Počítat nebo nepočítat kalorie?

28.08. 2013 • Hubnutí a cvičení 2366x

Rozhodli jste se li změnit svůj životní styl, pak vám po přečtení ať už odborných publikací nebo časopisů o dietách nemohlo uniknout, že mnoho lidí dodržujících správný jídelníček si počítá denní příjem energie. Možná máte ve svém okolí kamaráda nebo kamarádku, kteří vám spočítají kilojouly ve všem jídle, na které si vzpomenete, a jimž se tiše za zády s ostatními smějete. Počítání může člověku pomoci s rozhodováním se, co je pro něj na počátku hubnutí dobré a co není, ale může se z něj stát i nebezpečná závislost, která může vést k psychickým poruchám, jako jsou anorexie a bulimie.

Abyste shodili přebytečný tuk na svém těle, musíte se držet jednoduché zásady – výdej musí být vyšší než příjem. Nejsnadněji se o vašem příjmu ujistíte, budete-li si po celý den počítat kalorickou hodnotu všeho jídla, které sníte, pokud pijete slazené nápoje, pak musíte započítat i ty. U většiny potravin bývá údaj o nutričních hodnotách vzadu na obale, o zelenině nebo ovoci se více dozvíte na internetu.

Díky různým webovým stránkám, kde do kalkulaček zadáte své míry, věk a váhu, se můžete dozvědět hrubý odhad svého bazálního metabolismu, tedy množství energie, které vaše tělo spálí, kdybyste se celý den nehýbali. K bazálnímu metabolismu pak musíte přičíst veškerý pohyb a sport, který za celý den uděláte, a pak můžete tento výsledek považovat za svůj výdej. Pro přesné výpočty je ale třeba navštívit lékaře, zejména obézní lidé by se neměli spoléhat sami na sebe a zbytečně nehazardovat se svým, tukem už dost zatíženým, zdravím.

Mnoho lidí, kteří se zaměřují na správné stravování a zdravý životní styl, se však k počítání energie staví velmi negativně. Spousta žen i mužů zapomíná v rámci kalkulace sacharidů, tuků a bílkovin na počítání vitamínů a minerálů, které tělo ke svému fungování nezbytně potřebuje. Hodně těch, kteří zhubnou díky tabulkám, se navíc nenaučí jíst opravdu zdravě a po tom, co přestanou údaje na obalech sledovat, své kilogramy naberou opět zpátky.

Nejlepší bude, dáte li na svůj selský rozum a dietu nebudete vnímat pouze jako dočasný stav, nýbrž změnu životního stylu k lepšímu, kdy dojde k uzdravení celého organismu a vy se naučíte jíst zdravě. V začátcích vám počítání může pomoci poodhalit, kde děláte chybu a usnadnit začátky ve spalování tuku. Můžete porovnávat své oblíbené výrobky, ať už se jedná o pečivo nebo jogurty, a vybírat ty, které mají nižší kalorickou hodnotu, protože jich můžete sníst více, ačkoliv kalorická hodnota bude stejná jako u tučnějšího výrobku.

Rozhodnete li se dodržovat přesný jídelníček, pak zajděte za skutečným odborníkem, který vás upozorní na možné chyby ve stravování a pomůže předejít případnému zpomalení metabolismu, ke kterému by mohlo dojít, snížili byste li svůj denní příjem příliš.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články