Detoxikace organismu

10.08. 2013 • Zdraví 2314x

Během života se v našem organismu ukládá velké množství škodlivých látek. A dnešní moderní a uspěchaná doba tomu vydatně napomáhá. Stres, přepracování, znečištěné ovzduší, nepravidelná a nevhodná strava a potraviny plné chemikálií - to vše naše tělo zatěžuje. Výsledkem může být únava, pocit vyčerpání, častá chronická onemocnění, kožní problémy, nespavost, bolesti kloubů, ale i celulitida nebo zvyšování tělesné hmotnosti.

Pomoct může v tomto případě tzv. detoxikace organismu. Jde o proces pročištění organismu, při kterém se z těla odstraní nežádoucí a škodlivé látky, které už tělo není schopné vyloučit samo. Výsledkem je zlepšení fyzického i duševního stavu a posílení imunitního systému. Detoxikační program se doporučuje dodržovat alespoň 2-3 měsíce. Jde vlastně o analýzu vašeho současného životního stylu, odbornou pomoc výživového poradce, stanovení plánu pro regeneraci organismu (co je potřeba vynechat a co naopak zařadit do jídelníčku, jak relaxovat a cvičit, doporučené potravinové doplňky atd.) a další individuální odborné konzultace dle potřeby.

Možností detoxikace organismu existuje hned několik. Vybrat si můžete mezi klasickou detoxikací pomocí přírodních prostředků, s využitím moderních preparátů nebo prostřednictvím přístrojů v detoxikačních a relaxačních centrech. V nich se často využívá přístroje zvaného Hydrocolon, pomocí něhož se tenkou trubičkou zavedenou v konečníku ze střev odplavují nečistoty. Jedna procedura vyjde přibližně na 500 až 700 korun. Klient absolvuje série třech procedur po týdnu, další pak za tři měsíce a pro udržení jednou ročně.

Mezi další činnosti detoxikačního programu patří masáže, relaxační koupele, sauna, pravidelný pohyb (velmi vhodná je například jóga) a v neposlední řadě také správná životospráva a dostatečný příjem tekutin. Strava by měla mít takové složení, aby organismus nebyl při trávení zbytečně zatěžován. Do jídelníčku zařaďte dostatek zeleniny, celozrnného pečiva, luštěnin, ovoce. Nevhodná je konzumace kávy, černého čaje (naopak je vhodný zelený čaj a detoxikační čajové směsi), alkoholu, mastných a konzervovaných jídel, uzenin, cukrovinek a živočišných tuků.

Během detoxikace se také doporučuje využít různých přírodních potravinových doplňků, jako např.:

- Pampeliška lékařská (čistí organismus, má pozitivní vliv na játra a žluč
- Sedmikráska (zvyšuje činnost jater, žlučníku, ledvin a sleziny, má pročišťující účinky)
- Kopřiva dvoudomá (má pročišťující účinky, odvodňuje, působí pozitivně na lymfatický systém)
- Řeřicha (posiluje imunitu, prospívá ledvinám a močovým cestám, podporuje trávení a činnost žlučníku a jater)
- Řebříček obecný (podporuje látkovou výměnu, krevní oběh, pročišťuje organismus, má protizánětlivé účinky)

Do boje se škodlivými látkami se denně zapojují naše játra, ledviny, plíce, střeva, lymfatický systém, ale i kůže. V následujícím přehledu si přečtěte, jak který orgán v těle proti škodlivinám pracuje a čím mu můžete pomoci.

Játra

Čistí krev od škodlivých látek tím, že je přemění na ve vodě rozpustné látky a vyloučí je do žluče a do střev. Při přetížení jater se mohou objevit otoky, špatné trávení, pocity na zvracení. Játrům mohou pomoci v detoxikační činnosti artyčoky, zelený čaj maté, ostropestřec mariánský.

Ledviny

Filtrují krev a navrací do ní potřebné živiny, vyrábí moč. Přetížení ledvin se projevuje zapáchající zakalenou močí a bolestivostí při močení. Ledvinám prospěje především pravidelný pitný režim (minimálně dva litry čisté vody denně), chřest a petržel.

Plíce

Plíce vstřebávají ze vzduchu kyslík a zbylé odpadní látky vrací výdechem zpátky. Plíce jsou bohužel často přetěžovány, např. dlouhodobým pohybem v zakouřeném ovzduší nebo samotným kouřením. V takovém případě může dojít k neprůchodnosti dutin, chronickému kašli nebo dýchacím obtížím. Plicím pomůžete pravidelným pobytem na čerstvém vzduchu nebo dechovými terapiemi.

Střeva

Štěpí a vstřebávají potravu do krevního oběhu. Zbavují tělo nepotřebných látek vzniklých při trávení potravy. Přetížení střev se projeví zácpou, nadýmáním, větry. Střevům prospěje cibule, borůvky, křen, čerstvá zelenina.

Lymfatický systém

Filtruje tekutiny v tělesných tkáních, zabraňuje výskytu toxinů v krvi. Přetížení lymfatického systému se projevuje častými chřipkami, únavou, ale i výskytem celulitidy. Lymfatickému systému prospěje česnek, aloe pravá.

Kůže

Také kůže odstraňuje pomocí potních a mazových žláz toxiny z těla. Při přetížení se mohou objevit pupínky, puchýřky, skvrny na kůži, celulitida. Na kůži má příznivé účinky sauna nebo masáž.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články