Pomáhá cvičení power plate při hubnutí?

13.08. 2013 • Hubnutí a cvičení 4052x

Přístroj Power Plate proslul nejen neobvyklou technologií, která stojí u jeho vzniku, a díky níž také představuje zajímavou alternativu vůči rozšířenějším, „klasickým“, posilovacím přístrojům. Ale především kvůli tomu, že se s ním můžeme setkat v poměrně různorodých prostředích. Power Plate tak pravidelně zapínají například mnohé významné celebrity v čele s Bradem Pittem či Madonnou, ale stejně tak nachází své uplatnění při fyzické přípravě milovníků golfu.

Dokladem toho, že nejde o žádnou marketingovou bublinu navíc může být fakt, se s ním lze setkat i mezi kosmonauty. Je proto zřejmé, že Power Plate vyhovuje značně odlišným cvičebním nárokům – celulitida zřejmě nebude tím, co by golfistům a kosmonautům v jejich profesi příliš překáželo.

I když i tady je tento přístroj velice efektivní: napomáhá zvýšené produkce kolagenu, čímž přispívá ke zlepšení vzhledu pokožky, ta se v důsledku pravidelného cvičení postupně stává hladší a více pružnou. Navíc zlepšuje prokrvení a usnadňuje vyplavování toxických látek. 

Samozřejmě jde i o vhodný cvičební nástroj pro každého, kdo si od pobytu ve fitness centru slibuje především čas příjemně strávený relaxací. Power Plate je totiž zároveň účinným masážním přístrojem. Do cvičení se zde zapojují prakticky všechny svalové skupiny. Spolu se stimulací krevního oběhu a okysličováním krve se během cvičení zvyšuje hladina serotoninu, a stejně tak dochází i k vyplavování endorfinů. I proto z hodiny Power Platu zpravidla odcházíme dobře naladěni a s pocitem dobře odvedené práce. Pozitivní účinky tohoto cvičení však tkví i v rehabilitačním potenciálu Power Platu. Jednak zkracuje období nezbytné poúrazové rekonvalescence, ale stejně tak přímo napomáhají hojení, a to především v případě problémů s koleny.

Bylo by však velkou chybou Power Plate považovat pouze nástroj formování problémových partií, zlepšení vizáže či stavu po prodělaných úrazech. Stejně tak totiž nabízí široké možnosti pro přípravu osob, které se, ať už z jakéhokoliv důvodu, chystají podávat náročnější tělesné výkony. 

Profesionální sportovci tak zde oceňují schopnost Power Platu stimulovat činnost rychlých svalových vláken. Pokud proto budou tímto způsobem cvičit pravidelněji, mohou očekávat zlepšení vlastní pohyblivosti, jakož i přímých motorických schopností, a především solidní nárůst tzv. výbušné svalové síly. Typickým příkladem je zde obliba Power Platu v řadách skokanů do výšky či sprinterů. Ze stejného důvodu se přístroj objevuje i v zázemí golfistů. Ti k tomu navíc dodávají, že Power Plate má své nezastupitelné místo v tréninku také proto, že zlepšuje fungování percepčního systému, což v praxi vede k tomu, že je možné se nové techniky a s nimi spojené pohyby naučit ve výrazně kratším čase. 

Určitě bychom na tomto místě měli zmínit rovněž možnosti terapeutického využití Power Platu. Lékaři se tak například shodují na tom, že tento přístroj je vhodným doplňkem léčby osteoporózy, a to především z toho důvodu, že cvičení na něm vede ke zvýšení hustoty kostní tkáně. Proto jde o vhodný cvičební přístroj například pro ženy po menopauze.

Podobně lze říci, že Power Plate přináší úlevu osobám trpícím nemocemi, jež s sebou nesou problémy s koordinací i celkovou rovnováhou. Jde tedy o vhodný způsob cvičení pro pacienty s Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou či osteoporózou.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články