Pu-erh čaj na hubnutí

16.08. 2013 • Zdraví 4538x

Snažíte se zhubnout a přemýšlíte, jak tento proces urychlit a podpořit? Pomohou vám čaje Pu-erh na hubnutí. Mají však i další pozitivní účinky a celkově jde o oblíbené čaje.

O čaji Pu-erh na hubnutí

Pu-erh čaj velmi starý. Pije se už kolem 2 000 let. Jde o jeden z nejkvalitnějších čínských čajů. Má svou specifickou zemitou chuť. Spektrum chutí je však širší. Záleží na způsobu přípravy a kvalitě čaje. Se stářím se chuť zjemňuje a bývá mírně nasládlá.

U nás se vyskytuje v různých kvalitách. Chcete-li, aby měl skutečně pozitivní účinky na organismus, je třeba volit Pu-erh čaje vyšší třídy.

Pu-erh čaj se pěstuje především v čínské provincii Jün-nan (Yunnan). Je zde specifické klima, které čaji vyhovuje. Jméno čaj získal podle okresního města, ve kterém se zpracovává. Jeho zpracování se děje na základě dodatečné oxidace černého čaje.

Puerth má tmavší barvu, která při delší louhováním připomíná až černou kávu.

Pu-erh čaj se sklízí třikrát ročně. Máme několik typů sklizní. Některé se sklízí v polovině dubna, jiné mezi červencem a srpnem a další v září a říjnu.

Podle zpracování rozlišujeme:

Sheng: Lísky se nejdříve nechávají zvadnout, zahřívají se na pánvi a pak se rolují. Suší se na slunci. Poté se napařují a lisují.
Shu - Mao cha: Nechává se zoxidovat a až poté se lístky třídí, napařují a lisují.

Druhy čajů Pu-erh na hubutí

Rozlišujeme především čtyři druhy pu-erh čajů. Jsou jimi:

Shu - tmavý: je u nás nejznámější. Není příliš kvalitní, má však i své vyšší třídy. Má být náhražkou drahého a kvalitní čaje Shen.
Sheng - zelený: Je to velmi starý čaj, který u nás není příliš rozšířený. Má ovocnou medovou chuť, které se časem stává zemitou.
Bílý: Představuje lisované tipsy čajovníků.
Květový: Jde o lisované květy čajovníku.

Pozitivní účinky čaje pu-erh na hubnutí

Pu-erh čaje jsou spojované především s hubnutím. Různé studie prokázaly, že skutečně dokáže omezit nadváhu člověka a hladinu škodlivého tuku v krvi. Čaj také výrazně přispívá k detoxikaci organismu, urychluje trávení a sekreci tělesných šťáv.

Z dalších účinků si jmenujme celkové posílení imunity díky obsahu vitamínu E, snižování cholesterolu, snížení krevní tlaku, rychleji odbourává alkohol, ale také má pozitivní dopad na lidskou psychiku.

Příprava čaje pu-erh na hubnutí

Pro uchování kvalit čaje je důležité, abyste si připravovali každý šálek zvlášť. Nepřipravujte si ho do velké konvice. Nálevů můžeme udělat z jedné dávky více, jde-li o kvalitní pu-erh čaj.

Na jeden čtvrtlitrový šálek spotřebujete čajovou lžičku čaje. Čaj zaléváme vodou, která prošla varem, ale není už úplně vroucí. Její ideální teplota je kolem 95 °C. Pro zlepšení chutě čaje používejte odstátou vodu. Není vhodná chlorovaná voda. Po zalití louhujte čaj 5 minut. Při dalších nálev postupně dobu louhování prodlužujte.

Pu-erh čaj má specifika ve skladování. Na rozdíl od jiných čajů se neuzavírá do nádob, protože čaj potřebuje být na vzduchu. Probíhá u něj totiž dodatečná oxidace.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu


sponzorované odkazy

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články