Je možné účinně zhubnout?

16.10. 2013 • Hubnutí a cvičení 1898x

Každá žena chce mít nádhernou postavu a vypadat krásně a žádaně, přesně tak jako modelky v televizi či na předních obálkách módních a stylových časopisů. Ovšem musíte si uvědomit, že tyto modelky denně dřou, mají osobní trenéry, kteří s nimi pravidelně cvičí, chodí do salónů krásy, udržují se. Navíc na těch obálkách je fotka vyretušovaná, není tam ani gram tuku navíc, žádná vráska, žádné kruhy pod očima a podobně. Pokud si koupíte nějaký dobrý program na retuše fotek, takovou postavu si vytvoříte také sami a budete přesně jako modelky z těchto magazínů. Zhubnout alespoň pár kilo je sen každé ženy, ale ne všechny ženy to nutně potřebují. Občas stačí pouze tělo zpevnit a nemusíte sundávat kila. Pokud, ale chcete pár kilo shodit, diety v tomto ohledu moc neplatí. Samozřejmě jimi zhubnete, to určitě ano, ale nabízí se otázka na jak dlouho? Asi jen do té doby, dokud budete držet onu dietu. Jakmile dosáhnete té váhy, kterou chcete, automaticky začnete jíst tak jako obvykle, před dietou. A kila se začnou zase nabalovat a ukáže se takzvaný jo-jo efekt. Přiberete svou původní váhu a také pár kilo navíc. Takže se dieta mine účinkem a navíc vám připraví nepříjemné překvapení v podobně, kilogramů navíc, což nechcete, ostatně to nechce nikdo. Cílem diety je zhodit. Navíc časté držení takových diet, které poté způsobí jo-jo efekt není vůbec dobré pro vaše zdraví. Časté výkyvy váhy vedou k problémům zdravotním a také psychickým. Když pár kil sundáte, cítíte se dobře, když je naberete, necítíte se dobře. Navíc, můžete mít problémy se žaludkem, se slinivkou a podobně. Proto je lepší změnit celý jídelníček ne na chvíli, ale napořád. K tomu přidejte pohyb a kouzlo je rázem tady a nemusíte si kupovat žádné zázračné tabletky, koktejly, držet nemusíte diety, kde jíte jen určité věci, pijete speciální čaje na hubnutí a podobně, moc to nepomáhá a trvalý efekt není žádný.

K hubnutí e polední dobou přidávají také muži. Už to není jen doména žen, i když diety převážně drží ženy, to je zase naše doména. Každý si myslí, že hubnutí je odříkání a stojí to spoustu úsilí. Nemusí to být pravda, hubnutí vás bude stát pouze to, že se rozhodnete a budete chtít zhubnout, opravdu chtít. Stačí zkrátka si jen změnit jídelníček tak, aby vyhovoval skladbou vám a také hubnoucímu procesu. Nemusíte vynechávat věci, které nemáte rádi, stačí si je dát občas a k tomu si dopomoci pár vychytávkama a hned bude váš jídelníček o něco lepší a zdravější. Jak účinně hubnout? Jak se s tím popasovat a jak nad kily vyhrát? Vyhrát jednou pro vždy? Ne jen na chvíli. V tomto článku si přečtete pár rad, které vám pomohu účinně hubnout, a díky těmto radám nebude hubnutí jen proces, který je nepříjemný, při kterém trpíte, nemůžete jíst to, co chcete, nemůžete dietu porušit a podobně.

PRAVIDELNOST V JÍDLE

Základem je to, aby člověk, který chce pár kil shodit, jedl pravidelně. Základem je snídaně. Ta vám tělo nastartuje na celý den a nebudete pak bez energie a unavení. Navíc tím, že snídáte, už vám odpadnou večení či noční ataky ledničky a vy tak u televize nebudete přemýšlet, co dobrého si dát. Ideálně je dát si na snídani lehčí potraviny jako jogurt, musli, kousek buchty, ovoce, zeleninu, šunku, pomazánky a celozrnné pečivo. Kdo snídá, ale párky, anglickou slaninu a podobné věci také nedělá dobře, tělo je po celé noci bez jídla a první co do něj nacpete, jsou uzeniny? To není dobrý start dne. Ideálně je jíst pětkrát denně. Samozřejmě si dejte menší porce, nemusíte toho sníst hodně. Snídejte v normě, ale je to první jídlo dne, které vás drží po celý den. Poté si dejte svačinu, stačí ovoce, zeleninu či křehčený plátek s tvarohem a podobně. Poté následuje oběd. K obědu je dobré dát si zeleninu, salát, přílohu či maso se zeleninou. Poté následuje další svačina, tentokrát to může být zase křehčený plátek se šunkou, okurka, rajče s celozrným chlebem a podobně. Na večeři si dejte jen něco lehčího, určitě ne nic smaženého, mastného a podobně. Mezi jídly by měla být pauza asi tři hodiny.

JÍDLO

Tak jako pravidelnost záleží také na tom, co jíte. Smažený řízek je ten nejlepší? Hranolky k tomu a zapijíte to colovým nápojem? Dáváte si oběd ve fast foodu? Dáte si na večeři pěkně prorostlý bůček, ze kterého tuk jen kape? Právě to jsou důvody, proč nabíráte kila a proč nehubnete. Navíc tohle jídlo dělá paseku ve vašem těle. Pokud chcete dát pár kilo pryč, soustřeďte se na ryby, na kuřecí maso, na krůtí maso, na hovězí maso. Ovoce a zelenina je také vhodná, ovšem na ovoce pozor, není vhodné moc sladké jako banány a hroznové víno. Ovoce si dávejte spíše dopoledne, kdy se cukry dají vstřebat a vy je spálíte. Celozrnné pečivo, křehčené plátky a nízkotučné mléčné výrobky jsou v tuto chvíli pro vás ty pravé.

ZÁMĚNA

Pokud máte jídlo, které milujete, zkuste nad ním přemýšlet. Dá se udělat trošku jinak? Dá se upravit? Určitě dá! Pokud máte rádi hranolky, nesmažte je, ale pečte v troubě, bez tuku. Řízek si občas dejte, ale předtím, než se do něj zakrojíte, osušte jej v papírových utěrkách. Sice to je jen málo, ale pár kapek mastnoty a oleje se uchytí. Milujete zmrzlinu? Dejte si tvarohovou, vodovou či  jogurtovou, ty nejsou tak moc kalorické, jako smetanové zmrzliny a chutnají také dobře. Karbenátky jsou skvělé, ale nemusíte je obalovat ve strouhance, udělejte je z kvalitního masa a smažte na kapce oleje. Takovýmito malými fígly i trošku pomůžete a budete se cítit lépe. Také je dobrý fígl, že si jídlo dáte na menší talířek. U mě to fungovalo bezvadně, vypadalo to, že je toho hromada a ve skutečnosti, toho bylo méně. A tak jsem se naučila jíst menší porce. A pravidelně.

VŠEHO S MÍROU

Tohle znají ai všichni, všeho  mírou. Samozřejmě to platí u diety, občas si dejte něco smaženého, čokoládu taky, ale ne celou tabulku, ale dvě až tři kostičky. Dejte si občas to, co máte rádi, ale jen občas, ne každý týden, to potom hubnutí a změna jídelníčku moc smysl dávat nebude. To platí i o alkoholu. Dejte si vinný střik či nějaký koktejl. Pivo a červené víno vynechte, to má hodně kalorií. Alkohol obecně má dost kalorií, takže se mu opravdu vyhněte a konzumujte jej v malém množství.

TEKUTINY

Ty patří k životu zcela nevyhnutelně. Pomohou vám s hodně věcmi v těle. Při hubnutí nejsou moc vhodné sladké limonády, které v sobě mají přebytek cukrů, různých éček a podobně. Přednost dejte bylinným čajům, čajům obecně, neslazeným vodám, perlivým vodám  příchutí a podobně. Vyhněte se nadměrnému množství kávy, slazených limonád a už výše zmiňovaným alkoholickým nápojům.

POHYB

Samotné omezení jídla nestačí, je potřeba se také hýbat a pohybovat. Zvýšíte tím svou kondici, prokrvíte tělo a shodíte nepotřebné kilogramy. Navíc cvičením se odreagujete, vypnete, nadopujete se endorfiny a vytvarujete krásně postavu. Záleží na vás, jaký sport si vyberete. Důležité je však hýbat se pravidelně a s chutí. Pomáhají vám i takové drobnosti jako chození pešky. Do práce, na nákup, na poštu, do schodů a podobně. To vám tělo nastartuje.

PSYCHIKA, CÍLE A TRPĚLIVOST

Pokud chcete zhubnout, musíte si to ujasnit v hlavě. Nečekejte zázraky hned, musíte mít také trpělivost. Psychika dokáže velké divy, proto ji nepodceňujte. Hubnutí by pro vás rozhodně nemělo být stresem a stresovým faktorem. Musíte se cítit dobře a pohodlně. U hubnutí je důležité nehladovět!! Stanovte si určité cíle, reálné cíle. Při hubnutí se postupuje po krůčcích, také tak postupujte. Nechtějte ihned shodit například patnáct kilo, ale pomalu, tři kila, potom další tři a tak postupně docílíte těch svým patnácti kil. Odměňujte se. Když shodíte prvních pět kilo, kupte si například nové boty, zajděte si na masáž, dejte si kostičku čokolády, zajděte si do kina, do sauny a podobně. Hýčkejte se, to je u hubnutí také důležité. Pokud se první týden, dva či tři nebude s váhou nic dít a ona bude stát, nepropadejte panice, takhle to zkrátka chodí. Tělo si musí uvědomit, že chcete s ním něco udělat a někdy mu to trvá. Zato potom to půjde velmi jednoduše a rychle. Pak se to zase zastaví. Tělo bude hubnout tak, aby to bylo příjemné jemu. Navíc hubnutí musí vycházet z vás, vy to chcete, ne nikdo jiný okolo vás. Nejhorší je, když budete hubnout kvůli partnerovi, který vám řekl, zhubni. Vy se cítíte dobře? Tak neuvažujte o hubnutí, ale o změně partnera.

PODPORA

Je dobré o svém hubnutí někomu říci. Rodině, kamarádce, partnerovi, Ten dotyčný vás bude podporovat a vy se mu můžete chlubit svými úspěchy. Ideální by bylo, kdyby se k vašemu hubnoucímu procesu někdo přidat. Ve dvou se to lépe táhne a pro vás to bude motivace, budete se podporovat navzájem, vymýšlet nové recepty, cvičit a sportovat budete společně. Navíc, když to nepůjde, postěžujete si, když to bude těžké, budete mít onu podporu, která při vás bude stát. A to je při hubnutí k nezaplacení.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články