Síla bobulového ovoce

06.09. 2013 • Zdraví 1759x

Nejenom k teplým romantickým večerům, ale i k rozpáleným letním dnům neodmyslitelně patří šťavnatá, někdy i kyselá až natrpklá a přesto osvěžující chuť malin, ostružin a dalších bobulovitých plodů.

Černý rybíz s velkým “Č”

Tahle malinká bobulka v sobě skrývá neuvěřitelné množství látek pro pevné zdraví. Vitaminu C obsahuje tolik, že pomalu “praská ve švech”. Je významným antioxidantem, díky čemuž může působit preventivně proti různým formám demencí a stárnutí buněk v organismu. Černý rybíz působí močopudně, a proto se vám stane příhodným pomocníkem při léčbě zánětu močového měchýře. Jeho sušené listy jsou součástí mnoha urologických čajů.

Strážná malina

Je to právě malina, kdo nad námi drží ochrannou ruku. Růžovo-červený plod ostružníku maliníku obsahuje mnoho specifického barviva a právě to dělá malinu tak výjimečnou. Čím je malina tmavší, tím více má onoho barviva a tím i větší obsah antioxidantů, kterými v dnešní době nesmíme ani na okamžik pohrdat. Růžovo-fialovo-černé plody přijdou vhod při léčbě Alzheimerovy choroby, při horečnatých a zánětlivých onemocnění a při léčbě kuřáků a alkoholiků.

Ostružiny “staví”

Jedná se o další bobuli překypující vitamíny, a to zejména vitamínem C a B. Skrývá v sobě i velké množství hořčíku. Pojídání ostružin způsobuje našemu organismu záplavu zdraví. Ostružiny působí protizánětlivě, protibakteriálně, protiskleroticky. Bojují s nespavostí a nachlazením, podporují krvetvorbu a staví průjem. Což v tomto hekticko-stresujícím nečasu ocení hlavně jedinci, jenž trpí dráždivým tračníkem. Už i naše babičky znaly sílu vypěstovaných plodů na zahrádce před domem. Ty je využívaly při léčbě chronických zánětů střev.

Angrešt můžete i na dietě

Zelenkavého angreštu můžete hojně uždibovat - i vy dietářky. Je totiž nízkokalorický. Vitaminem C, v něm obsaženým, podpoříte svoji imunitu, zatímco o správný chod vašeho zažívacího traktu se postará vláknina. Z usušených lístků angreštu si můžete navíc připravit čaj, který zklidňuje ženské tělo před příchodem menstruace.

U nás stále vzácná brusinka

V České republice se tento červený plod vyskytuje, oproti jiným zemím, vzácně. A proto si jí važme! Je to právě brusinka, která vám pomůže od palčivé bolesti a pálení při zánětu ledvin, močového měchýře či močové trubice. Obsahují totiž látku, jež zabraňuje bakteriím uchytit se na buněčné výstelce močového měchýře a močových cest. Brusinky se mohou pyšnit i dalšími schopnostmi - působí antibakteriálně a jsou silným antioxidantem. Dále se využívají i při léčbě horečky, otoků a v boji proti rakovině. Myslím si, že se mezi čtenářkami najde nemálo těch, kteří brusinky milují v kombinaci se svíčkovou na smetaně a pěti knedlíky.

Bobule, na nichž je krásný nejen pohled, ale i to, že si při každém šťavnatém soustu si vybavíte tu báječnou „chuť“ letní pohody a volnosti, si našly “své místo na slunci” jak při výrobě ovocných čajů a marmelád, tak i jako oblíbený zahradní keř mnoha zahrádkářů, kteří z něj můžou celé dny uždibovat sladké kuličky.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články