Proč se stát vegetariánem

01.10. 2013 • Zdraví 2499x

Ještě před sto lety měli lidé maso na talíři pouze jednou týdně, mnohdy méně často. V poslední době si také můžeme všimnout vzestupu nemocí, jako jsou DNA, obezita a cukrovka 2. typu. Zda za všemi těmito zdravotními neduhy stojí přímo maso, dnes ještě nemůžeme s jistotou říci, ale kombinace přílišné konzumace masa, velkého množství alkoholu a kávy a přeslazených výrobků bez pochyb za tímto zvýšením stojí.

Země se také potýká hned s několika dalšími problémy – zatímco jedni mají jídla nadbytek a zbytečně se jej tisíce tun odvážejí denně na skládky, v jiných oblastech nemají lidé co do úst. Částečně za to může velice rozsáhle pěstování zemědělských plodin určených výhradně ke konzumaci zvířaty. Musíme si uvědomit, že k nasycení zvířete, ze kterého získáme pouze 1 kilogram masa, spotřebujeme mnohokrát více rostlinné potravy než bychom potřebovali my, lidé, k vytvoření 1 kg svalové hmoty. Z tohoto tvrzení vyplývá, že pokud snížíme množství chovaného dobytka, pak snížíme i množství potřebné půdy pro pěstování krmných plodin. Z této úrodné země pak můžeme udělat pole, která využijeme výhradně k pěstování rostlin určených ke konzumaci přímo člověkem. Jestliže tedy upřednostníme rostlinnou stravu před živočišnou, nebudeme potřebovat zdaleka tolik úrodné půdy jako doposud, zabráníme například kácení pralesů a vymírání zvířat v nich, rovněž snížíme množství emisí a v neposlední řadě ulevíme trápení zvířat, která žijí celý život zavřená v nemilosrdných podmínkách.

Můžete namítnout, že člověk je všežravec a bez masa bude strádat. Pravdou je, že člověk se k masu v minulosti uchýlil v dobách, kdy byl nedostatek jiné potravy, zejména vlivem špatného počasí. Pokud bylo maso jediných zdrojem obživy a zvířata nebyla chována po celý život ve strašných podmínkách, pak nebylo nic špatného na jejich lovení. Dnes však zabíjíme tyto živé bytosti jako na běžícím pásu a nikdo se nestará o jejich utrpení během života. Málokdo má žaludek na to, aby sledoval porcování prasete nebo ,,pouhé“ kuchání kapra. Avšak oblíbený biftek, za kterým není vidět přímé utrpení, si rád dopřeje každý.

Jako lidské bytosti se stavíme na nejvyšší pozici na celém světě, ale málokdo z nás by přežil v divoké přírodě bez jakékoliv pomoci. Zvířata těmto náročným podmínkám odolávají každý den, a přesto je vnímáme jako nemyslící stvoření necítící bolest. Tak to ovšem není, už jen proto, že savci mají totožnou nervovou soustavu jako člověk, bolest tedy vnímají úplně stejně jako my.

A nebude mi něco chybět? – je častá otázka všech, kdotoho o stravě bez masa mnoho neví. Nebude. Vegetariáni mohou načerpat dostatek všech vitamínů, minerálů, tuků, bílkovin a sacharidů výhradně z rostlinné stravy. Vegané mohou mít nedostatek vitamínu B12, neboť se vyskytuje pouze v živočišných produktech (ve vejcích, v mléce..). Ani tento vitamín však není těžké doplnit, neboť jej obsahuje řada potravinových doplňků.

Když já bez masa prostě nevydržím, na to mi moc chutná. – a teď upřímně: jak moc si pochutnáte na vařeném masu v neosolené vodě? Zelenina i obiloviny (rýže, kukuřice) jsou dobré i bez dalšího dochucování, maso by však většině lidí, absolutně neokořeněné, nešlo příliš přes jazyk. Zatímco typičtí masožravci, které můžeme najít ve zvířecí říši, se netrápí nad krvavým a tepelně neupraveným steakem, z lidí by se do něj nejspíše nikdo s velkou vervou nepustil. Jsou to opět rostlinné produkty, které nám umožňují přijít masu na chuť. A proč v dnešní době, kdy máme dostatek jídla, pojídat něco, co nám samo o sobě nechutná? Je to krajně nepřirozené.

Jak ale všem těmto negativním věcem zabránit? Už na začátku vás od vašeho rozhodnutí mohou odradit myšlenky, že sám nic nezmůžete. Tím, že budete podporovat své přesvědčení, však pozitivně ovlivníte svůj život, protože bude mít větší smysl. Mimo to také budete působit na své okolí a při dostatečném nastudování problematiky a argumentů můžete mnohé donutit k zamyšlení.

Protože se pravděpodobně se změnou stravy začnete více zajímat o složení potravin a dbát na jejich pestrost, obohatíte svůj jídelníček o mnoho dosud vám neznámých a chutných jídel. Naučíte se lépe dochucovat stravu pomocí koření a objevíte rozmanitost chutí v rostlinných potravinách.

Jestliže vás argumenty nepřesvědčily, aby se z vás stal vegetarián nebo vegan, pak se zamyslete, zda by nebylo moudré několikrát týdně vyhradit den zejména zelenině a ovoci. Ulehčíte tím nejen svému tělu, ale i peněžence.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články