Jaké bylinky a rostliny používat při hubnutí?

10.03. 2014 • Zdraví 2243x

Současný trh nabízí mnoho lékárenských preparátů, které zaručeně garantují hubnutí. Jedná se ve valné většině případů o velmi drahé přípravky o pár tabletách podobných Paralenu nebo jinému léku, které v sobě mají nést to pravé, co tělo potřebuje pro redukci tělesné hmotnosti. Nemusíte mít ale zrovna hluboko do kapsy nebo nemusíte být spořivý typ, který za podobné věci zkrátka a jednoduše jen nechce utrácet – můžete být také racionální bytost, která díky svému rozumovému smýšlení zváží, že tohle zrovna vy právě nepotřebujete. Že ale jde procesu hubnutí napomáhat přirozenou cestou, si už jen málokdo odváží rozporovat. Pojďme se tedy podívat, jaké bylinky a rostlinky můžeme pro hladší průběh hubnutí zvolit.

Čaje s velkým Č

Tím se myslí zkrátka a jednoduše ty, které se skutečně mají právo čajem nazývat. Tedy ty pocházející z čajového keříku Camellia Sinensis. Jedná se tedy o čaje černé, bílé, zelené, oolongy, žluté a podobně. Po návštěvě jedné z libovolných čajoven vám bude vše jasné. Čaj sice přirozeně obsahuje kofein, který mnozí odborníci řadí mezi nežádoucí složky jídelníčku, ale také díky němu a i dalším složkám obsaženým v čaji může naše tělo dobře trávit stravu. Obsahuje také mnoho minerálů a stopových prvků, proto lze čaj právem zvát léčivým nápojem.

Pu-Erh

Pu-Erh je také dalším z čajů s velkým Č, jedná se o několikanásobně fermentovaný čaj tmavého typu. Někde ho prodávají přímo jak čaj na hubnutí, s tím je ale třeba být trochu opatrný. Co Pu-Erh umí, je čistit žaludek a celý trávicí trakt. Působí jako přírodní antibiotikum, takže umí z těla dostávat i další nečistoty a látky, které tělo oslabují. Krom toho se ale po něm výborně vytráví a často má i okamžitý projímavý účinek. Jen jej nepijte před spaním, pro velký obsah kofeinu by se vám totiž nemuselo podařit usnout.

Jablečná vláknina

Jablečnou vlákninu dostanete všude ve zdravé výživě, leckdy i v lékárně. Jedná se o sušený přípravek, který lze konzumovat samotný rozmíchaný s vodou, ale není nikterak dobrý na chuť. Proto ho mnozí míchají do bílého či ovocného jogurtu, do ovesných kaší, do kompotů a podobně. Jablečná vláknina má dvojí funkci – jednak je velmi zdravá sama o sobě (o důležitosti dostatečného příjmu vlákniny nejen při procesu redukce váhy snad není třeba psát) a jednak nabobtná, dvojnásob pak v žaludku, a dá vám pocit sytosti, i když jste vlastně nesnědli více než právě třeba ten kelímek jogurtu.

Cuketa

Ne že by snad sama o sobě měla cuketa hubnoucí účinky, ale její kouzlo spočívá v její nízké kalorické hodnotě a relativně málo výrazné chuti. Proto ji lze velmi snadno „propašovat“ téměř kamkoli, kde potřebujete zdvihnout objem, ale ne kalorie. Skvěle se proto hodí jako základ pro veškeré zeleninové saláty i zeleninová zapékaná jídla. Můžete z ní navíc udělat i hlavní chod namísto pečeného masa a podobně.

Máta

Odvar z máty vám zajisté udělá dobře, nejen, že vás osvěží a pomáhá bojovat proti kašli a nachlazení, ale i z hlediska hubnutí má dobrý význam – jedná se totiž o nápoj notně „hutný“ oproti jiným bylinkovým „čajům“ či výluhům, a tak se budete po půllitru mátového čaje vypitého za tepla cítit i dobře zasycení. To pomůže hlavně tehdy, budete-li popíjet čaj mezi hlavními jídly. Jen dejte pozor na přemrštěné množství. S ničím se to nemá přehánět, a proto i mátový čaj má svoji míru. Doporučená denní dávka je litr. Bylo-li by vám z něj snad jakkoli těžko, tuto dávku snižte.

TipDalší bylinky na hubnutí

Bylinné směsi určené na hubnutí

Prodejny zdravé výživy a všechny tomu podobné často prodávají již namíchané směsi bylinek, které mají mít účinek na snadné hubnutí. Můžete je určitě zkusit. Poměr jednotlivých bylin bývá většinou dobře vyvážen. Nechybí ty na dobré trávení, stejně jako ty, které dobře prokrvují a prohřívají organismus (čímž tělo přestává mít takovou chuť na jídlo). Někdo by mohl protestovat proti tomu, že směsi jsou předpřipravené. Samozřejmě bude jedině k dobru, pokud si bylinky nasušíte sami a namícháte vlastní, stoprocentně domácí směs dle receptu na těch kupovaných nebo dle receptu v chytrých knížkách pojednávajících o léčbě bylinami. Je škoda, že dnes víc než bylinám věříme preparátům v nablýskaných krabičkách na pultech lékáren. Dříve léčila příroda všechny neduhy, tak proč by dnes nemohla chtít alespoň zabojovat proti vysoké tělesné váze?

Ať už si vyberete jakýkoli z výše popsaných rostlinných pomocníků v cestě za štíhlostí, věřím, že s ním budete spokojeni. Samozřejmě můžete zkusit i všechny naráz, nebo také postupně jeden za druhým. Záleží jen na vás a na tom, co bude vašemu tělu nejvíce vyhovovat. Nakonec vás ještě naposledy vyzvu k tomu, abyste pomoc pro redukci tělesné váhy hledali skutečně více v přírodě a v tom, co je pro tělo přirozené, než v zázracích, které slibuje moderní doba. Však se určitě můžete zeptat svých babiček nebo prababiček...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články