Jak při hubnutí dodržovat pitný režim

21.11. 2013 • Hubnutí a cvičení 2432x

V případě, že se jednou provždy rozhodnete svá nadbytečná kila shodit, je nutné udělat několik opatření a k nim patří i úprava vašeho pitného režimu. A rozhodně nic na faktu nemění to, pokud jste i dosud drželi zásadu, že pijete pouze čistou vodu a denně tři litry tekutin. I tak je jistá úprava nutná. Pokud vašemu pití však naopak holdovali spíše sladké a energetické nápoje, nebo dokonce alkohol, je nutno udělat mnohem silnější „řez“ do vašeho pitného režimu.

Proč je změna při hubnutí nutná?

Protože při hubnutí je nutno se zbavit nejen nadbytečných kil, ale i škodlivin v těle, které jaksi proces hubnutí mohou pozdržet. Pokud se najednou začnete hýbat, prokrvovat více své tělo, vše uvnitř se samozřejmě dostane do pohybu a tak také tam, kde jedy a toxiny být nemají. Úpravou jídelníčku hubnutí začíná, pokračuje úpravou pitného režimu spolu s tréninkovým plánem a cvičením a v konečném důsledku je tu štíhlá, krásná, čistá a zdravá postava se šťastným a na výsost spokojeným člověkem. Nutné je také vědět to, že nedostatek tekutin ve vašem těle může časem poškodit některé důležité orgány a to rozhodně není výsledek zdravého životního stylu.

Kolik tekutin vypít

V první řadě je nutno si ujasnit, kolik a čeho denně vypijeme. Může se nám to zdát jako banalita, ale většina lidí nemá představu, kolik toho denně v tekutém stavu spořádají. Samozřejmě tím je na mysli běžná tekutina, ne akce v hospodě, kde sedí štamgasti a v potroušeném stavu nedokážou určit, zda měli pět nebo sedm piv.

Nevhodné nehydratující tekutiny

Denně u každého zdravého, dospělého člověka, je nutno vypít dva až tři litry tekutin. Nutno taky vědět, že alkohol a kofeinové nápoje se do této statistiky nejen nezapisují, ale dokonce ještě tekutiny ubírají. Ať alkohol (jakýkoli), tak kofein prostě tělo dehydratují a tím způsobují zcela opačný efekt, než by tekutina měla způsobit. Proto po každém šálku kávy by měla následovat sklenice čisté vody, aby deficit vyrovnala. To stejné platí i u alkoholu. Pokud vás po rušném večírku bolí hlava, je to jen tím, že vás alkohol naprosto dehydratoval. Platí totéž, co u kávy – každou sklenku doplnit vodou. Zbavíte se kocoviny, ale také nebudete tak rychle alkoholem opojeni.

Jak zjistit, kolik toho vypiju

Zcela jednoduše – denně se každou skleničku napsat. A vždy uvádějte i to, co jste zrovna vypili. Abyste měli srovnání, zapisujte tak tekutiny celý týden a na konci pak budete (možná) překvapeni. Mnoho lidí žije v představě, že vypijí předepsané dva litry denně, nakonec však s bídou dosáhnou jednoho litru.

Jak si na pití zvyknout

Zvyknout si na nový režim a zvýšit denní dávku příjmu tekutin není až tak snadné, jak se na první pohled zdá. Nicméně existují triky, kterými si lze pomoci a dopomoci k řádnému doplňování potřebných tekutin jak k procesu hubnutí, tak samotné očistě organismu. Přineste si s sebou láhev vody, která má obsah litr a půl. Musí být průhledná a v ní čistá voda. Je jedno, zda si ji přímo koupíte, nebo napustíte vodu z kohoutku. Tu postavte doma před sebe, nebo v práci na stole a z ní pijte, nebo si nalévejte do skleničky. Budete mít neustále před sebou to, kolik jste vypili a kolik ještě máte vypít.

Perfektně také funguje zmíněná sklenička na stole. Pokud máte sedavé zaměstnání, mějte na svém stole v dohledu vždy plnou sklenici vody. To vás bude nutit častěji pít a tekutiny doplňovat.

Mějte u sebe – v kabelce, autě, batohu nebo jiném příručním zavazedle vždy i malou láhev vody. Spousta lidí se vymlouvá na to, že běhají po městě a nestíhají proto pít. Pokud budete mít takovou láhev u sebe, výmluvy tohoto typu odpadnou.

Co pít

Čistá, blahodárná voda

Rozhodně nejlepší po všech stránkách, je čistá voda. Perfektně si s ní tělo poradí, ona sama suprově spláchne všechny možné jedy v těle a tak tělo detoxikuje. Jen si představte, jak by se vám mylo lépe nádobí – čistou vodou, nebo sladkou kolou? (což nemá lidi přimět pír vodu saponátovou).

Organismus nezatěžuje a naopak dokonale dehydratuje. Čistá voda je prostě to nejlepší, co můžete pozřít.

Bylinkové čaje a nápoje

Skvělé jsou také bylinkové čaje, jak z čerstvých bylinek, tak klidně i sušených. Výrobci čajů nám všem, běžným lidem dokonce vše usnadnili tím, že produkují přímo směsi, které vedou k detoxikaci, mají poštovní účinek na trávení, podporují zdravé hubnutí a uklidňují mysl na spánek. Takových čajů je samozřejmě mnoho, každý si musí vybrat takový, jaký mu bude chutí i výsledkem vyhovovat.

I ovocné čaje se nehází do koše

Dobré jsou i ovocné čaje. Lidem chutnají a zejména pak v zimním období je vhodné jimi nahradit čistou vodu. Prohřívají – samozřejmě za předpokladu, že je pijeme teplé a mají kvalitní ovocnou chuť, nebo by měly mít.

Pozor na džusy

Není džus, jako džus. Záleží na tom, zda si ho vyrobíme sami doma, z vlastního ovoce, anebo jej koupíme. Pozor na to, že i čerstvé ovoce obsahuje poměrně velké množství cukrů. Při fázi hubnutí není vhodní pít džusy večer, ale spíše ráno, při snídani. Vymačkané pomeranče a grapefruity mají v sobě mnoho antioxidantů, takže perfektně nastartují celý hubnoucí a pročisťující den. Džusy, které koupíme již hotové, kolikrát ani pravými džusy nejsou. Mají v sobě dost přidaných cukrů, barviv a dalších nechtěných látek. Není nutné je úplně škrtat, ale ani se jimi denně nezpíjet. A když už, tak je ředit vodou.

Jak přestat sladit

Lidé, kteří jsou celý život zvyklí sladit, si jen stěží odvykají na neslazení. Nicméně, to budou muset v rámci snižování své tělesné hmotnosti udělat. V žádném případě však nenahrazujte cukr umělými sladidly. Ty nadělají více škody, než užitku. Ať vás to ani nenapadne.

Odvykací kúra slazení je velice jednoduchá

Při odvykání si slazení je nejdůležitější nejprve snížit příjem cukru na polovinu a pak jen zcela odstranit. Pokud sladíte dvěma kostkami cukru, pak jednu vynechejte, pokud dosud sladíte jen jednou, tak ji přepulte. Pomalu si zvyknete na více chuti čaje, než sladkého cukru a po čase to půjde samo. Nakonec ani nebudete věřit tomu, že jste kdysi tekutiny sladili.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články