Tipy jak zhubnout a snížit váhu

01.10. 2013 • Hubnutí a cvičení 3338x

Vyšší hmotnost většina z nás získala během delšího časového úseku. Z toho důvodu si nemůžeme myslet, že všech kil navíc se zbavíme rychleji, než jsme je získali. Častokrát se jedná opravdu o dlouhou dobu, a proto bychom si to měli na začátku uvědomit a měli se podle toho zařídit. Svou snahu si totiž lidé častokrát nechají zkazit, když nevidí rychlé úspěchy a myslí si, že jejich úsilí nevede k úspěchu, i když je dodržování všech pokynů těžké. Jedná se o ten nejhorší omyl. Nadváhu jste také nenabrali za krátký čas. Nelze tedy očekávat, že se z vás během krátkého času stane člověk s atletickou postavou.

Základním rozhodnutím, které musíme udělat před volbou konkrétní diety, je rozhodnutí, zda reálně máme zájem na vlastním zhubnutí. Pokud odpověď zní ano, potom bychom měli jasně vědět, proč chceme zhubnout, tedy jaké důvody nás k tomu vedou. Jestliže nám chybí motivace, tak je nasnadě, že naše snaha nepovede ke zdárnému konci. Zhubnout máme šanci pouze v případě, že zhubnout chceme a něco svému cíli obětujeme.

Naše kroky by měli vést do ordinace našeho odborného lékaře, se kterým svoje rozhodnutí musíme jistě zkonzultovat. Před stanovením konkrétní diety by doktor měl prověřit náš zdravotní stav. Musí totiž vyloučit případné komplikace, které by mohly nastat, a také zkontrolovat případné choroby. Problémy s nadváhou však většinou můžeme hledat jinde, než ve špatném zdravotním stavu. Často se jedná o špatné stravovací návyky a málo pohybu. Je nutné si také uvědomit naše možnosti a nestanovovat si přehnané cíle, jinak bychom mohli být jednoduše zklamaní.

Větší hubnutí je pro lidský organismus velkou změnou, a proto bychom se měli soustředit na to, aby hubnutí nemělo nikterak rapidní průběh. Pokud zvolíme vhodný průběh, pak bude možné po skončení diety udržet novou váhu. V případě, že bychom dokázali zhubnout mnoho kilogramů, ale hned nato bychom se vrátili k minulým stravovacím zvykům, určitě bychom si nepomohli, spíše naopak.

Jeden z nejzásadnějších problémů při hubnutí můžeme najít v tom, že i když jsme našli chuť a máme důvody zhubnout, nedáváme si pozor na přísun dostatku nezbytných živin, které naše tělo potřebuje k běžnému chodu. Samozřejmě během hubnutí musíte zmenšit svůj energetický příjem, ale nesmí se tak dít na úkor důležitých živin.

Pokud bychom neměli dostatečný přísun energeticky důležitých živin, nezbavíte se nadbytečných kilogramů, ale hlavně si můžete těžce podlomit zdraví. Musíme myslet na to, že v našem jídle musí být zastoupený dostatečný poměr bílkovin, tuků i sacharidů.

V případě sacharidů se často chybuje. V lidském podvědomí je zakořeněn fakt, že se nemají jíst sladkosti, a proto jsou i sacharidy špatné, což ale není pravda. Jde o poměrně nebezpečný omyl, jelikož sacharidy patří mezi hlavní zdroje energie pro lidské tělo. Nezapomínejte kontrolovat příjmy minerálních látek.

Pouze změna stravování a obsahu jídelníčku nám nepomůže. Musíme se také začít hýbat! Pro zhubnutí musíme do našeho denního režimu zapojit kromě změny stravování také nějaké tělesné cvičení. Můžete zkusit některou svou denní trasu nahradit chůzí. Pokud běžně používáte výtah, můžete si zkusit vyšlapat několik schodů. Zaběhejte si a jistě se budete cítit lépe.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články