Tajemství cereálií, jak moc účinkují na hubnutí?

12.03. 2014 • Hubnutí a cvičení 1999x

Hubnutí je komplexní a tak na něj je potřeba také pohlížet. Nezhubnete jen cvičením, ale také správnou stravou a také naopak, nezhubnete jen správnou stravou, ale také pomocí hubnutí. Jedno bez druhého nejde a navíc k tomu je potřeba ještě řada podpůrných věcí jako například psychika, hydratace pokožky, relaxace a podobně. Hubnutí není jen proces, měla by to být celková změna, změna životního stylu, změna života vůbec. Hubnutí neberte jako nějaký dočasný proces, ale je to něco, co do života zařadíte a už to dodržujete napořád, jedině tak máte totiž šanci na to, aby vaše tělo zůstalo stejně štíhlé a pružné, jako v době hubnutí, proto se musí tělo udržovat a musíte jej také stále pravidelně rozpohybovávat. Jestliže zhubnete na vaši vysněnou váhu a pak začnete žít jako předtím, jíst jako předtím, nehýbat se a podobně, pak se kila, která jste tak pracně shodili, vrátí zpátky a vy pak budete mít stejnou postavu jako předtím, obvykle se přidají i kila navíc, je to tedy "všemi oblíbený" jojo efekt. Žádná žena nechce, aby se jojo efekt, objevil, proto hubněte pomalu, rozumně, pravidelně jezte zdravé potraviny, pohybujte se a jakmile se váha sníží na požadovanou cifru, je potřeba váhu dále udržovat. Jedině tak se vyhnete jojo efektu, a budete se stále radovat ze své postavy.

K hubnutí nám pomáhá také hodně potravin, které jsou pro lidské tělo vhodné, nemají v sobě tuky a cukry, naopak obsahují hodně vlákniny, jsou lehce stravitelné, umějí tělo pročistit, zasytit na dostatečně dlouhou dobu a rovněž tělu dodávají vitamíny a minerály. Takovéto potraviny jsou například ovoce, zelenina, cereální pečivo, nízkotučné sýry, tvaroh, lehké pomazánky, otruby, jogurty, cereálie a podobně. A na cereálie se v následujícím článku zaměříme o něco více, řekneme si, proč je vlastně máme zařadit do našeho jídelníčku, jaký je rozdíl mezi celozrnnými cereáliemi a cereálními cereáliemi, jaké cereálie je potřeba jíst při hubnutí, jaké jsou výhody cereálií. Pokud se chcete o cereáliích dozvědět více, čtěte následující řádky a rozhodně budete o cereáliích vědět víc, než všichni ostatní.

Cereálie jsou nejen zdravé, ale díky nim se daří také hubnout. Je potřeba, ale myslet na to, abyste cereálie jedli ve správnou dobu, ve správném množství a také správné cereálie. Pokud chceme hubnout, je potřeba myslet na to, že cereálie pečené, smažené nebo i přeslazené nejsou pro vás ty pravé a dobré. Vědci v Británii zjistili, že dostatek cereálií v jídelníčku může účinně napomáhat ke snížení váhy. Pojem cereálie je hodně používán, co však cereálie v sobě zahrnují? Zahrnuje to všechny obiloviny a všechny výrobky, jejichž složkou je jakékoliv obilí.

Proč zařadit cereálie do jídelníčku?

Cereálie se z jídelníčku rozhodně nemají vynechávat, to by byla velká škoda. Je to hlavní zdroj sacharidů a tím také i zdroj energie. Není se tedy čemu divit, když si sportovci do svého jídelníčku zařazují právě obiloviny a výrobky, které právě obiloviny obsahují. Kromě hlavního zdroje sacharidů mají také velký a významný pozitivní účinek na naše zdraví. Ideální je, když je zařadíme do jídelníčku a to ve formě snídaně. To je totiž chvíle, kdy energii potřebujeme nejvíce. Při snídani nás zasytí, doplní vám energii, dodají do těla vitamíny a minerály, které člověk potřebuje ke správnému fungování lidského těla a to po celé dopoledne.

Celozrnné cereálie versus cereální cereálie

Reklama mnoho lidí dokáže zmást, někteří lidé, spotřebitelé, tak mohou snadno a lehce podlehnout reklamám a mají za to, že vše co je nadepsáno slovem cereální, je logicky zdravé. Podle toho, že se o tom zmiňujeme, je jasné, že takhle to asi nebude. Pokud myslíte na svou postavu a zejména na svou štíhlou linii, pak v obchodech vybírejte takové krabice s cereáliemi, které na sobě nesou název celozrnné cereální. Zdá se vám to nerozumné? Vysvětlíme. Obilné zrno obsahuje tři složky, otruby, endosperm, tedy jádro a nakonec klíček. Pokud se z obilného zrna vyrábí bílá pšeničná mouka, využívá se pouze a jenom jádro. Při výrobě celozrnné mouky musejí být všechny tři složky zachovávány a to ve stejném poměru. Všechny tři složky totiž v sobě mají cenné látky, které jsou zdrojem látek, které jsou lidskému tělu velmi prospěšné.

Cereálie a hubnutí?

Cereálie na hubnutí pomáhají, ovšem není jedno, jaké cereálie si vyberete, jaké budete konzumovat. Pokud cereálie konzumujete a chcete hubnout, pak je nutné, abyste se vyhnuli a úplně zapomenuli na smažené cereálie, pečené cereálie a na cereálie, které jsou přislazované. Nejlepší jsou musli, které jsou vyráběny z ovesných vloček s ovocem, bez přidaného cukru a to nejideálněji dvakrát denně. Lidé, kteří cereálie konzumují na snídani a také na oběd, tak mají šanci, jen díky této konzumaci hubnou jedno až dva kilogramy za měsíc. A neomezujete se tak ani na večeři, což je rozhodně dobré a stojí za to, to vyzkoušet.

Výhody cereálií

Kromě toho, že cereálie vás zasytí a to dostatečně, pomáhají vyprazdňování, je v nich vysoký obsah vlákniny. Najdeme v nich dále také železo, zinek nebo například kyselinu listovou. Navíc jsou nízkotučné, takže i pro hubnutí to má určitý efekt. Neplatí to však pro cornflaky a jiné cereálie, které jsou smažené. Ty totiž v sobě mají tuky, soli a cukry. Na snídani si tak můžete dát koblihu nebo slaninu, budete na tom stejně jako se smaženými cereáliemi.

Další důvody, proč se vyplatí jíst cereálie:

  • čistí střeva, stírají ze stěn střev zbytky jídla
  • chrání před rakovinou
  • chrání před civilizačními nemocemi
  • chrání před rakovinou prsu
  • snídaní cereálií zajišťujeme menší váhu oproti těm, kteří cereálie nesnídají
  • snižuje se riziko srdečních chorob a to až o dvacet procent

Cereálie jsme si tak představili a víme, jak moc tělu pomáhají a jak moc jsou pro tělo důležité. Sama za sebe musím opravdu říci, že to funguje. Ráno na snídani si dávám celozrnné cereálie s ovocem a během dne opravdu hlad nemám, ani na jídlo nemyslím. Vláknina zajišťuje lepší průchodnost střev a také se cítím lépe. Ač jsem se nijak nesnažila, zhubla jsem dva kilogramy a cítím se mnohem lépe. Takže cereálie vřele doporučuji, protože fakt fungují. Míchám je s jogurtem nebo zalévám mlékem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Hubnutí a cvičení'
Tipy na jiné články