Víte o závislosti na kofeinu?

30.09. 2013 • Zdraví 1989x

Jsou lidé, kteří se ráno bez šálku kávy neprobudí. A možná patříte mezi ně. Kofein je životabudič, jenž dodává pocit povzbuzení a také mnoho jiného. Jenže kofein není jen v kávě, jak si někteří myslí. Bohatě je obsažen i v zeleném čaji a zde dokonce, pro mnohé, v lepším podání – uvolňuje se postupně, během několika hodin, kdežto u kávy bývá jeho silný účinek znát ihned po požití, bohužel se však v porovnání se zeleným čajem rychle ztrácí.

Závislost na kofeinu?

Často lidé říkají, že jsou na kofeinu závislí. Je to vůbec možné? Tak přesně touto otázkou se zabývali i vědci v USA a provedli výzkum na dobrovolných účastnících z řad drogově závislých. Prvně je seznámili s postupem, který měl zahrnovat nitrožilní podání látek, jak je kokain, amfetamin, kofein a placebo. Alespoň tak to oznámili narkomanům. Jenže do žil jim vpustili pouze kofein anebo placebo. Výsledky ukázali, že dávka kofeinu měla u některých dost podobné účinky, jako po některých drogách. Drogově závislý vypověděli, že po kofeinu (aniž věděli, o jakou látku se jedná) měli pocity euforie, a cítili se velice uvolněně, svěže a příjemně.

Než se začneme hroutit, že požíváme každý den drogu, je nutno zmínit, že narkomanům byla při výzkumu podávaná dávka o obsahu asi desetkrát vyšším, než je množství v běžné kávě a navíc byla podávána nitrožilně, tudíž znásobení účinku.

Je však pravdou, že dlouhodobé pití kávy často vede k závislosti a abstinenční příznaky se projevují jako bolest hlavy, a velice často i chronická únava.

Závislost na kofeinu však nemá takové fatální následky, jako jiné závislosti, a v porovnání s možnými nežádoucími účinky, je to jako nic. Takovým nepříjemným následkem může být například problém s otěhotněním. Existují výskyty, kdy dlouhodobé pití kofeinových nápojů vedlo k neplodnosti či problémům s reprodukcí. Pití kávy, či jiných kofeinových nápojů vede, při těhotenství, k nízké porodní hmotnosti dítěte a případně i jiným problémům. Pokud čekáte dítě, vyhněte se kofeinu.

Některé studie tvrdí, že dlouhodobé pití kofeinových nápojů vede k poškození žaludečních stěn, tvorbě vředů, možnému výskytu rakoviny, a onemocnění srdce. To jsou však jisté spekulace, výzkum na toto téma nebyl zatím zaznamenán, proto jim ani nelze věřit. Naopak dost lidí tvrdí, že jim pití kávy naopak uvolňuje žaludek a nepříjemné křeče v něm.

Kofein má příznivé účinky na centrální nervový systém, který stimuluje, zlepšuje koncentraci a zbystřuje myšlení. Navíc je kofein výborným prostředkem pro zmírnění onemocnění dýchacích cest, především astmatu. Některé průzkumy ukazují i pozitivní vliv na hubnutí, což však nepodněcuje, aby lidé pro shození několika kil začali pít více kávy. Úbytek hmotnosti je spíše známkou dehydratace organismu, což není dobré ani na trávení, a bůže na dobré fungování organismu. Lidé poté dříve stárnou.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články