Na snídani si koupíte bagetu, buchtu, koblihu, muffiny a podobně. Na oběd jdete do kantýny či do fast foodu. A večer, večer to začne. Dáváte si tučná jídla, jídla těžko stravitelná a dáváte si je v nezměrném množství. Usuďte, když jste ve stresu a dáte si čokoládu, čokoládovou tyčinku či něco podobného, co cítíte? Pocit úlevy a uspokojení? A toto přesně lidem, kteří se uklidňují jídlem a přejídáním, pomáhá a přináší právě ono jídlo. No, což o to, občas není od věci "zhřešit" a dopřát si dobrou večeři, ale nic se nemá přehánět!

Když se budete jídlem přejídat a kompenzovat tak úzkost a stres projeví se to na vás. Zejména se to projeví na vašem těle. Pokud nebudete cvičit a jídlo budete konzumovat v nadměrném množství, budou se vytvářet tukové polštářky na vašem těle. Na stehnech, na zadečku, na rukách, na bříšku. Vytváří se vám druhá brada, zakulacuje se vám obličej a podobně. A to nechce nikdo. Navíc jídlo, které není dietní, a konzumujete jej nadměrné množství, se podepisuje i na zdraví. Máte vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cukru. Konzumací velmi slaných jídel navíc také škodí játrům, ledvinám a podobně. Zatěžuje to také celkový organismus a tím pádem se přidávají i jiné obtíže. Zažívací obtíže, pálení žáhy a mnohé další problémy. Jak tomu předejít? Jak se přestat přejídat? Jak se zaměřit na něco jiného?

1. ZKUSTE JÍST ZDRAVĚJI

Samozřejmě je logické, že neskončíte s přejídáním ze dne na den. Když to po vás někdo bude chtít, jasně se poté budete cítit ještě hůř. To co vás uklidňuje, vám najednou vezmou. Může se prohlubovat stres, prohlubovat úzkost. Dotyčný člověk může být náladový, podrážděný, nervózní, nevrlí, často se střídají nálady, člověk je nesoustředěný a neustále myslí jen na to, že chce nějaké jídlo, chce se najíst, chce zkrátka to, co mu odpírají a co jej nejvíce těší a uklidňuje. Samozřejmě ihned to nepůjde, ale zkuste si místo čokolády vzít jablko, mandarinku, mrkev, okurku. Místo fast foodu si dejte lehký zeleninový salát, maso nesmažte, ale upečte v troubě či orestujte na pánvi. Navíc si k němu dejte zeleninovou přílohu, pokud chcete hranolky, pečte je v troubě, nesmažte je. Solte méně, kořeňte méně. Základem však je, jíst pravidelně a pestrou stravu. Není to o tom, že celý den nejíte a jakmile přijdete domů, vypleníte ledničku. Když chcete sladké, dejte si, ale místo celé čokolády pár kostiček, místo zákusků si upečte něco lehkého, tvarohového, když zmrzlinu tak vodovou, jogurtovou nebo tvarohovou. Takto na začátek a uvidíte, že kila nebudou nabíhat.

2. SPORT

I když vám to možná přijde jako úplná blbost, není tomu tak. Představte si, že sport je velmi účinný na úzkost, stres a podobně. Stresem se totiž vyplavují endorfiny a hormony štěstí, které vaše tělo zaplavují. Navíc, když sportujete, regulujete kila a dokážete i nějaké to kilo sundat z těla. Navíc si pomůžete od stresu jinak, než jídlem. Zkuste denně běhat, jít někam cvičit, cvičit doma. Pomoci může také to, že si pustíte své oblíbené písničky a doma si na ně budete tančit. Dělejte takový sport, který vás baví. Jestli rádi tancujete, tancuje, pokud chcete adrenalin, najděte něco podobného, pokud chcete posilovat, posilujte. Samozřejmě, když jste v práci a šéf vás stresuje, nemůžete všeho nechat a jít cvičit, ale doma si zacvičte, když na vás přijde stres a úzkost a nesahejte vždy po jídle.

3. ZAMĚŇTE JÍDLO

Jste ve stresu, co teď? Místo sáhnutí po jídle vymyslete něco jiného. Něco, co vás baví, co vás uklidní a něco, po čem budete příjemně uklidnění a spokojení. Někteří jdou na masáž, jdou si zaplavat, jdou do vířivky, jdou ke kadeřníkovi, koupí si něco na sebe, koupí si dobrou knihu, pustí si hudbu a jen tak relaxují, meditují, jdou se prospat, jdou se psem na procházku, jdou na kávu s kamarádkou, vypovídají se svým známým. Zkrátka děláte to, co vás baví a tím pádem také přivede na jiné myšlenky.

4. ZMĚŇTE PRÁCI, PARTNERA

Pokud vás opravdu velkou mírou něco stresuje a je to denní problém změňte to! Přeci nebudete denně chodit do práce, která vás nebaví? Přece nebudete žít s někým, kdo vás stresuje? Chvíli to vydržíte, pár měsíců, rok, dva, tři. Ovšem poté se něco změní a vás to může dohnat až do fáze, kdy bude potřeba odborná pomoc a to potom už bude opravdu vážný problém. V tu chvíli totiž zasahuje psychiatr, psycholog a nevyhnete se ani lékům či pobytu v léčebně. Proto to nenechejte dojít tak moc daleko, a pokud je to opravdu nesnesitelné, změňte to a rázně! Jde o vás, o vaše zdraví a o vaši psychickou pohodu a ta je důležitá!

5. NAJDĚTE POMOC A MLUVTE

Není od věci také vyhledat odbornou pomoc. Nemusí to nutně být psychiatr a farmaka, která vám naordinuje. Stačí vyhledat psychologa, který vám umožní sezení, kde budete moci svůj strach a svoje obavy převést do slov a zjistit, kde je problém a psycholog a sezení vám jej pomohou do určité míry řešit. Pro mnoho lidí to může být potupa a stud, ale jde o vás a vaše zdraví. Navíc psycholog je vázán mlčenlivostí, takže to nikomu neřekne a vy si kočírujete to, komu to řeknete a komu ne. U psychologa to funguje tak, že buď si za sezení zaplatíte částku, kterou má určenou psycholog (obvykle to bývá od tříset korun do tisíce), nebo i zajdete pro doporučení k praktickému lékaři, který vám napíše doporučení a vy tak platíte pouze poplatek třiceti korun. Berte taky v potaz to, že psycholog vám po dvou nebo třech sezení pomůže, obvykle se musíte obrnit trpělivostí a klidem.

Pokud toto vše budete praktikovat a požádáte o pomoc odborníka, situace se zlepší. Zázraky, ale nemůžete čekat ihned, musíte být trpěliví a pečliví v tom, co děláte. Výsledky se dostaví, tomu věřte. Samozřejmě ze začátku si nepřipadáte tak, že by, jste to zvládli, ale věřte tomu, že pokud vytrváte a vše budete dodržovat, máte šanci na úspěch. Najděte si v okolí někoho, kdo vás bude podporovat a podrží vás. Ona taková podpora od někoho, kdo vám rozumí, má vás rád a myslí to s vámi dobře dělá hotové zázraky. Buďte otevřeni také názorům ostatních, ale pozor, jen těch, kterým na vás opravdu záleží. Ti to s vámi myslí nejlépe a dokážou vám podat pomocnou ruku, ve chvíli, kdy ji budete potřebovat. A to je při něčem podobném velmi důležité a je to také jeden z bodů, který vám v tomto boji pomůže.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články