5 předsevzetí, které vám pomohou zhubnout.

08.04. 2014 • Hubnutí a cvičení 1744x

Je tu opět ten čas, kdy stojíme na prahu nového roku a s očekáváním vyhlížíme, zda s sebou konečně přinese vytoužené změny ve vaší váze. Mnoho lidí si také každoročně slibuje, že letos to už určitě zvládnou, aby nakonec - jen o několik týdnů později prožívali trpké zklamání z porážky. To ale nemusí být Váš případ. Namísto vysoce ambiciózního fitness projektu zkuste letos začít zlehka, jen malými krůčky. Myslíme si, že tak zvýšíte šanci, že dosáhnete výsledků, na které budete moci být právem hrdí.

Prodejte váhu

Ano, čtete správně. Váha nemusí být vždy tím správným „měřidlem“ Vašeho úspěchu. Nedokáže totiž vzít v potaz další důležité faktory jako například růst svalové hmoty a další. Pro větší přesnost a lepší vypovídací hodnotu je lépe své výsledky hodnotit pomocí známého indexu BMI (body mass index), který udává zejména procento tělesného tuku. Případně si namísto sledování kilogramů můžete zavést systém „milníků“. Jak daleko doběhnete bez zastávky? Jakou zátěž zvednete v tělocvičně? Jak se cítíte, když místo výtahu vyjdete dvě patra po schodech?

Navíc každodenní vážení může být příčinou stresu, který Vašemu tělu rozhodně neprospívá. Fakt, že se ručička váhy nehýbe vůbec, nebo dokonce přechodně ukazuje na vyšší hodnotu, nemusí vůbec nic znamenat. Vaše hmotnost se během dne mění v závislosti na tom, co právě děláte. Jiná bude po sportovním výkonu a jiná po obědě.

Pokud se tedy opravdu vážit musíte, čiňte tak v maximálně jednou týdně a za srovnatelných podmínek (např. ráno, na lačno). Jak již ale bylo řečeno, počet vašich kilogramů rozhodně neznamená tolik, jako Váš dobrý pocit z opět padnoucího oblečení.

S přítelem jde všechno líp

Dávná pravda tvrdí, že člověk je tvor společenský, což platí i v případě zdravé životosprávy. Studie prokázaly, že ve dvojicích nebo skupinách sportovci vydrželi cvičit déle a byli více motivovaní podávat lepší výkony. Najděte si tedy společnost, osobu, se kterou budete moci sdílet své fitness radosti i starosti. Můžete tak dokonce i ušetřit, jelikož některá sportovní zařízení nabízejí pro tyto případy slevy.

Méně (jídla) je více

Je jasné, že po Vás nikdo nemůže chtít změnit veškeré stravovací návyky jedním vrzem. Začněte je tedy upravovat postupně a začněte se zmenšováním velikosti porcí. Tento relativně jednoduchý krok má velký význam a bývá často podceňován. Pokud tedy chcete snadno omezit své nacpávání, používejte menší talíře, misky a dokonce i příbory. Menší porce si jednak můžete dopřávat častěji a také budete mít menší pocit, že Vám na talíři něco chybí.

Odpusťte si limonády

Asi by Vás překvapilo, kolik nadbytečných kalorií obsahují klasické slazené nápoje. Ještě větším šokem může být, že výjimku netvoří ani ty, které nesou poněkud matoucí označení „light“. Problém spočívá v tom, že každá lahev je doslova nabitá cukrem nebo umělými sladidly. Aby toho nebylo málo, přičtěte další zdraví neprospěšné přísady, které svým chemickým složením připomínají spíše průmyslové hnojivo než nápoj. Pokuste se tedy o změnu a limonády nahraďte perlivou vodou, kterou si můžete vylepšit např. čerstvou šťávou vymačkanou z citrusových plodů atd.

Pište si…

Velmi důležitou součástí Vaší snahy o lepší kondici a pevnější zdraví jsou písemné záznamy o tom, jak se stravujete a jaká cvičení provádíte. Tento krok bývá obvykle to první, o co své klienty žádají profesionální odborníci na výživu a životní styl. Když lidé vidí důkazy o své zoufale nevyrovnané životosprávě černé na bílém, donutí je to se zamyslet mnohem více než pouhé dohady a spekulace.

Dnešní rozvinuté technologie Vám zapisování mohou zajisté usnadnit. Poohlédněte se tedy po aplikaci pro chytrý telefon nebo on-line deníčku a udělejte si z nudného zaznamenávání zábavu.  Většina z nich obsahuje i analytické nástroje, které zobrazí Vaše dílčí výsledky a úspěchy formou grafů nebo tabulek.

Závěrem

Změna životního stylu a zdravá úprava Vaší hmotnosti se nestanou přes noc a uskutečnění tohoto snu vyžaduje velkou snahu. Avšak i ty sebemenší pozitivní výsledky se brzy projeví na kvalitě Vašeho života. Myslete na to, že i menší úpravy režimu, které dokážete dodržovat dlouhodobě, jsou lepší než radikální revoluce, na kterou však po dvou týdnech zapomenete.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články